Kiedy spojrzysz na mapę z najpiękniejszymi szlakami pieszymi w Polsce, dostrzeżesz, że rozmieszczone są one głównie wzdłuż granic. Przypominają zatem obwarzanek, ze swoimi najsmaczniejszymi kęsami na brzegach. Pewnie, że najlepiej przejść Polskę dookoła. Można jednak konsumować trasy piesze szlak po szlaku, zaczynając od tych krótkich i prostych, a kończąc na wieloetapowych, jak Główny Szlak Beskidzki i jego 524 km. Są też takie przeboje jak szlak wzdłuż wybrzeża Bałtyku, ale też mniej znane i z całą pewnością zaskakujące, np. na ziemi lubuskiej.

 

15 najpiękniejszych tras pieszych w Polsce

 

1. TATRY ZACHODNIE


Fot. Getty Images

DLA KOGO I JAK DŁUGO
Trasa dla tych, którzy chcą uniknąć tłumów w Wysokich Tatrach. Do pokonania 31 km i niby jeden, ale bardzo intensywny dzień tatrzańskiego trekingu. Szlak dla ambitnych początkujących lub średnio zaawansowanych piechurów. Start o świcie, powrót ok. godz. 21.

ATRAKCYJNOŚĆ
Polska część Tatr Zachodnich idealnie nadaje się do pieszych wędrówek. Czuć przestrzeń Tatr, a zarazem nie ma zbyt wielu osób na szlaku i można skupić się na widokach, a nie wymijaniu osób na trasie. Latem zbocza niezbyt wysokich szczytów są soczyście zielone, a jesienią czerwienią się trawy lub przebarwiają na rudo. Ze szczytu Grzesia (1653 m n.p.m.) rozpościera się niezwykła panorama na  poszarpane szczyty Tatr Wysokich i łagodne Zachodnich.

TRUDNOŚCI
Po podejściu na szczyt Grześ trasa prowadzi granią. Podejście czeka również na Kończysty Wierch, a przy szczycie Łopata trzeba uważać na luźne kamienie. Opracuj sobie drogi wycofu ze szlaku, gdyby załamała się pogoda, np. z Wołowca można zejść w dolinę i zakończyć wędrówkę granią.

WARTO WIEDZIEĆ
W Tatrach Zachodnich spotkasz wiele kozic górskich i niewielu turystów. Wystartuj z Doliny Chochołowskiej o świcie. Po wędrówce granią nie przegap zejścia przez Zadni Ornak do schroniska Ornak (można tu ewentualnie zanocować). Stamtąd wiedzie szlak do przystanku autobusowego w miejscowości Kiry, skąd można wrócić do Zakopanego lub Kościeliska.

 

2. SZLAKIEM ORLICH GNIAZD


Fot. AdobeStock

DLA KOGO I JAK DŁUGO
Czeka cię piesza wędrówka plus dawka historii Polski na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Długość 164 km. Czas przejścia: 4 do 6 dni. Trasa dobra dla początkujących i rodzin z dziećmi.

ATRAKCYJNOŚĆ
Trasę można zacząć z Częstochowy i kierować się do Krakowa lub na odwrót. Największym atutem szlaku są mijane wapienne skały, tereny wspinaczkowe i stare warownie. Szlak wiedzie także przez Ojcowski Park Narodowy.

TRUDNOŚCI
Lekkie podejścia na Jurze nie powinny sprawić trudności piechurom. Do nawigowania wystarczy mapa Google, ale warto mieć papierową w razie wyładowania baterii. Trasa za zamkiem Ogrodzieniec (idąc od Częstochowy) odbija na wschód i wiedzie tak przez kilkanaście kilometrów. Potem jednak znów prowadzi na południe. Po deszczu wapienne skały są śliskie.

