TUNIS

Stolica Państwa, w której mieszka aż 1/3 populacji Tunezji. To właśnie tutaj odnajdziemy perfekcyjny balans pomiędzy tradycją i współczesnością, który poczujemy podczas spacerów wąskimi uliczkami miasta. Koniecznie zaplanujcie odwiedzenie kilku darów, czyli domów i pałaców bogaczy, które obecnie przerobione są na restauracje, urzędy i muzea. Stare Miasto, Medina, już w latach siedemdziesiątych zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co jest wystarczającym powodem do jego zwiedzenia. Punktem obowiązkowym jest także wyjątkowa dzielnica Tunisu – Sidi Bou Said, w której białe ściany domów pięknie kontrastują z niebieskimi okiennicami i drzwiami. Warto tutaj zasiąść w jednej z wielu kawiarni i rozkoszować się widokiem na zatokę i port.

HAMMAMET

Oddalone o około 70 kilometrów od Tunisu miasto, to jeden z najbardziej popularnych tunezyjskich kurortów. Leżąca na wschodnim wybrzeżu duma ośrodków turystycznych przylądka Bon jeszcze w latach sześćdziesiątych była niewielką wioską rybacką. Teraz to imponujący kompleks rozrywkowo-hotelowy, gdzie kluby, kasyna i puby przyciągają miłośników zabawy z całego świata. Przepiękne plaże kuszą tu swoim drobnym piaskiem i temperaturą powietrza, która już w maju i czerwcu sięga nawet 30 stopni Celsjusza. To miejsce doskonałe dla osób spragnionych słońca i długich spacerów brzegiem morza – w pobliżu centrum Hammamet położona jest największa w Tunezji marina, a ciągnąca się przy niej plaża jest najdłuższą w kraju.

KAIROUAN

Święte miejsce Islamu, którego głównym zabytkiem i atrakcją turystyczną jest Wielki Meczet. Jego dach wspiera aż 414 marmurowych kolumn, a meczet wraz z dziedzińcem to powierzchnia około 9 000 metrów kwadratowych. Imponujący budynek oświetlany przez słońce wydaje się mienić w kolorach złota. W mieście znajdziemy około 100 innych meczetów, każdy w swoim niezwykłym i wartym ujrzenia rodzaju. Zwiedzając Kairouan, z pewnością traficie również do Muzeum du Tapis, czyli Muzeum Dywanów, gdzie można poznać historię oraz proces ich produkcji.

TOEZUR

Miasto, w którym z każdym oddechem możemy poczuć klimat Sahary. To oaza, w której znajdziemy ponad 200 000 palm daktylowych, doskonale rosnących w o wiele większej niż na wybrzeżu temperaturze. W mieście istnieje ponad 200 źródeł artezyjskich i innych studni, które nawadniają palmowe gaje w oazie. Dzięki rozwiniętemu rękodzielnictwu i wszechobecnym stoiskom, kupimy tu piękne przedmioty związane z kulturą i religią. Mieszczące się nieopodal miasta jezioro Chott el-Jérid, największy słony obszar na Saharze, to przystanek w podróży, w którym odczujemy większą niż na wybrzeżu dzikość i egzotykę.

Nieważne, która część Tunezji będzie celem Waszej wycieczki – to kraj, który rozkocha w sobie nawet najbardziej wybrednego turystę i rządnego przygód podróżnika. Na powierzchni 160 000 km2 odkryjemy niemal nietknięte czasem zabytki, nieokiełznaną Saharę, afrykańskie oazy, przepiękne plaże i nowoczesną infrastrukturę turystyczną, ale przede wszystkim – spotkamy tu przyjaznych, otwartych ludzi, których opowieści można słuchać bez końca. 

 

Artykuł sponsorowany