Ranking stworzono na podstawie „koszyka” wydatków obejmującego 200 produktów, mających odzwierciedlać koszty utrzymania pracownika zagranicą. W tegorocznym zestawieniu, w związku z epidemią koronawirusa, oddzielnie podsumowano także wydatki na środki higieniczne – m.in. mydło czy żele antybakteryjne i odkażające. Pod tym względem najdroższy okazał się Nowy Jork.

W ankiecie uwzględniono 209 miast na całym świecie, które są popularnym celem międzynarodowych firm. Raport powstał dzięki firmie Mercer – największej amerykańskiej agencji zajmującej się zarządzaniem zasobami ludzkimi i outsourcingiem pracowników.

Zestawienie obejmuje dane zgromadzone do końca marca 2020 roku, a więc nie widać w nich jeszcze pełnego wpływu pandemii COVID-19 na gospodarkę. Mercer dodaje, że do wzrostu kosztów utrzymania pracownika na emigracji przyczyniają się różne czynniki. W tym wahania kursów walut, koszt inflacji towarów i usług oraz ceny zakwaterowania. Badanie ma pomóc rządom i międzynarodowym firmom ustalić wynagrodzenie dla pracowników, którzy są delegowani zagranicę.

 

Awans Aszchabadu

Dużym zaskoczeniem w tegorocznym rankingu jest Aszchabad – stolica Turkmenistanu, która uplasowała się na drugim miejscu miast najdroższych dla zagranicznych pracowników. Wzrost aż o pięć lokat wynika z trwającego w kraju kryzysu gospodarczego, niedoborów żywności i panującej hiperinflacji.

Hongkong, także doświadczający zawirowań w postaci niepokojów politycznych, po raz kolejny znalazł się w czołówce zestawienia. W dużej mierze ze względu na to, że ma najdroższy rynek nieruchomości na świecie.

Sześć z 10 najdroższych miast zestawienia znajduje się w Azji. Singapur jest na piątym miejscu, a Szanghaj i Pekin odpowiednio na siódmym i dziesiątym. Szwajcaria przewodzi w Europie, z trzema miastami w pierwszej dziesiątce – Zurych na czwartym miejscu, a Berno i Genewa na ósmym i dziewiątym.

Lagos w Nigerii, która ugruntowała swoją pozycję stolicy biznesu w Afryce, awansowała na 18 pozycję w rankingu, o jedno miejsce przed Londynem.

Na drugim końcu tabeli, jako najtańsze miasta świata, znalazły się Tunis (209), Windhoek w Namibii (208) i Taszkent w Uzbekistanie (207).

 

Najdroższe miasta dla zagranicznych pracowników:

  1. Hongkong (Chiny)
  2. Aszchabad (Turkmenistan)
  3. Tokio (Japonia)
  4. Zurych (Szwajcaria)
  5. Singapur
  6. Nowy Jork (USA)
  7. Szanghaj (Chiny)
  8. Berno (Szwajcaria)
  9. Genewa (Szwajcaria)
  10. Pekin (Chiny)

 

Katarzyna Grzelak