Ranking stworzono na podstawie „koszyka” wydatków obejmującego 200 produktów, mających odzwierciedlać koszty utrzymania pracownika zagranicą. W tegorocznym zestawieniu, w związku z epidemią koronawirusa, oddzielnie podsumowano także wydatki na środki higieniczne – m.in. mydło czy żele antybakteryjne i odkażające. Pod tym względem najdroższy okazał się Nowy Jork.

W ankiecie uwzględniono 209 miast na całym świecie, które są popularnym celem międzynarodowych firm. Raport powstał dzięki firmie Mercer – największej amerykańskiej agencji zajmującej się zarządzaniem zasobami ludzkimi i outsourcingiem pracowników.

Zestawienie obejmuje dane zgromadzone do końca marca 2020 roku, a więc nie widać w nich jeszcze pełnego wpływu pandemii COVID-19 na gospodarkę. Mercer dodaje, że do wzrostu kosztów utrzymania pracownika na emigracji przyczyniają się różne czynniki. W tym wahania kursów walut, koszt inflacji towarów i usług oraz ceny zakwaterowania. Badanie ma pomóc rządom i międzynarodowym firmom ustalić wynagrodzenie dla pracowników, którzy są delegowani zagranicę.

 

Awans Aszchabadu

Dużym zaskoczeniem w tegorocznym rankingu jest Aszchabad – stolica Turkmenistanu, która uplasowała się na drugim miejscu miast najdroższych dla zagranicznych pracowników. Wzrost aż o pięć lokat wynika z trwającego w kraju kryzysu gospodarczego, niedoborów żywności i panującej hiperinflacji.

Hongkong, także doświadczający zawirowań w postaci niepokojów politycznych, po raz kolejny znalazł się w czołówce zestawienia. W dużej mierze ze względu na to, że ma najdroższy rynek nieruchomości na świecie.

Sześć z 10 najdroższych miast zestawienia znajduje się w Azji. Singapur jest na piątym miejscu, a Szanghaj i Pekin odpowiednio na siódmym i dziesiątym. Szwajcaria przewodzi w Europie, z trzema miastami w pierwszej dziesiątce – Zurych na czwartym miejscu, a Berno i Genewa na ósmym i dziewiątym.

Lagos w Nigerii, która ugruntowała swoją pozycję stolicy biznesu w Afryce, awansowała na 18 pozycję w rankingu, o jedno miejsce przed Londynem.

Na drugim końcu tabeli, jako najtańsze miasta świata, znalazły się Tunis (209), Windhoek w Namibii (208) i Taszkent w Uzbekistanie (207).

 

Najdroższe miasta dla zagranicznych pracowników:

  1. Hongkong (Chiny)
  2. Aszchabad (Turkmenistan)
  3. Tokio (Japonia)
  4. Zurych (Szwajcaria)
  5. Singapur
  6. Nowy Jork (USA)
  7. Szanghaj (Chiny)
  8. Berno (Szwajcaria)
  9. Genewa (Szwajcaria)
  10. Pekin (Chiny)