Podróżnicy często podkreślają, że nie zawsze chodzi o cel, a o samą drogę. Jeżeli nie jesteśmy zajęci scrollowaniem social mediów, możemy zachwycać się nowymi miejscami jeszcze zanim wysiądziemy z auta. Na świecie nie brakuje malowniczych tras. Nie wszystkie wiodą przez peryferia. Przejazd przez miasteczko również może być przygodą. Eksperci z serwisu internetowego DiscoverCars.com spytali ponad 140 tys. turystów o to, jak oceniają przejazdy przez różne miasta. W ten sposób powstało zestawienie najlepszych miejscowości na malowniczą przejażdżkę.

Gdzie na malowniczą przejażdżkę?

Który kraj na świecie jest najpiękniejszy? Pewnie uzyskamy tyle odpowiedzi, ilu ludzi zapytamy. Według kierowców wysokie miejsce w takim rankingu mogłaby zająć Finlandia. Aż pięć fińskich miasteczek znalazło się w zestawieniu przygotowanym przez DiscoverCars.com. Fani długich podróży samochodowych na pewno nie będą zawiedzeni przemierzaniem kraju słynącego z saun, Muminków i świętego Mikołaja.


fot. Sebastian Walter / EyeEm / Getty Images

Pierwsze miejsce wśród najlepszych miejsc na malowniczą przejażdżkę zajęła Ivalo, wioska położona w północnej Finlandii. Niedaleko znajduje się najdalej wysunięty na północ port lotniczy w kraju oraz Inari, trzecie co do wielkości fińskie jezioro. Okolica jest malownicza o każdej porze roku.


fot. Faba-Photography / Getty Images

Na drugim miejscu znalazło się miasto Inverness w Szkocji. Skąd możemy je kojarzyć? To baza wypadowa nad słynne jezioro Loch Ness, w którym według legend żyje potwór. Samo miasteczko również ma znaną atrakcję turystyczną - zrekonstruowany zamek Makbeta z dramatu Szekspira. Nieco dalej znajdują się ruiny zamku Urquhart. Do Inverness dojedziemy, kierując się z Edynburga na północ Szkocji.


fot. Westend61 / Getty Images

Podium zamyka egzotyczny kierunek. Nie dojedziemy tam co prawda samochodem, ale możemy wypożyczyć auto na miejscu. Mowa o Victorii, stolicy Seszeli. Miasto w niczym nie przypomina europejskich metropolii. Zamieszkuje je niewiele ponad 26 tys. osób. Z jednej strony ocean, z drugiej bujna zieleń. Oj, na samym przejeździe chyba się skończy.

Nieoczywiste pomysły na wycieczki autem


fot. Tesa Kaban / EyeEm / Getty Images

Czwarte miejsce to powrót do Finlandii. Kierowcy chwalą sobie Rovaniemi, gdzie znajduje się całoroczna wioska św. Mikołaja. To oczywiście niejedyna atrakcja malowniczego regionu. Na miejscu możemy też wypożyczyć skutery śnieżne, przejechać się psim zaprzęgiem lub zapolować na zorzę polarną.


fot. Westend61 / Getty Images

W TOP 5 znalazł się też wyspa Barbados, a konkretnie jej stolica, czyli Bridgetown. Od 2011 roku historyczne miasto i miejscowy garnizon wojskowy znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

W tych miejscach nawet jazda autem jest atrakcją

Nie tylko Finlandia została doceniona kilkukrotnie. Dalsze miejsca zajęły aż trzy miasta w Grecji. Poniżej pełne zestawienie:

 1. Ivalo (Finlandia)
 2. Inverness (Wielka Brytania)
 3. Wiktoria (Seszele)
 4. Rovaniemi (Finlandia)
 5. Bridgetown (Barbados)
 6. Kalamata (Grecja)
 7. Kittila (Finlandia)
 8. Kefalonia (Grecja)
 9. Minneapolis (Minnesota, Stany Zjednoczone)
 10. Bratysława (Słowacja)
 11. Billund (Dania)
 12. Adelajda (Australia)
 13. Charleroi (Belgia)
 14. Mesyna, Sycylia (Włochy)
 15. Helsinki (Finlandia)
 16. Düsseldorf (Niemcy)
 17. Oulu (Finlandia)
 18. Akaba (Jordania)
 19. Nelson (Nowa Zelandia)
 20. Mykonos (Grecja)

Źródło: DisvoerCars.com