Czasy, kiedy podróżniczych inspiracji szukało się wyłącznie w przewodnikach turystycznych, minęły bezpowrotnie. Obecnie o popularności danych miejsc bardziej świadczy liczba publikacji w internecie. Tu od lat wyrocznią pozostaje blogosfera, a od niedawna również Instagram.

Najbardziej instagramowe plaże w Europie

Zdjęcia to najlepsze pamiątki z podróży – nic nas nie kosztują (poza sprzętem do robienia zdjęć), są unikatowe i spersonalizowane. W dobie mediów społecznościowych zdjęcia z wakacji to też najlepszy sposób, żeby pochwalić się innym, jak i gdzie wypoczywamy. Podróżnicze treści do tego stopnia opanowały Instagram, że coraz częściej publikowane są badania tworzone właśnie na podstawie turystycznych hashtagów. Niedawno w ten sposób wybrano 5 najbardziej fotogenicznych miejsc na świecie czy najpopularniejsze obiekty UNESCO.

Tym razem na łamach serwisu „The Thinking Traveler” pojawił się ranking najbardziej instagramowych plaż w Europie. Wyznacznikiem ponownie była liczba hashtagów. Zestawienie może być wskazówką dla osób, które nie mają jeszcze planów na wakacje, ale wiedzą, że plażowanie będzie jedną z letnich atrakcji. Według internautów w tych miejscach można nie tylko wypocząć, ale też pstryknąć naprawdę dobre zdjęcia.

Na podium klify i skały

Plaże w Etretat. / fot. Tuul & Bruno Morandi/Getty Images

TOP 10 otwiera jedyna francuska propozycja w zestawieniu, czyli Etretat – 406,321 postów na Instagramie. Miejscowość w Normandii słynie z malowniczych klifów. To dzięki nim okoliczne plaże cieszą się tak dużą popularnością. Klify nie dość, że ładne, to jeszcze zapewniają cień, kiedy zmęczy nas słońce. Tak można plażować.

Durdle Door. / fot. John Harper/Getty Images

Na drugim miejscu znalazła się plaża Durdle Door – jedna z najbardziej znanych na brytyjskim wybrzeżu. W wakacyjnych wpisach oznaczyło ją 265,276 internautów. Rosnąca popularność wybrzeży Wielkiej Brytanii cieszy i smuci jednocześnie. Różnorodne, nieoczywiste plaże Anglii zdecydowanie zasługują na większe zainteresowanie. Z drugiej strony szkoda, żeby w kolejnych latach zostały dosłownie zadeptane.

La Pelosa. / fot. Tuul & Bruno Morandi/Getty Images

Podium zamyka La Pelosa na Sardynii (109,135 postów). Często mówi się, że to najpiękniejsza plaża na tej włoskiej wyspie i rzeczywiście trudno z tym argumentować. Biały piasek i błękitne morze wglądają zupełnie jak z pocztówki. Włosi mają szczęście do malowniczych plaż. Oprócz La Pelosa w zestawieniu znalazły się jeszcze trzy inne. Torre Lapillo na 4. miejscu, Cala Luna na 6. i Punta Prosciutto na 7.

Plaże w Europie na wypoczynek i fotograficzny plener

Poniżej pełne TOP 10 najbardziej instagramowe plaże w Europie. W nawiasach podane są liczby postów.

  1. Plaża Étretat, Francja (406 321 postów)
  2. Plaża Durdle Door, Wielka Brytania (265 276)
  3. Plaża La Pelosa, Włochy (109 135)
  4. Torre Lapillo, Włochy (95 083)
  5. Plaża Navagio, Grecja (80 824)
  6. Cala Luna, Włochy (75 012)
  7. Punta Prosciutto, Włochy (74 102)
  8. Plaża La Concha, Hiszpania (72 114)
  9. Plaża Playa de Muro, Hiszpania (70 831)
  10. Plaża Porto Katsiki, Grecja (55 496)

Źródło: „The Thinking Traveler”.