Rzym jest drugim po Paryżu najczęściej odwiedzanym miastem w Unii Europejskiej. Stolicę Włoch odwiedza średnio 7–10 mln turystów rocznie. Podróżnych przyciąga włoska kuchnia i oczywiście światowej klasy zabytki. Jedna z najważniejszych budowli w Rzymie i jednocześnie symbol miasta to liczące prawie 2 tys. lat Koloseum.

Może się wydawać, że historyczne znaczenie słynnego amfiteatru jest oczywiste. Okazuje się jednak, że nie dla każdego. Przez kilka dni włoska policja poszukiwała młodego mężczyzny, który wyrył na ścianie Koloseum imiona swoje i swojej dziewczyny. Angielskojęzyczny turysta został uwieczniony na nagraniu, które trafiło do mediów społecznościowych. W ciągu niespełna tygodnia w samym serwisie YouTube film został odtworzony prawie ćwierć miliona razy.

Koloseum zniszczone przez turystę

Incydent nagłośnił na swoim profilu na Twitterze włoski minister kultury, Gennaro Sangiuliano. Jak napisał, skandaliczne zachowanie turysty to „oznaka wielkiej nieuprzejmości”. – Mam nadzieję, że ktokolwiek to zrobił, zostanie zidentyfikowany i ukarany zgodnie z naszym prawem – dodał. Mężczyźnie grozi grzywna w wysokości co najmniej 15 tys. euro i kara pozbawienia wolności do pięciu lat.

W czwartek policja poinformowała, że sprawcę zidentyfikowano. To obywatel Wielkiej Brytanii. Sprawa przeciw niemu wkrótce trafi do sądu.

To nie pierwszy raz, kiedy Koloseum zostało zniszczone przez turystów. We wrześniu 2020 roku 32-letni mężczyzna z Irlandii został aresztowany i oskarżony o uszkodzenie pomnika historii metalowym szpikulcem. Miesiąc później 14-letnia Niemka została przyłapana na robieniu tego samego.

– Każdy, kto pisze na pomnikach, najwyraźniej nie został wyedukowany na temat naszego dziedzictwa kulturowego – komentowała wówczas Alfonsina Russo.

Koloseum: ciekawostki, które warto znać

Koloseum to niekwestionowana ikona Rzymu i jedna z największych atrakcji turystycznych w mieście. Przez prawie 2 tys. lat istnienia wokół słynnego amfiteatru namnożyło się sporo ciekawostek. Oto jedne z najważniejszych wydarzeń w jego historii:

  • Budowa Koloseum rozpoczęła się za panowania cesarza rzymskiego Wespazjana między 70 a 72 rokiem.
  • W 217 roku w Koloseum wybuchł pożar wywołany uderzeniem pioruna. W kolejnych latach budowla wielokrotnie mierzyła się z destrukcyjnymi siłami natury, między innymi trzęsieniem Ziemi.
  • W 434 roku na arenie odbyły się ostatnie walki gladiatorów.
  • W średniowieczu Koloseum było używane jako kościół, a następnie jako forteca przez dwie wybitne rodziny rzymskie o nazwiskach Frangipane i Annibaldi.
  • Konserwacja Koloseum rozpoczęła się na dobre dopiero w XIX wieku.

Nieodpowiedzialne zachowania turystów

Popularne miejsca są szczególnie narażone na nieodpowiedzialnych turystów. Ich skrajnie głupie zachowania można zaobserwować na całym świecie. W niektórych przypadkach narażają na niebezpieczeństwo siebie, ale też innych. Niemal zawsze cierpi też na tym środowisko naturalne.

Z nadmiarem turystów boryka się między innymi Wenecja. Podróżni najchętniej odwiedzają tam Plac św. Marka, ale obowiązkowym miejscem do zobaczenia jest też kanał Canale Grande. Latem 2022 r. dwóch turystów postanowiło pokonać go na... deskach surfingowych z napędem silnikowym. Mężczyźni zostali ukarani grzywną w wysokości 1500 euro oraz wyproszeni z miasta. Dla przypomnienia: weneckie kanały można zwiedzać tylko na gondoli.

W ostatnich latach antropopresji coraz silniej doświadczają także Hawaje. Po tym, jak w czasie pandemii władze archipelagu zluzowały obostrzenia, podróżnych było tak dużo, że burmistrz Maui musiał poprosić linie lotnicze o przerwę. Przyjezdni nie respektowali wyspiarskich zasad i wchodzili do miejsc zamkniętych dla zwiedzających.

Z podobnymi problemami mierzy się też indonezyjska wyspa Bali. Mieszkańcy mają dość gorszących incydentów z udziałem turystów. Aby im zapobiec, planowane jest wydanie specjalnego przewodnika dla przyjezdnych z opisem lokalnych zwyczajów i kultury.