Gdzie pojechać na wakacje w Polsce? Prezentujemy 5 miejsc, które warto odwiedzić.

 

1. KUJAWY

(fot. Adobe Stock)

Ten położony w sercu Polski region to raj dla miłośników wypoczynku nad wodą i pasjonatów ornitologii. Na terenie Gostyńsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego jest aż 40 jezior, a największe z nich – Rakutowskie – ma status rezerwatu przyrody. Żyje tutaj ponad 100 gatunków ptaków, które można podglądać z wieży obserwacyjnej. Ale nie tylko. Na wyjątkowy spektakl z udziałem dzikiej przyrody można trafić co i rusz. Stada żurawi podrywające się do lotu w blasku wschodzącego słońca to widok godny zapamiętania. Warunek: trzeba wstać o świcie.

2. CHEŁMNO

(fot. Adobe Stock)

Kiedyś z Chełmnem wiązano wielkie plany. Setki lat temu było to miasto stołeczne dla całej prowincji, w zamyśle mając w przyszłości pełnić rolę centrum całego państwa krzyżackiego. Dziś jest to urocza miejscowość, o której można powiedzieć wiele, ale nie to, że jest duża. Gotyckie zabytki, kilkumetrowy mur obronny i średniowieczne uliczki zostały pożenione z pieczołowicie odnowionym placem przed ratuszem i ławeczkami, pełnymi zieleni uporządkowanymi parkami, dobrze oznaczonymi trasami spacerowymi. Miasto pozostało kameralne i wolne od zgiełku.

3. KRYNICA ZDRÓJ

(fot. Adobe Stock)

Do małej miejscowości wśród wzgórz Beskidu Sądeckiego przyciąga źródło z wysoką zawartością dwutlenku węgla. Niegdyś (tj. od połowy XIX wieku) do Krynicy Zdroju zjeżdżali arystokraci, artyści i rodziny królewskie. Dziś jest tu mniej blichtru, ale nie brakuje śladów fascynującej przeszłości. Wciąż można tu znaleźć pozostałości po mieszkającej tu kiedyś ludności łemkowskiej takie jak cerkwie, krzyże i obrazki namalowane przez Nikifora. Przedstawiciel prymitywizmu był pochodzenia łemkowskiego i to tutaj, na jednym z krynickich deptaków sprzedawał swoje prace.

4. BIEBRZAŃSKI PARK NARODOWY

(fot. Adobe Stock)

Biebrzański Park Narodowy to jeden z najbardziej dzikich rejonów w Polsce. Płynąca leniwie Biebrza jest systemem moczarów i bagien, które wiosną tworzą szerokie rozlewiska będące jednymi z największych siedlisk ptaków w Europie.

Biebrza to także idealna rzeka na spływ kajakowy - w wodnych szlakach można przebierać. Trzeba jednak zabrać ze sobą mapę i urządzenie z GPS-em. Rzeka kluczy, tworząc serpentyny i meandry, a na rozlewiskach można zabłądzić.

5. PARK MUŻAKOWSKI

(fot. Adobe Stock)

Park ten jest efektem szalonego marzenia księcia Hermanna von Pückler-Muskau, który wymyślił sobie, że po swoich włościach będzie jeździł nago. Do tego pomysłu podszedł bardzo poważnie, ponieważ Park Mużakowski jest jednym z najpiękniejszych parków w Europie i jedynym z Polski wpisanym na listę UNESCO. Kluczy się tu przez labirynty roślin i odkrywa tajemnicze zakamarki. Warto tu się wybrać o każdej porze roku. Park zaskakuje i zachwyca podczas każdej pory roku – sprawdźcie!


Więcej niesamowitych miejsc znajdziecie w wydaniu specjalnym Travelera "POLSKA. 70 POMYSŁÓW NA WAKACJE". Dostępny w salonach prasowych i sklepie internetowym kultowy.pl >>