„Było tam tak pięknie, że nie oddają tego żadne zdjęcia”. Zdarzyło ci się wypowiedzieć te słowa? Zobacz ujęcia Macieja Tomków, operatora filmowego i autora zdjęć timelapse z całego świata. Dzięki swoim umiejętnościom i nowoczesnej technologii potrafi uchwycić to, co nieuchwytne.

Dosłownie. Bo technika filmowania timelapse wiąże się z rejestrowaniem długotrwałych procesów zachodzących w naturze, które są niezauważalne dla ludzkiego oka. Na przykład… najciemniejszego nieba na świecie i przemieszczających się po nim gwiazd.


Cierpliwość i poświęcenie

Takie prace wymagają jednak poświęcenia. Jego 4-minutowy materiał timelapse z Namibii powstawał łącznie 24 dni, z czego 20 Tomków spędził pod gołym niebem. Temperatury w dzień sięgały 38 stopni, noce były zdecydowanie chłodniejsze - ok. 8 stopni, a różnice temperatur dotkliwe. Do tego cały sprzęt filmowy ważył ok. 45 kg. Mimo wszystko operator kocha pracę w terenie:

- Największą przyjemność sprawia mi praca w plenerach. Towarzyszy mi tylko cisza i spokój. Bardzo dobrze pamiętam noc na pustyni Namib wśród najpiękniejszych wydm świata: żadnej żywej duszy, po prostu pustka. Wtedy naprawdę czuję i dostrzegam piękno otaczającego nas świata – opowiada. I czaruje swoim obiektywem.

 
Od Warszawy wszystko się zaczęło

Tomków kinematografią zainteresował się 6 lat temu. Na poważnie. Podjął naukę w Tiffen International Steadicam Workshop w Oxfordzie, a swój warsztat operatorski doskonalił w Akademii Multi Art w Krakowie, gdzie awansem przeskoczył dwa lata, dostając się na Podyplomowy Kurs Operatorski.

Jego autorska produkcja „Warsaw Halla” w 2014 roku została uznana najlepszym filmem promującym Warszawę. Warto dodać, że materiał powstawał w nietypowy sposób. Ponieważ Tomków przez wiele lat trenował jazdę agresywną na rolkach i akrobatykę sportową, wykorzystał swoje umiejętności i kamerował jeżdżąc na rolkach. Unikatowe!


Klatka po klatce na Zakynthos

W 2015 roku wziął udział w 3. edycji projektu „Dream Walker – Around The World in 80s Jumps”, która odbyła się na greckiej wyspie Zakynthos. Realizowałem wówczas ujęcia timelapse do filmu, dokumentującego skoki na linach z wysokości.

Zrodził się z tego projektu kolejny autorski film zrealizowany w technice timelapse - „Treasures of Zakynthos”. Obejrzało go ponad 900 000 ludzi w 150 krajach! Materiał zdobył nagrodę Vimeo Staff Picks oraz „Best Timelapse” na Los Angeles Independent Film Festival Awards.  

W międzyczasie Tomków pracował przy produkcjach fabularnych, dokumentalnych i reklamowych, teledyskach i etiudach. W większości jako operator steadicamu.

- Cieszę się, że ten zawód pozwala mi realizować autorskie projekty – mówi. Ma jeszcze wiele pomysłów!