Jak poradzić sobie ze stresem? Zdrowy eskapizm może być praktykowany na różne sposoby. Jednym z nich są oczywiście podróże. Ponieważ dla wielu osób synonimem raju na ziemi są laguny i malownicze wybrzeża, sprawdzamy gdzie znajdują się najlepsze plaże na świecie.

Gdzie są najlepsze plaże na świecie?

Na początku roku w internecie można znaleźć liczne rankingi, zestawienia i polecenia podróżnicze. Wśród nich są też najlepsze plaże na świecie. Wybraliśmy kierunki, które są wyróżniane najczęściej.

Anse Source d’Argent, Seszele

Anse Source d’ArgentPlaża Anse Source d’Argent na Seszelach. / fot. Frédéric Collin/Getty Images

W ścisłej czołówce nie może zabraknąć Anse Source d’Argent. Plaża znajduje się na La Digue, najmniejszej zamieszkanej wyspie Seszeli. Często jest nazywana nie tylko najpiękniejszą plażą na archipelagu, ale też na świecie. Warto wybierać się tam zarówno za dnia, jak i wieczorem. Zachód słońca i pobliskie głazy tworzą malowniczą scenerię. Idealnie na randkę przy szumie oceanu.

Za widoki trzeba jednak zapłacić. Anse Source d’Argent to jedyna płatna plaża na Seszelach. Dzień plażowania w tym miejscu kosztuje 115 rupii, czyli około 6 zł.

Eagle Beach, Aruba

Eagle Beach na ArubieEagle Beach na Arubie / fot. Holger Leue/Getty Images

Wysoko oceniana przez internautów jest plaża Eagle Beach na ArubieTuryści wypoczywający w tym miejscu szczególnie cenią sobie miękki, biały piasek pod stopami oraz łagodne, bezpieczne nawet dla dzieci, zejście do wody.

Pink Beach, Indonezja (wyspa Komodo)

Pink Beach w IndonezjiPink Beach w Indonezji / fot. Gunawan Prasetyo/Getty Images

Na Ziemi jest tylko 10 plaż z różowym piaskiem. Dwie z nich są położone w Indonezji. Ta na wyspie Komodo zdecydowanie cieszy się największą popularnością. Skąd wziął się tam różowy piasek? Nietypowy odcień to zasługa tysięcy połamanych kawałków koralowców i muszli. Na różowe plaże przyjeżdża się oczywiście nie tylko dla relaksu, ale też dla zdjęć. W Europie piasek o takim odcieniu można znaleźć na Krecie.

Plaża Ipanema, Brazylia

Plaża Ipanema w Brazylii / fot. Gonzalo Azumendi/Getty Images

Brazylia ma wiele plaż i trudno wybrać najlepsze. Ipanema często pojawia się w zestawieniach nie tylko ze względu na widoki i bliskość Rio de Janeiro. Poszczególne części piaszczystego wybrzeża cieszą się popularnością wśród konkretnych grup. Swoje przestrzenie mają między innymi surferzy, hipisi, homoseksualiści i nudyści.

Playa de Cofete, Wyspy Kanaryjskie (Fuerteventura)

Playa de CofetePlaya de Cofete, Wyspy Kanaryjskie / fot. Aloïs Bully/EyeEm/Getty Images

Playa de Cofete to jedna z najbardziej charakterystycznych plaż na całym archipelagu. Jest położona na południu Fuerteventury, z dala od hoteli. Z Morro Jable można dojść tam piechotą (wycieczka na cały dzień) lub autem. Na Playa de Cofete nie ma tłumów. Może być za to wietrznie.

Tu wypoczniesz i się zrelaksujesz

Poniżej pełna dziesiątka plaż polecanych na wypoczynek w 2023 roku.

  1. Anse Source d’Argent, Seszele
  2. Eagle Beach, Aruba
  3. Pink Beach, Indonezja (wyspa Komodo)
  4. Plaża Ipanema, Brazylia
  5. Playa de Cofete, Wyspy Kanaryjskie (Fuerteventura)
  6. Turkusowa Zatoka, Australia
  7. Marimegmeg Beach, Filipiny
  8. Railay Beach, Tajlandia (Krabi)
  9. Llandudno Beach, RPA
  10. Praia do Carvalho, Portugalia

Co robić na plaży?

Najlepsze plaże na świecie to te cieszące się najlepszymi opiniami wśród internautów. Zdjęcia dla potwierdzenia mówią same za siebie. Niektórym plażowanie może wydawać się nudne, ale przecież to nie tylko kąpiele słoneczne. Na plaży można również uprawiać sporty. Niemal wszędzie stoją już boiska do gry w siatkówkę, czy jej plażową odmianę. Beach bary umilają czas i za dnia, i wieczorem – wtedy już przy muzyce.

Wreszcie plaże to też sporty wodne. Poza pływaniem w morzach i oceanach można też nurkować lub poskramiać fale na desce. W miejscach, w których warunki najbardziej sprzyjają surfowaniu, zazwyczaj znajdują się wypożyczalnie sprzętu oraz szkółki dla początkujących.