Bangkok: Wielki Pałac Królewski, świątynia Wat Phra Kaew (Szmaragdowy Budda), świątynia Wat Pho (największy posąg leżącego Buddy), świątynia Wat Arun (świetne widoki na Bangkok i rzekę Chao Phraya), Muzeum Narodowe, Vimanmek Teak Mansion – jedna z największych pozłacanych budowli tekowych, przejażdżka łodzią po systemie kanałów i odwiedzenie targu wodnego, spacer bazarowymi dzielnicami chińskimi i hinduskimi, Patpong – wieczorny wypad do krainy rozpusty. Poza Bangkokiem:
Ayutthaya – ruiny poprzedniej stolicy Tajlandii, na Liście Âwiatowego Dziedzictwa;
Ko Samet, Pattaya, Cha Am i Hua Hin – kurorty nadmorskie w pobliżu Bangkoku;
Damnoen Saduak i Samut Songkhran – targi wodne i plantacje palm kokosowych;
Kanchanaburi – słynny most na rzece Kwai;
Morskie Parki Narodowe Ko Chang, Ko Surin i Ko Similan – wyspy i wysepki z dostępem do rafy koralowej, szlakami w tropikalnych lasach;
Park Narodowy Khao Sok  – wapienne klify i miejsce, gdzie rośnie raflessia – największy kwiat na świecie;
Ko Samui, Phuket – świetne plaże i sporty wodne;
Krabi – wspaniałe miejsca do wspinaczki;
Morski Park Narodowy Ang Thong – kajakiem wśród archipelagu wysepek;
Phanom Rung i Prasat Hin Phimai – khmerski kompleks świątyń; Chiang Mai – stolica północy, świątynie i miejscowe rękodzieło;
Park Narodowy Doi Inthanon – świątynia ponad 400 gatunków ptaków;
Parki Historyczne Sukothai i Si Satchanalai-Chaliang – najlepsze kolekcje zabytków ze „złotego wieku” Tajlandii, na Liście Światowego Dziedzictwa. Samolotem z międzylądowaniem w jednym z europejskich portów lotniczych – od 2700 zł, np. przez Stambuł (Turkish Airlines), lub przez Wiedeń (Austrian Airlines, ok. 3000 zł).
www.thy.com
www.aua.com/pl/pol

Tajska kuchnia należy do jednych z najlepszych na świecie, swój niepowtarzalny smak zawdzięcza wykorzystaniu: trawki cytrynowej, kolendry, kłącza galangi, chili, czosnku, soku z limonki, mleka kokosowego, bazylii i sfermentowanego sosu rybnego. Większość tych smaków jest ognista, wśród dań najbardziej typowych – smażony ryż lub makaron, rosołki, potrawy curry. Hitem jest zupa krewetkowa Tom Yang Kung, z piekła rodem, dopiero po  kilku łyżkach można złapać smak, potem już jest lepiej. Należy omijać ekskluzywne tajskie restauracje, najlepsze dania serwuje ulica i małe zatłoczone bary (im więcej ludzi tym lepsze jedzenie!); aby skosztować niedrogiej i smacznej żywności najlepiej udać się na nocny targ; z garkuchni na wózkach sprzedawane są jednodaniowe specyfiki: mięsne szaszłyki, ciastka z kleistego ryżu owinięte w liście banana, opiekane kolby kukurydzy, egzotyczne słodycze. Wizę do 15 dni pobytu można otrzymać w międzynarodowych portach lotniczych w Bangkoku, Chiang Mai, Hat Yai, Phuket, Utapao i w niektórych lądowych przejściach granicznych (25 USD), w Ambasadzie Tajlandii w Warszawie można otrzymać wizę pobytową do 60 dni (100 zł) ważną trzy miesiące od daty wystawienia. O przedłużenie pobytu (wizy) należy starać się wyłącznie w biurze imigracyjnym (1900 THB); opłata lotniskowa (przy wylocie) wynosi 500 THB, na liniach krajowych – od 50 do 200 THB, zależnie od lotniska.
Ambasada Królestwa Tajlandii w Polsce Warszawa, ul. Willowa 7, tel. 022 849 26 55, 849 64 14, 849 14 06 NIE WOLNO WYWOZIĆ Z TAJLANDII:
Statuetek Buddy, niektórych gatunków zwierząt i roślin, antyków i dzieł sztuki (chyba, że przedmiot posiada licencję Ministerstwa Sztuki Tajlandii). KOMUNIKACJA Z LOTNISKA:
Obok budynku Bangkok Catering Company znajduje się Centrum Transportu Publicznego (Transport Center) – dotrzemy tu z terminalu pasażerskiego w ciągu 5 minut wahadłowym autobusem; autobusy komunikacji publicznej kursują przez 24 h, za 35 THB odjeżdżają do Bangkoku w 6 kierunkach: Minburi, Happy Land, Victory Monument, Bang Na, Samut Prakarn i Don Muang oraz do odleglejszych prowincji: Pattayi, Talar Rong Kluea, i Nong Kha. Tutaj można także wypożyczyć samochód. Możemy skorzystać z autobusu ekspresowego Airport Express przewożącego turystów na 4 trasach z przystankami usytuowanymi przed najlepszymi hotelami w mieście, od 5:00 do 24: 00, 150 THB.