WARTO WIEDZIEĆ
Szlak Orlich Gniazd oznaczono kolorem czerwonym. W sezonie letnim lepiej zarezerwować wcześniej nocleg w okolicy popularnych miejscowości takich jak Ogrodzieniec czy Ojców, bo może brakować miejsc. Na trasie raczej nocuje się w kwaterach prywatnych i schroniskach PTTK. Namiot lepiej rozbić na polu namiotowym niż na dziko.

3. GÓRY IZERSKIE I KARKONOSZE


Fot. Shutterstock

DLA KOGO I JAK DŁUGO
Idealny szlak dla początkujących i średnio zaawansowanych piechurów. Czas: dwa i pół dnia (intensywny weekend). Do przejścia ok. 60 km.

ATRAKCYJNOŚĆ

Karkonosze i Góry Izerskie nie imponują może wysokością, ale za to urozmaicony teren, zmieniające się widoki świetnie nadają się na lekką odmianę trekingu, czyli hiking w czystej postaci. Trasa ze Świeradowa, przez Jakuszyce, Halę Szrenicką, szczyt Śnieżki, z metą na przełęczy Okraj, to Góry Izerskie i Karkonosze w pigułce, ale trzeba dodać – pigułce najpiękniejszej.

TRUDNOŚCI

Start w Świeradowie. Podejście pod Stóg Izerski, potem nocleg w przydrożnej drewnianej chatce. Dalej szlak wiedzie do Orlego,  a następnie trzeba zejść do Jakuszyc. Stamtąd zaczyna się wymagające podejście na Szrenicę. Następny nocleg w chatce na Czarnej Przełęczy na granicy z Czechami. Tego dnia do przejścia jest ok. 40 km i ten odcinek daje nieźle w kość. Następnego dnia podejście pod Śnieżkę, zejście do schroniska Odrodzenia i meta na przełęczy Okraj.

WARTO WIEDZIEĆ

Dwie proste drewniane chatki na trasie są dostępne dla każdego. Nie ma tam obsługi. Można w nich zanocować za darmo. Trzeba mieć swój śpiwór i matę.

 

4. GŁÓWNY SZLAK ŚWIĘTOKRZYSKI


Fot. AdobeStock

DLA KOGO I JAK DŁUGO
Do przejścia 105 km rozłożonych na trzy dość intensywne dni lub pięć dni spokojnego marszu. Zaprawieni piechurzy określają ten szlak najkrótszym z najdłuższych szlaków pieszych w Polsce. Trasa dobra dla tych, którzy chcą w przyszłości zmierzyć się z Głównym Szlakiem Beskidzkim.

ATRAKCYJNOŚĆ
Szlak wiedzie przez Góry Świętokrzyskie – najstarsze góry w Polsce, mocno zerodowane, ale za to z dawką historii i natury. Przechodzi się przez Świętokrzyski Park Narodowy i mityczną górę Łysicę, gdzie ponoć odbywały się sabaty czarownic. Start z miejscowości Kuźniaki, meta w Gołoszycach.

TRUDNOŚCI
Lekkie podejścia, np. pod Łysicę, nie sprawią problemu. Nie ma schronisk na trasie, ale w mijanych miasteczkach znajdą się pokoje gościnne i pensjonaty. Poza Świętokrzyskim Parkiem Narodowym znajdzie się sporo miejsc na rozbicie namiotu.

WARTO WIEDZIEĆ
Warto zajrzeć do klasztoru na Św. Krzyżu – najstarszego polskiego sanktuarium, tropić ślady po hutnictwie i dawnych osadach.

5. GŁÓWNY SZLAK BESKIDZKI


Fot. Shutterstok

DLA KOGO I JAK DŁUGO
Najdłuższy ze szlaków pieszych w Polsce liczy wedle różnych szacunków 496–524 km. Wiedzie z Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach. Czas 16 do 21 dni.

ATRAKCYJNOŚĆ
Szlak poprowadzono przez sześć pasm górskich: Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski oraz Bieszczady. Dla każdego, kto kocha polskie góry, będzie to przeżycie niemal mistyczne.

