Odkąd istnieje nasz gatunek, człowiek zawsze dążył do tego, żeby żyć we wspólnocie. Przez tysięcy lat różniły się one od siebie, ale tym, co je łączyło, był rozwój. W każdym okresie historycznym jego dynamika była inna, a z perspektywy czasu możemy zobaczyć, jak różne kultury zmieniały się, inne przenikały się wzajemnie, a niektóre, chociaż dzieliły je wieki, miały ze sobą wiele wspólnego.

W ten sposób tworzyły się cywilizacje, które określały poziom rozwoju społeczeństwa w danym okresie. To, co dziś je charakteryzuje, to ich unikatowość, a niekiedy enigmatyczność. Chociaż prawie codziennie słyszymy o kolejnych odkryciach archeologicznych, które ujawniają następne tajemnice Majów lub Azteków, mamy świadomość, że nie dowiemy się wszystkiego o życiu dawnych mieszkańców naszej planety. Chyba właśnie to nas najbardziej intryguje… Sprawdźmy zatem, gdzie spotkać duchy przeszłości i chociaż na chwilę wejść do wehikułu czasu.

Meksyk i cywilizacje prekolumbijskie

Meksyk jako niepodległe państwo powstał 24 sierpnia 1821 roku. Wówczas po 10-letniej wojnie domowej kraj uwolnił się w końcu od hiszpańskich okupantów. Jednak przed najazdem konkwistadorów ziemie te były zamieszkiwane przez kilka cywilizacji prekolumbijskich. To m.in. Olmekowie, Majowie, Zapotekowie i Aztekowie.

Niestety, cywilizacje te zostały zniszczone przez hiszpańskich najeźdźców. Europejczycy doprowadzili do destrukcji większości dziedzictwa narodowego rdzennej ludności Meksyku. Ich niezwykłe wierzenia zastąpili wiarą katolicką, a liczne języki etniczne zastąpił hiszpański.

Dziś możemy sięgać pamięcią do ofiar europejskich kolonizatorów i zwiedzać m.in. piramidy Majów na Półwyspie Jukatan czy pozostałości po azteckich ołtarzach. Co ciekawe, miasto Meksyk, czyli stolica kraju, została zbudowana na ruinach Tenochtitlán. Było to wówczas największe miasto Azteków, które prawdopodobnie było jednym z największych miast ówczesnego świata.

Egipt i tajemnice starożytności

Dziś Egipt kojarzy się głównie z popularnym kierunkiem wypoczynkowym, przepięknymi plażami i wakacjami all-inclusive. Ten kraj ma jednak znacznie więcej do zaoferowania. To właśnie na tych ziemiach przez trzy tysiące lat przetrwała cywilizacja starożytnego Egiptu. Cywilizacja, która wynalazła pismo, wagę, astronomię, liczydło, zegar słoneczny i podatki.

Można mieć wiele zastrzeżeń co do ostatniego z tych wynalazków, jednakże Egipcjanie stworzyli niezwykle sprawnie funkcjonujące państwo. Archeolodzy i historycy po dziś dzień chylą czoła przed innowacyjnością ludu znad Nilu. To wreszcie cywilizacja, która pozostawiła po sobie jedne z najciekawszych i zarazem najbardziej tajemniczych budowli – piramidy w Gizie. Wybierając się w podróż do Egiptu, na pewno warto zobaczyć te zabytki:

 • Wielki Sfinks w Gizie,
 • Dolina Królów w starożytnych Tebach,
 • Luksor i Świątynia Narodzin Amona w Karnaku,
 • Piramida schodkowa Dżesera w Sakkarze,
 • Świątynia Hatszepsut w Deir el-Bahari,
 • Piramida Łamana Dahszur,
 • Kolosy Memnona,
 • Świątynia w Abu Simbel.

Chiny i dziedzictwo cesarzy

Wyliczając pradawne cywilizacje, nie sposób zapomnieć o Chinach. Starożytne Chiny to kolebka jednej z najstarszych i najdłużej istniejących cywilizacji. Jej początek sięga epoki neolitu. Chińczycy przywiązywali bardzo dużą wagę do nauki, pracy i kultury. Często mówi się, że to właśnie w tym kraju narodziło się wiele rozwiązań medycznych, które znamy do dziś. To m.in. akupunktura i szczepienia.

Starożytni Chińczycy mieli być znakomitymi rzemieślnikami. Szacuje się, że to właśnie tam powstał pierwszy wiatrak, który pełnił funkcję wentylatora i to w Chinach już ponad 2000 lat p.n.e. ludzie używali widelca. Co więcej, to Państwu Środka zawdzięczamy wynalezienie banknotów.

Najważniejsze miejsca w Chinach, które trzeba zobaczyć to:

 • Wielki Mur Chiński,
 • Zakazane Miasto w Pekinie,
 • Armia Terakotowa,
 • Klasztor Shaolin,
 • Wisząca Świątynia Xuan Kong Si,
 • Góry Tianmen.