Singapur to nie tylko jedno z biznesowych i gospodarczych centrów świata. Władze państwa-miasta od lat aspirują do uczynienia go najbardziej zielonym miejscem na świecie. I trzeba przyznać, że są na dobrej drodze. Oczywiście sprzyja temu tropikalny klimat. Wysokie temperatury i wilgoć mogą być utrapieniem dla ludzi, ale to właśnie dzięki takim warunkom Singapur kwitnie.

Superdrzewa w Singapurze

Zieleń rośnie niemal wszędzie, jednak na szczególną uwagę zasługują ogrody zajmujące powierzchnię ponad 100 hektarów. Słynne Gardens by the Bay to jedna z wizytówek Singapuru. Można tam podziwiać gatunki tropikalnej flory i oczywiście superdrzewa. Z daleka przypominają baobaby, ale w rzeczywistości to sztuczne struktury, będące ramami dla pionowych ogrodów. Najlepiej oglądać je o wschodzie słońca. Ogrody Gardens by the Bay można zwiedzać za darmo.

Superdrzewa w Singapurze mierzą nawet do 50 metrów wysokości. Za dnia dają cień, a wieczorem „ożywają” przy muzyce i pokazach świetlnych. Na najwyższym z superdrzew znajduje się obserwatorium. To świetny punkt obserwacyjny, z którego rozpościera się widok na panoramę zatoki Marina Bay.

Superdrzewa w Singapurze.Takich roślin nie ma nigdzie indziej na świecie. Gdzie rosną superdrzewa? / fot. Planet One Images/Getty Images

Singapurczycy podkreślają, że superdrzewa to przede wszystkim przełomowy sposób uprawy i eksponowania roślin. W pionowych ogrodach rosną między innymi bromelie, paprocie, storczyki i tropikalne pnącza. Spacer w ich cieniu to atrakcja nie tylko dla botaników.

Ciekawostki o superdrzewach w Singapurze

  • Najwyższe superdrzewo ma wysokość ok. 16-piętrowego budynku;
  • W superdrzewach rośnie 162 900 roślin z ponad 200 gatunków;
  • Nocny pokaz Garden Rhapsody wykorzystuje 68 niezależnych głośników;
  • 7 superdrzew jest zaprojektowanych tak, aby zbierać energię słoneczną.

Najwyższe drzewa na świecie

Superdrzewa w Singapurze, mimo że imponują rozmiarami, nie są najwyższymi drzewami na świecie. Powód jest prosty: biologicznie to nie drzewa. Gdzie w takim razie rosną prawdziwe giganty?

Najwyższe drzewa na świecie można podziwiać w w Parku Narodowym Redwood w Kalifornii. To sekwoje wieczniezielone. Wśród nich jest też prawdziwy rekordzista. W zależności od źródeł Hyperion, czyli najwyższe drzewo na świecie, ma między 115,5 a 116 m wysokości.

Najwyższe drzewo w Polsce to z kolei około 120-letnia daglezja zielona, która rośnie na terenie Nadleśnictwa Bardo. Jej wysokość to 59,40 metra, a rozpiętość korony 12 metrów.