TRUDNOŚCI
Wyzwaniem będzie tu długość szlaku, bo żeby przejść 500 km po górach, trzeba mądrze rozplanować siły.

WARTO WIEDZIEĆ
Czasem ze względu na prace leśne, wycinki drzew, trzeba zbaczać z kursu.

 

6. TRZCIEL – PSZCZEW


Fot. Shutterstock

DLA KOGO I JAK DŁUGO
„Kraina mchu, paproci i trzciny” – jak mówią o województwie lubuskim jego mieszkańcy – należy do mało znanych części Polski. Szlak przebiegający z Trzciela do Pszczewa wiedzie przez obszar Pszczewskiego Parku Krajobrazowego. Pętla o długości 36 km jest do pokonania w jeden dzień.

ATRAKCYJNOŚĆ
Trasa wiedzie w dużej części wąskimi ścieżkami nadjeziornymi. Punkt wypadowy – np. Willa Zgoda w Trzcielu. Miniesz liczne jeziora (Jezioro Konińskie, Proboszczowskie, Głębokie, Wędromierz, Chłop), strumienie, wydmy, drzewa o pomnikowych rozmiarach. Podczas wędrówki natkniesz się na pamiątki historii – ukryte w lesie pozostałości  po prasłowiańskim grodzisku, kirkut znajdujący się tuż za Trzcielem, nad Jeziorem Żydowskim, kapliczki spotykane na rozstajach dróg.

TRUDNOŚCI
Weź zapas wody i prowiantu, ponieważ nie ma możliwości uzupełnienia ich po drodze. Do pokonania zwalone drzewa, miejscami podmokły teren.

WARTO WIEDZIEĆ
Szlak dobrze oznakowany (niebieski i czarny). Nad jeziorami polują orły bieliki, rybołowy. Przy jeziorach znajdują się miejsca biwakowe i pola namiotowe.

7. BRZEGIEM BAŁTYKU


Fot. iStock

DLA KOGO I JAK DŁUGO
Piechurzy zakochani w Bałtyku będą wniebowzięci. Długość ok. 350 km. Czas: 11–12 dni. Nie trzeba mieć doświadczenia trekingowego, idąc ze Świnoujścia na Hel lub w odwrotnym kierunku. Trasa dobra dla początkujących.


ATRAKCYJNOŚĆ
Polskie wybrzeże z pieszej perspektywy wydaje się całkiem dzikie. Mijane plaże, tłumy rozwrzeszczanych turystów, wydają się już po kilku dniach miejscami jak z innej planety. Urzekają spokojem za to wioski takie jak Dąbkowice leżące na Mierzei Bukowskiej czy Gąski obok Sarbinowa.

TRUDNOŚCI
Będzie łatwo i przyjemnie, bo po plaży, choć sporo kilometrów do przedeptania. Nie musisz mieć nawet mapy. Spakuj minimum rzeczy (koszulki termoaktywne, nakrycie głowy, kurtkę, polar, lekki namiot). Wystarczą buty do biegania. Przez ujścia rzek do morza poprowadzone są mosty, więc nie trzeba zwykle odbijać mocno od plaży. Teoretycznie nie można biwakować na dziko, ale poza parkami narodowymi znajdziesz miejsca w nadmorskich laskach (nie na wydmach). Zawsze istnieje opcja noclegu na napotkanym polu namiotowym i wzięcia prysznica.

WARTO WIEDZIEĆ
Nie idź boso długich odcinków. Kusi bycie bliżej natury, ale po kilkunastu kilometrach marszu bez butów pojawią się pęcherze.

 

8. SZLAK KASZUBSKI

DLA KOGO I JAK DŁUGO
Co cię czeka? 138 km i cztery do pięciu dni marszu po zachodniej części Pojezierza Kaszubskiego, czyli po najdłuższym, ale uważanym za najpiękniejszy, szlaku na Kaszubach.

