Toronto: podstawowe informacje

Toronto to stolica kanadyjskiej prowincji Ontario i zarazem największe miasto Kanady. To najbardziej wieloetniczne spośród miast świata, od 2001 roku nosi nawet nadany mu przez ONZ tytuł World’s Most Multicultural City. Na co dzień pełni funkcję stolicy kraju pod względem ekonomicznym oraz kulturalnym. Powierzchnia Toronto wynosi 841 km², teren miasta zamieszkuje na stałe pomad 2,5 miliona osób. W całej aglomeracji Toronto jest to ponad 6 milionów mieszkańców. Gęsto zamieszkana jest cała prowincja, której stolicę stanowi Toronto – Ontario.

W tym multikulturowym mieście jedynie połowa mieszkańców posługuje się angielskim jako językiem ojczystym. Pozostali to imigranci, w tym aż 266 700 Polaków -– dane nieoficjalne mówią, że ta liczba może być nawet dwukrotnie większa!

Tereny te od XVII wieku były francuskimi koloniami. Początkowo mieszkali tu jedynie Indianie, a z czasem pojawili się także amerykańscy lojaliści, pragnący pozostać pod rządami brytyjskiej korony. Od dnia założenia University of Toronto w połowie XIX wieku miasto zaczęło prężnie się rozwijać i przybierać formę, którą cechuje się do dziś.

Od końca XX wieku Toronto tworzy tak zwane megacity w połączeniu z pięcioma otaczającymi je dzielnicami. Jest dużą, bardzo nowoczesną metropolią, która zdecydowanie idzie z duchem czasu. Co roku odbywają się tutaj masowe imprezy, które przyciągają turystów z całego świata. Toronto uchodzi za miasto postępowe nie tylko technologicznie czy architektonicznie, ale i obyczajowo. Na terenie miasta znajduje się wiele obszarów stanowiących skupiska imigrantów. Można tu odwiedzić tradycyjne sklepy czy lokale podające jedzenie z całego świata.

Ile trwa lot z Warszawy do Toronto? Zwykle czas ten mieści się w zakresie 10-14 godzin, w zależności od tego, czy lot przewiduje przesiadkę. W Toronto czas lokalny różni się od polskiego – w czasie zimowym jest tam o 6 godzin wcześniej, natomiast w czasie letnim różnica wynosi 5 godzin. Warto wziąć to pod uwagę podczas planowania podróży lub kontaktu z bliskimi przebywającymi w Toronto.