We Włoszech takim właśnie regionem jest Trentino – prowincja od lat przyciągająca spragnionych relaksu i kontaktu z naturą turystów. Na czym polega wyjątkowość Trentino?


Trentino - perła północnych Włoch

Ten region to prawdziwy skarb, którym mogą pochwalić się Włochy. Wyjazd do Trentino jest doskonałą propozycją dla osób kochających piękne widoki i aktywną turystykę. Latem majestatyczne Dolomity są rajem dla piechurów oraz amatorów wspinaczki; zimą ich zbocza stają się miejscem przyciągającym narciarzy z całego świata.
Nie brak tu również wklejonych w piękną górską scenerię jezior, które ze względu na swe rozmiary i głębokość są akwenami cenionymi przez miłośników sportów wodnych. Jaką ofertą wypoczynku kuszą tutejsze kurorty?

Włoskie Dolomity dla aktywnych

Górskie zbocza i malownicze doliny przyciągają aktywnych turystów. Urlop w Trentino to idealna propozycja dla tych, którym marzą się ciekawe wyprawy trekkingowe. Wspaniałe trasy przyciągają bajkowym położeniem oraz bardzo dobrym oznakowaniem. Gęsta, różnorodna sieć szlaków pozwala dostosować stopień trudności wędrówki do możliwości piechurów o lepszej lub gorszej kondycji. Z każdej miejscowości można wybrać się zarówno na krótką wycieczkę w Dolomity, jak i na dłuższą górską eskapadę. Campitello di Fassa oraz Pozza di Fassa to idealne miejsca wypadowe na górskie wędrówki. Dużą popularnością cieszy się również miejscowość Ziano di Fiemme, z której można urządzać ciekawe wyprawy w rejon Val di Fiemme.

Trentino jest też idealnym miejscem dla tych, których fascynuje turystyka rowerowa. Ciekawe trasy w rejonie jeziora Garda oraz niezwykłe bogactwo szlaków rowerowych prowadzących przez górskie doliny – oto czynniki, dzięki którym włoskie Dolomity stały się rajem dla rowerzystów. Zróżnicowanie terenu sprawia, że nawet osoby zaczynające przygodę z tym sportem znajdą tu dla siebie atrakcyjne propozycje wycieczek. Trentino, podziwiane z perspektywy rowerowego siodełka, z pewnością może zachwycić.
Co więcej, wakacje w Trentino są również doskonałą propozycją dla miłośników sportów zimowych. Słynne w całej Europie ośrodki i długie trasy zjazdowe to jedna z wizytówek Trentino. Tonale, Val di Fassa czy Val di Fiemme nie bez powodu uznawane są za najważniejsze regiony narciarskie na terenie Włoch. Trasy dla miłośników narciarstwa biegowego oraz halfpipe’y przygotowane z myślą o snowboardzistach to kolejny atut, który wpływa na atrakcyjność Trentino i czyni z prowincji mekkę miłośników jednej lub dwóch desek.

W krainie niezwykłych jezior

Niemniej jednak, włoskie Dolomity to nie tylko wyciągi narciarskie i zachęcające do wędrówek szlaki. Mnóstwo atrakcji znajdą tu również amatorzy sportów wodnych. Piękne jeziora kuszą doskonałymi warunkami do wypoczynku, a nowoczesna, rozbudowana infrastruktura turystyczna sprawia, że na wakacje w Trentino  będziemy wracać co rok. Czy do rodzinnego, pełnego relaksu na łonie natury urlopu potrzeba czegoś więcej? Na miłośników sportów wodnych czeka w Trentino aż 300 jezior. Każde z nich ma swój niepowtarzalny urok, każde z nich oferuje piękne plaże i kąpieliska. Możliwość uprawiania sportów wodnych w górskiej scenerii to nie lada atrakcja dla fanów narciarstwa wodnego, kajakarzy i żeglarzy. Które jeziora zdobyły największą sławę? Otoczone pięknymi lasami Ledro to jeden z najpopularniejszych akwenów w tej części Włoch. Prawdziwą gwiazdą jest jednak Garda – największe włoskie jezioro. Wypoczynek w leżących nad jego brzegiem miejscowościach można tu połączyć z nauką żeglowania oraz z odkrywaniem uroków wspinaczki. Rozsiane nad Gardą letniska, wśród których wyróżniają się Riva del Garda i Nago Torbole, są prawdziwym rajem dla osób preferujących aktywny wypoczynek.
 
Różnorodność form spędzania czasu i szeroka oferta wakacyjna sprawiają, że na terenie Trentino raczej nikt się nie nudzi – atrakcji tu nie brak przez cały rok. Mówiąc krótko, to prawdziwa perła wśród włoskich krain, która krajobrazem, klimatem oraz świetnym zagospodarowaniem terenu przyciąga turystów z całego świata.