Toronto to barwne, wielkie miasto w kanadyjskim Ontario. Jest znane na całym świecie z CN Tower, wielokulturowego charakteru i otwartości mieszkańców. W Toronto zwiedzanie przybiera postać podróży do czasów kolonialnych, przeplatanej zdumiewającą nowoczesnością. Co warto zobaczyć w tym kanadyjskim mieście?

Najważniejsze informacje o Toronto

Toronto to stolica kanadyjskiej prowincji Ontario i zarazem największe miasto Kanady. To najbardziej wieloetniczne spośród miast świata, od 2001 roku nosi nawet nadany mu przez ONZ tytuł World’s Most Multicultural City. Na co dzień pełni funkcję stolicy kraju pod względem ekonomicznym oraz kulturalnym.

Powierzchnia Toronto wynosi 841 km2, teren miasta zamieszkuje na stałe pomad 2,5 miliona osób. W całej aglomeracji Toronto jest to ponad 6 milionów mieszkańców. Gęsto zamieszkana jest cała prowincja, której stolicę stanowi Toronto – Ontario.

W tym multikulturowym mieście jedynie połowa mieszkańców posługuje się angielskim jako językiem ojczystym. Pozostali to imigranci, w tym aż ponad 250 tys. Polaków – choć dane nieoficjalne mówią, że ta liczba może być nawet dwukrotnie większa. 

Tereny te od XVII wieku były francuskimi koloniami. Początkowo mieszkali tu jedynie rdzenni mieszkańcy, nazywani również Pierwszymi lub Pierwszymi Narodami, a z czasem pojawili się także amerykańscy lojaliści, pragnący pozostać pod rządami brytyjskiej korony. Od dnia założenia University of Toronto w połowie XIX wieku miasto zaczęło prężnie się rozwijać i przybierać formę, którą cechuje się do dziś.

Od końca XX wieku Toronto tworzy tak zwane megacity w połączeniu z pięcioma otaczającymi je dzielnicami. Jest dużą, bardzo nowoczesną metropolią, która zdecydowanie idzie z duchem czasu. Co roku odbywają się tutaj masowe imprezy, które przyciągają turystów z całego świata.

Toronto uchodzi za miasto postępowe nie tylko technologicznie czy architektonicznie, ale i obyczajowo. Na terenie miasta znajduje się wiele obszarów stanowiących skupiska imigrantów. Można tu odwiedzić tradycyjne sklepy czy lokale podające jedzenie z całego świata.

Loty Warszawa – Toronto

Ile trwa lot z Warszawy do Toronto? Zwykle czas ten mieści się w zakresie 10-14 godzin, w zależności od tego, czy lot przewiduje przesiadkę. Bezpośredni lot ze stolicy Polski (lotnisko Chopina) do największego miasta Kanady (Toronto Pearson International Airport) trwa przeważnie 9,5 godziny. 

W Toronto czas lokalny różni się od polskiego – w czasie zimowym jest tam o 6 godzin wcześniej, natomiast w czasie letnim różnica wynosi 5 godzin. Warto wziąć to pod uwagę podczas planowania podróży lub kontaktu z bliskimi przebywającymi w Toronto.

Kiedy najlepiej jechać do Toronto?

Toronto to wielokulturowe, otwarte miasto, gdzie turyści zazwyczaj czują się wspaniale i gościnnie przyjęci. Charakterystyczna dla Toronto pogoda odpowiada klimatowi umiarkowanemu. Wciąż zdarzają się tam intensywne opady śniegu w okresie zimowym, jednak dziś warunki coraz bardziej przypominają te panujące w Polsce.

Lato nie bywa na ogół upalne, a zimą, wbrew powszechnym opiniom o Kanadzie, trzaskający mróz nie skuwa miasta. Co ciekawe, nasłonecznienie jest tu bardzo wysokie – słońce świeci średnio przez 301 dni w roku, przy czym najmniej słonecznym miesiącem jest grudzień.

Co warto zobaczyć w Toronto?

 • Dundas Square
 • CN Tower
 • Kampus uniwersytecki przy St. George
 • Queen's Park
 • Willa Casa Loma

Widok na wieżę CN Tower w Toronto / Fot. Peter Mintz/Getty Images

Atrakcje Toronto

Toronto to bardzo nowoczesny ośrodek miejski znajdujący się w malowniczej Kanadzie. Szklane drapacze chmur mieszają się tutaj swobodnie ze starymi zabudowaniami kolonialnymi, co tworzy bardzo szczególne wrażenie. Warto zarezerwować sobie czas na przechadzki ulicami miasta bez zbędnego pośpiechu i zwiedzić najważniejsze w Toronto zabytki. W mieście nie brakuje też atrakcji typowo turystycznych.

Dundas Square

To charakterystyczny plac w samym centrum Toronto, zaprojektowany po to, by stworzyć dla mieszkańców miasta przestrzeń do spotkań i koncertów na powietrzu. Ciekawym elementem jego architektury są fontanny, działające według konkretnej sekwencji. Niedaleko znajduje się także Yonge Street, uważana w wielu kręgach za najdłuższą ulicę świata. Na Dundas Square zawsze się coś dzieje, można tu poczuć dzisiejszego ducha miasta.