ATRAKCYJNOŚĆ
Start z Sierakowic przez Lasy Mirachowskie. Najpiękniejsze na trasie będą okolice Chmielna. Zajrzyj tam do Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów, gdzie można kupić lokalne wyroby. Koniec szlaku w Gołuniu.

TRUDNOŚCI
Do trudnych miejsc można jedynie zaliczyć fragment trasy nad brzegiem Jeziora Wieprznickiego.

WARTO WIEDZIEĆ
Szlak oznakowano kolorem czerwonym, ale lepiej mieć mapę papierową lub w smartfonie z oznaczoną trasą.

9. PĘTLA „BIESZCZADZKA KORONKA”


Fot. Shutterstock

DLA KOGO I JAK DŁUGO
Najdłuższy jednodniowy szlak w formie pętli prowadzący oznakowanymi szlakami w Bieszczadach. Wprawny piechur pokona go w 12 godz. z dużym plecakiem.

ATRAKCYJNOŚĆ
Pętla rozpoczyna się w Wetlinie, potem wiedzie na Jawornik, Riabą Skałę (Riaba Skała), Czerteż, Kremenaros, Małą i Wielką Rawkę i kończy się w Wetlinie. Szlak zwany jest często „Bieszczadzką koronką”. Do najciekawszych miejsc na trasie należy urwisko na Riabej Skale tuż po słowackiej stronie granicy (1167 m n.p.m.). Na szczycie urwiska Słowacy postawili taras widokowy ze wspaniałą panoramą na słowackie i ukraińskie Bieszczady. Na szczycie Kremenaros (krzemień) łączą się granice Polski, Słowacji i Ukrainy.

TRUDNOŚCI
Bieszczady nie należą do wysokich gór, ale na tej trasie czeka kilka podejść, np. pod Wielką Rawkę (1307 m n.p.m.), więc im lżejszy plecak, tym lepiej.

WARTO WIEDZIEĆ
Wiosną i późną jesienią może być miejscami sporo błota na trasie. Szlak oznaczono kolorami żółtym, niebieskim (szlak graniczny) i zielonym.

 

10. ROZTOCZE – SZLAK CENTRALNY


Fot. Shutterstock

DLA KOGO I JAK DŁUGO
195 km przygody dla tych, którzy chcą poczuć wschód Polski pełną piersią. Czas przejścia to 5 do 7 dni. Start w miejscowości Szastarka, a potem Zwierzyniec – wzgórze Wapielnia – Bełżec – Lubycza Królewska – Huta Lubycka – Wola Wielka i koniec w Horyńcu-Zdroju.

ATRAKCYJNOŚĆ
Najatrakcyjniejszy szlak pieszy na wschodzie Polski. Trasa prowadzi przez wzniesienie zwane Góra Czubatka (305 m), potem mija się labirynty wąwozów lessowych o nazwie Piekiełko. Ze Słonej Góry (403 m n.p.m.) roztacza się niezwykły widok na dolinę Wieprza.

TRUDNOŚCI
Po deszczu lessowe, rozmiękłe drogi staną się trudne do przejścia.

WARTO WIEDZIEĆ
Gratką dla entuzjastów botaniki będzie odcinek od Szperówki do Kawęczynka prowadzący przez Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy. Las Cetnar dawał schronienie partyzantom AK, a dziś dzikiej zwierzynie.

11. WOKÓŁ LUBUSKICH JEZIOR


Fot. Shutterstock

DLA KOGO I JAK DŁUGO
Trasa dla wszystkich w najbardziej zalesionym zakątku Polski. Długość ok. 80 km. Czas przejścia 3–4 dni.

ATRAKCYJNOŚĆ
Start i meta we wsi Gościkowo, gdzie można zwiedzić klasztor Cystersów.

TRUDNOŚCI
Brak.

WARTO WIEDZIEĆ
Szlak z Gościkowa oznaczono kolorem zielonym i prowadzi przez Łagów, wokół jeziora Niesłysz, do Świebodzina, ale za jeziorem warto odbić na Lubrzę, gdzie nie ma szlaku oznaczonego.

