Jak poradzić sobie ze stresem i przygnębiającymi informacjami w mediach? Zdrowy eskapizm może być praktykowany na różne sposoby. Jednym z nich są oczywiście podróże. Ponieważ dla wielu osób synonimem raju na ziemi są rajskie laguny i malownicze wybrzeża, patrzymy na listę najlepszych plaż na 2022 r.

Gdzie są najlepsze plaże na świecie?

Najlepsza dziesiątka została wybrana na podstawie ocen użytkowników serwisu Tripadvisor w 2022 r. Najpopularniejszym miejscom po raz kolejny przyznano nagrody Travellers' Choice.

I tak najwyższą pozycję wśród plaż zajęła Grace Bay na wyspach Turks i Caicos (terytorium zależne Wielkiej Brytanii w Ameryce Środkowej, na Oceanie Atlantyckim). Najlepsza plaża na świecie zebrała w sumie ponad 7200 recenzji, a ich autorzy w 90 proc. przyznali Grace Bay najwyższą ocenę w pięciostopniowej skali.


fot. Holly Fulmer/Getty Images

To nie pierwszy raz, kiedy plaża trafiła do zestawienia. W rankingu serwisu w 2021 r. Grace Bay zajęła wysokie, 4. miejsce. Co ciekawe, zeszłoroczny lider, czyli Whitehaven Beach na australijskiej Wyspie Whitsunday, tym razem nie znalazł się w finałowej dziesiątce.


fot. Walter Bibikov/Getty Images

Drugie miejsce w rankingu zajęła plaża Varadero na Kubie (na półwyspie Hicacos). W pobliżu znajduje się nazwane tak samo miasto, będące jednym z największych karaibskich kurortów. Turyści wypoczywający w tym miejscu szczególnie cenią sobie miękki, biały piasek pod stopami oraz łagodne, bezpieczne nawet dla dzieci, zejście do wody.


fot. Marco Bottigelli/Getty Images

Podium zamyka Turkusowa Zatoka w okolicy miasta Exmouth w stanie Australia Zachodnia. Nazwa mówi sama za siebie. Podróżni mogą cieszyć się wyjątkowym, turkusowym kolorem wody. Nie powinno więc nikogo dziwić, że australijska plaża bardzo często pojawia się na zdjęciach w mediach społecznościowych.

Tu wypoczniesz i się zrelaksujesz

W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia najlepszych plaż na świecie dominują Karaiby i Brazylia. Użytkownicy serwisu Tripadvisor szczególnie docenili tylko jedną europejską plażę. Tak wygląda pełna dziesiątka:

 1. Plaża Grace Bay, Providenciales, Turks i Caicos
 2. Plaża Varadero, Varadero, Kuba
 3. Turkusowa Zatoka, Australia
 4. Plaża Quarta Praia, Morro de Sao Paulo, Brazylia
 5. Plaża Eagle Beach, Palma-Eagle Beach, Aruba
 6. Plaża Radhanagar, Wyspa Havelock, Indie Exmouth
 7. Plaża Baia do Sancho, Fernando de Noronha, Brazylia
 8. Zatoka Trunk Bay, Park Narodowy Wysp Dziewiczych, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych
 9. Baía dos Golfinhos, Praia da Pipa, Brazylia
 10. Plaża Spiaggia dei Conigli, Lampedusa, Włochy

W sumie w zestawieniu znalazło się 25 plaż z całego świata. Nas najbardziej interesują te położone w Europie. Są to:

 • Praia da Falesia, Olhos de Agua, Portugalia – 12. miejsce
 • Playa de Muro, Hiszpania – 17. miejsce
 • Laguna Balos, Kreta, Greece – 24. miejsce

Jak wybierano najlepsze plaże na świecie?

Twórcy zestawienia wybrali miejsca, które cieszą się największą popularnością wśród recenzentów. Wyróżnienie Travellers' Choice Best of the Best zostało przyznane na podstawie ocen i recenzji opublikowanych między 1 stycznia 2021 r. a 31 grudnia 2021 r. Według ankiety przeprowadzonej niedawno na serwisie Tripadvisor, 37 proc. użytkowników planuje w 2022 r. wypoczynek na plaży.

Z rankingu wynika, że najlepsze plaże na świecie są położone w większości poza Europą. Może to dobra okazja, żeby zaplanować podróż w nowe miejsce?

Źródło: Tripadvisor