CN Tower

CN Tower to bezsprzecznie najpopularniejszy obiekt turystyczny w Toronto. Wieża ma wysokość 553,33 metra i przez wiele lat była najwyższym wolnostojącym budynkiem świata. Dziś znajdują się tutaj tarasy widokowe, restauracja i kompleks rozrywkowy. Wieża jet także wieżą telewizyjną.

Dodatkową atrakcję stanowi szklana podłoga. Podczas dobrej pogody z tarasu widokowego można dostrzec między innymi Wodospad Niagara. Jeśli celem podróży jest Toronto zwiedzanie nie może obyć się bez wizyty w CN Tower. Warto jednak przygotować się na tłumy i kolejki - wieża jest co roku odwiedzana przez 2 miliony turystów.

Kampus uniwersytecki przy St. George

Kompleks zabytkowych budynków uniwersyteckich, będący czynnym kampusem, ale zarazem udostępniony do zwiedzania z przewodnikami. Uniwersytet w Toronto działa nieprzerwanie od roku 1827. To największa uczelnia w Kanadzie, na której dziś uczy się około 80 000 studentów. Spacer po terenie kampusu to spotkanie z dawnym, angielskim budownictwem i gratka dla wielbicieli zabytków.

Queen's Park

Sąsiadujący z Uniwersytetem w Toronto budynek parlamentu Ontario o neoromańskiej, pięknie zdobionej formie. Pochodzi z końca XIX wieku i stoi w parku noszącym identyczną nazwę. Jest udostępniony dla zwiedzających, warto więc do niego zajrzeć.

Willa Casa Loma

To kolejny zabytek, który powinien znaleźć się na liście obiektów do zwiedzenia w Toronto. Piękny i ogromny neogotycki zamek przy Austin Terrace. Obiekt wraz z wiktoriańskimi ogrodami jest bardzo często i chętnie odwiedzany przez turystów. W willi znajduje się 98 pokoi, a z daleka w oczy rzucają się dwie wieże. Budynek i jego wyposażenie są doskonale odrestaurowane i zachowane, dzięki czemu można tu poczuć ducha minionej epoki.

Toronto – atrakcje dla dzieci

Toronto jest także miejscem, które chętnie przyjmuje turystów podróżujących z dziećmi. W hotelach, restauracjach i popularnych atrakcjach turystycznych nie brakuje udogodnień dla rodzin. W samym mieście znajduje się też wiele obiektów, które chętnie odwiedzą młodsi podróżnicy. Oto charakterystyczne dla Toronto atrakcje, które zabawią najmłodszych.

Ripley's Aquarium of Canada

Ogromne, doskonale zorganizowane akwarium, znajdujące się w pobliżu CN Tower. Można tu nie tylko podziwiać wyjątkowe gatunki morskich stworzeń, ale też spacerować ścieżkami zewsząd otoczonymi szkłem i wodą. To miejsce, które zapewni rozrywkę i dawkę zachwytu nie tylko dzieciom, ale też ich dorosłym opiekunom.

High Park

Miejsce idealne na piknik lub zabawy na świeżym powietrzu, gdy tylko pozwoli na to pogoda. To najrozleglejszy teren zielony w mieście, pełen łąk i urokliwych alejek.

Hockey Hall of Fame

Coś wyjątkowego specjalnie dla fanów sportu. Hokej to narodowy sport kanadyjski, w największym mieście nie mogło więc zabraknąć obiektu upamiętniającego wybitnych hokeistów. Oprócz galerii sławy znajduje się tutaj także muzeum poświęcone historii hokeja. Obiekt mieści się w zabytkowym, ciekawym budynku.

Ciekawostki o Toronto

 • Toronto to nie tylko największe miasto Kanady – to także czwarte pod względem wielkości miasto Ameryki Północnej. Mimo tego, że Kanada jest ogromnym krajem, około 25% jej ludności mieszka w promieniu 160 km od Toronto.
 • Sportem narodowym Kanady jest hokej i jazda na łyżwach w wielu odsłonach – w samej stolicy Ontario znajdują się 52 lodowiska.
 • Toronto to miasto pełne zieleni. Szacuje się, że rośnie tu ok. 10 mln drzew. 
 • Położony w Toronto neogotycki zamek Casa Loma uważany jest za jedyny tego typu obiekt w Ameryce Północnej. 
 • Port lotniczy Toronto-Lester B. Pearson jest największym lotniskiem w Kanadzie. 
 • Co roku w Toronto odbywają się popularne, znane na całym świecie marsze i imprezy. Jednym z nich jest Międzynarodowy Festiwal Filmów w Toronto, stawiany często na równi z festiwalami w Cannes czy Wenecji.
 • Międzynarodowa Wystawa Kanadyjska to ogrom rozrywek i ciekawostek dla wszystkich, którzy zdecydują się przybyć. Z kolei wielbiciele zabawy, tańca i radości na świeżym powietrzu z chęcią przyłączą się do trwającej dwa tygodnie Caribany z pochodem karnawałowym lub corocznego Gay Pride Week, największego i najbardziej hucznego święta mniejszości seksualnych.