 

12. GORCE – NAJPIĘKNIEJSZE POLANY


Fot. AdobeStock

DLA KOGO I JAK DŁUGO
Trasy w Gorczańskim Parku Narodowym są dzikie i spokojne. Przejście przez polany w jedną stronę z postojem na Turbaczu zajmuje ok. 5 godz. Powrót ok. 4.

ATRAKCYJNOŚĆ
Szlak rozpoczyna się Lubomierzu, na przełęczy Przysłop, potem Jaworzynka, Kudłoń, przełęcz Borek i szczyt Turbacz. Nazywano go  szlakiem 10 polan, a wyznaczył go w latach 20. XX w. twórca Orlej Perci ksiądz Walenty Gadowski. Z polan można podziwiać panoramę Tatr.

TRUDNOŚCI
Brak.

WARTO WIEDZIEĆ
Szlak ma kolor żółty. Na terenie parku nie rozbijesz namiotu.

 

13. DROGA ŚW. JAKUBA

DLA KOGO I JAK DŁUGO
To polski odcinek Camino de Santiago, czyli słynnego szlaku pątniczego do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Ciekawym fragmentem będzie część wiodąca przez Warmię i Mazury o długości ok. 300 km. Czas: 12–15 dni.

ATRAKCYJNOŚĆ
Szlak zaczyna się na Pojezierzu Suwalskim. Start w miejscowości Ogrodniki, koniec np. w Iławie.

TRUDNOŚCI
Brak.

WARTO WIEDZIEĆ
Trasa czasem prowadzi przy jeziorach, ale głównie to pola i łąki.

14. WILCZY SZLAK W PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ


Fot. AdobeStock

DLA KOGO I JAK DŁUGO
Łączy miejscowości Narewka i Masiewo, dł. ok. 22 km. Prowadzi przez Białowieski Park Narodowy. Szlak dla każdego sprawnego piechura. Czas: ok. 6 godz.

ATRAKCYJNOŚĆ
Idzie się niemal cały czas przez las, co daje możliwość spotkania dzikich zwierząt. Niedaleko tzw. Kosego Mostu na rzece Narewce stoi wieża widokowa.

TRUDNOŚCI
Trzeba mieć dużo wody i prowiantu na cały dzień.

WARTO WIEDZIEĆ
Najlepiej wyjść o świcie, wtedy są większe szanse zaobserwowania zwierząt.

 

15. DOOKOŁA KOTLINY KŁODZKIEJ


Fot. iStock

DLA KOGO I JAK DŁUGO
240-kilometrowa pętla dla wytrawnych piechurów, którzy chcą się zmierzyć z niewytyczonym formalnie szlakiem. Czas przejścia: 6–8 dni. Trasę można zacząć z dowolnego punktu na obrzeżach Kotliny Kłodzkiej. Jest świetną alternatywą dla zadeptanego Głównego Szlaku Sudeckiego.

ATRAKCYJNOŚĆ
Z jednej strony mija się popularne miejscowości turystyczne jak Kudowa czy Lądek-Zdrój, a z drugiej strony Kotlina Kłodzka z perspektywy szlaku jawi się jako bardzo urozmaicony teren, z Górami Stołowymi, poniemieckimi pałacami, uroczyskami i zmieniającym się krajobrazem.

TRUDNOŚCI
Dookoła Kotliny Kłodzkiej nie prowadzi oznakowany szlak. Trzeba korzystać z innych wytyczonych szlaków i opracować sobie trasę. Nie ma problemu z noclegami.

WARTO WIEDZIEĆ
Najlepiej skorzystać z mapy i trasy dostępnej na stronach Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich, dfbg.pl, a tam zapoznać się ze szczegółowym trackiem Biegu 7 Szczytów, który wiedzie wokół Kotliny Kłodzkiej.