Więcej: www.bangkokairportonline.com
KOMUNIKACJA MIEJSKA:  W Bangkoku – niedroga i doskonale rozwinięta; taxi: minimalna opłata za pierwsze 3 km to  35 THB, następnie 5 THB za każdy rozpoczęty kilometr. Kolejka skytrain łącząca główne atrakcje turystyczne miasta, centra handlowe, kursuje co 3–6 min w godz. 6:00- 24:00, w godzinach szczytu 7.00-9.00 i 17.00-20.00 co 2 min, 10-40 THB, zależnie od dystansu. Tuk-tuk – krótka przejażdżka  30 THB, tramwaje wodne – od 2 THB, taksówka wodna od 6 THB, autobus komunikacji publicznej 5-20 THB. Więcej: www.bangkok.com PO TAJLANDII: Najwygodniej przemieszczać się autobusami – klimatyzowane, wygodne i niedrogie, choć są i zwykłe, bez klimatyzacji, cieszące się mniejszą wypadkowością. Na dalekie trasy pokonywane nocą – wygodniejszy i bezpieczniejszy będzie pociąg, np. Bangkok – Chiang Mai, 750 km, 14 godzin, bilety od 7-34 USD, samolotem – znacznie drożej, ok. 160 USD w dwie strony.
www.travel-to-thailand.net/ by_bus.asp
www.seat61.com/Thailand.htm
www.thaiair.com Tramping Full Moon Party – 16 dni intensywnych podróży po  kraju i imprez pod gołym niebem,  6100 zł z przelotem. Kilkunastodniowy rejs łodzią do najpiękniejszych miejsc nurkowych – od  4500 zł + przelot, klasyczna objazdówka – Tajlandia-Malezja-Singapur, 19 dni, 8400 zł (w cenie przelot i pilot, zakwaterowanie, śniadania), wczasy pobytowe np. na wyspie Ko Samui – od  3900/ 4500 zł za 7/14 dni pobytu, w cenie przelot, ***hotel przy plaży, śniadania. Posiadanie przy sobie jakichkolwiek narkotyków, nawet w najmniejszych ilościach (np. papierosa z marihuany czy tabletki amfetaminy) lub przyrządów wskazujących na używanie narkotyków (np. strzykawki) powoduje natychmiastowe zatrzymanie, przynajmniej do wyjaśnienia sprawy. Kodeks karny przewiduje wyjątkowo surowe sankcje za przemyt, handel i posiadanie narkotyków, z karą śmierci włącznie! Zdarzają się drobne kradzieże i próby wyłudzania pieniędzy niemniej kraj jest raczej bezpieczny, w sytuacjach krytycznych warto skontaktować się z policją turystyczną (tel. 1155).
Nie są wymagane szczepienia, ale przed wyjazdem warto się skontaktować z lekarzem lub zasięgnąć informacji na stronie: www.szczepienia.pl – dyżurujący lekarz udzieli najbardziej aktualnych wskazówek; w niektórych regionach istnieje zagrożenie ptasią grypą. Pij tylko wodę butelkowaną, jedz jedynie owoce, które można obrać, unikaj w restauracji surówek, wizyta u lekarza kosztuje ok. 500 THB. Należy się ubezpieczyć, przynajmniej od  kosztów leczenia za granicą (MKL) i następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Bardziej rozbudowane polisy obejmują także ubezpieczenie bagażu (B) i odpowie- dzialności cywilnej (OC). Zawiera się je w agencjach ubezpieczeniowych lub u ich pośredników (m.in. w biurach podróży). Warto pamiętać o ubezpieczeniu zawartym w legitymacjach studenckich ISIC – na zupełnie przyzwoitych warunkach – oraz kart płatniczych. Uszanuj:
– majestat króla Tajlandii, jego rodziny i dworu (dla Tajów są to fundamentalne zasady);
– zwyczaje w miejscach sakralnych, zdejmij buty przed wejściem do świątyni i do niektórych domów;
– nie kłóć się, nie podnoś głosu, nie wykonuj agresywnych ruchów, a zawsze spotkasz się z uśmiechem i zrozumieniem. 1 bat (THB) – 0,08 zł, karty kredytowe i bankomatowe – w powszechnym poważaniu. Raj dla gadżeciarzy i miłośników podróbek – markowa konfekcja i akcesoria, torby, dżinsy, okulary słoneczne, bielizna, zegarki Rolex i Cartier, płyty CD i DVD – wszystko za grosze, a z rzeczy bardziej prawdziwych, typowo tajskich – świetnej jakości jedwabie, oryginalne sarongi, odzież szyta na miejscu na miarę, np. garnitur uszyty przez krawca w ciągu 24 godzin, z możliwością wysyłki do domu; kosze i naczynia cynowe, trójkątne poduszki, wyroby rękodzielnicze górskich plemion i srebrna biżuteria. Bangkok słynie z najlepszych szlifierzy kamieni szlachetnych – atrakcyjne ceny nie tylko dla pań, trzeba jednak mieć rozeznanie w tej materii. www.amazing-thailand.com, www.thaiwave.com