Strasburg: co warto wiedzieć?

Strasburg (fr. Strasbourg) zlokalizowany jest w Alzacji, krainie historycznej położonej nad Renem i sąsiadującej bezpośrednio z granicą niemiecką. Owo sąsiedztwo wywarło bardzo silny wpływ na stosunki francusko-niemieckie, które przez stulecia trudno byłoby określić mianem przyjacielskich. W wyniku rozmaitych zaszłości dziejowych Alzacja przechodziła z rąk do rąk, aby ostatecznie, po zakończeniu II wojny światowej, na stałe znaleźć się w granicach Francji.

Historia samego Strasburga sięga czasów starożytnych. Miasto powstało jako niewielka osada celtycka. Następnie zainteresowali się nim Rzymianie, tworząc tu swój obóz. We wczesnym średniowieczu (rok 500 n.e.) Strasburg znalazł się w granicach państwa Franków, a w 1262 r. otrzymał status wolnego miasta niemieckiej rzeszy. Status ten zachował także po wcieleniu do Francji przez Ludwika XIV (1681). Niemal dwieście lat później, w 1871 roku, znowu przeszedł w ręce niemieckie, zaś po I wojnie światowej po raz kolejny zaanektowali go Francuzi. 

Wybuch kolejnej wojny oddał Strasburg w ręce III Rzeszy, jednak panowanie nazistów w Alzacji nie było naznaczone szczególnym okrucieństwem. Okupacja tych terenów posiadała dość łagodny charakter, w niektórych osadach górskich ludność nadal bez obaw używała na co dzień języka francuskiego (oficjalnie zakazanego przez władze niemieckie). Po wojnie te tereny powróciły  do Francji, zaś sam Strasburg miał się w niedalekiej przyszłości stać centrum Europy.

 

Skomplikowana historia miasta odcisnęła na nim oczywiście swe piętno. Turyści często podkreślają jednak, że panująca w Strasburgu atmosfera bardzo pozytywnie ich zaskoczyła. Opisują ją jako połączenie francuskiego poczucie smaku i niemieckiej solidności nad którymi unosi się nowoczesny, dynamiczny europejski duch. 

Za wielki turystyczny plus Strasburga należy uznać fakt, że wszystkie liczące się atrakcje zlokalizowane są dość blisko siebie, bez trudu dotrzemy więc do nich pieszo lub na rowerze. Wypożyczalnie rowerów cieszą się tu dużym zainteresowaniem - najlepiej odwiedzić którąś z nich, mając przy sobie tzw. "strasburską przepustkę" (Strasbourg Pass). Jest to w istocie pakiet promocyjny w formie kolorowej książeczki z kuponami, które uprawniają nas do zniżek w muzeach, komunikacji miejskiej (także na tramwaj wodny!) czy właśnie podczas wynajmu jednośladów.

Koszt Strasbourg Pass to niecałe dwadzieścia euro, jego posiadanie pomoże nam zaś sprawnie zorganizować wycieczkę... oraz nieco mniej za nią zapłacić.

Strasburg: zabytki

Śródmieście Strasburga leży na tzw. Grande Île, czyli wyspie otoczonej kanałami. Duża Liczba znajdujących się tutaj zabytków zdecydowała o tym, że strasburska starówka została w 1988 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Największą atrakcją tej części miasta pozostaje niewątpliwie potężna katedra Notre Dame - majstersztyk XV-wiecznej gotyckiej architektury, będący przez ponad dwieście lat (1647-1874) najwyższym budynkiem na świecie. 

Wnętrze katedry okazuje się tak samo fascynujące jak jej powierzchowność. Znajdziemy tu zadziwiające swym ogromem kamienne filary oraz najstarszy francuski witraż (1070 r.). Zdecydowana większość zwiedzających pragnie jednak zobaczyć przede wszystkim renesansowy zegar astronomiczny o tarczy liczącej sobie 18 metrów. Zegar ów, poza wskazywaniem aktualnego czasu, informuje również o bieżącej dacie, znakach zodiaku i fazie księżyca - wszystko to zaś w asyście ruchu figur i precyzyjnych mechanizmów rodem ze Szwajcarii. 

Warto przy okazji nadmienić, że po lewej stronie zegara katedralnego, wśród wielu innych ozdobników, znajduje się portret Mikołaja Kopernika (sam zegar nosi zresztą znamiona kopernikańskiego wyobrażenia Układu Słonecznego). Nie jest to wcale jedyny polski akcent. Blisko głównego ołtarza można jeszcze odnaleźć tablicę, która została wmurowana po wizycie papieża Jana Pawła II w 1988 roku. 

Kolejnym istotnym powodem, dla którego warto odwiedzić Strasburg, jest z pewnością La Petite France - zapewne najbardziej lubiana przez turystów dzielnica miasta. Malowniczo poprzecinana licznymi kanałami, pozwala nam w spokoju podziwiać bajkowe domki z muru pruskiego.

Owe domki, same w sobie stanowiące znak rozpoznawczy Alzacji, spotkać można we wszystkich okolicznych miastach i miasteczkach, jednak to właśnie strasburska Petite France grupuje je w sposób najbardziej efektowny. Aż prosi się o pstryknięcie zdjęcia!

Przeciwwagę dla "starego" Strasburga stanowi dzielnica Neustadt, której powstanie wiąże się z przejęciem miasta przez Prusaków po wojnie z 1870 roku. Nowe władze posiadały własną koncepcję zagospodarowania przestrzeni i przystąpiły niezwłocznie do wznoszenia gmachów publicznych (m.in. pałacu cesarskiego, biblioteki, uniwersytetu), a także mieszkalnych. Bardzo charakterystyczny w tej dzielnicy okazuje się tzw. Dom Egipski, którego elewację pokrywają elementy kojarzące się z państwem piramid.

Strasburg: atrakcje

Oferowane przez Strasburg atrakcje nie ograniczają się jedynie do architektury zabytkowej. Nie zapominajmy, że w mieście mają swoją siedzibę kluczowe instytucje UE: Parlament Europejski, Rada Europy oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka. Mieszcząca je dzielnica odznacza się nowoczesnością i rozmachem. Jej dodatkową atrakcję stanowi duża ilość popiersi i pomników, fundowanych przeważnie przez poszczególne kraje członkowskie.

Kiedy poczujemy już zmęczenie architekturą, możemy się rozejrzeć za przyjemnościami nieco innej natury. Nie wszyscy wiedzą na przykład, że w Strasburgu działa Muzeum Czekolady. W trakcie wizyty będziemy mieli okazję dowiedzieć się, jak przebiega czekoladowy proces produkcyjny, ale znajdzie się też oczywiście chwila na degustację. Przy muzeum powstała elegancka restauracja, zaś sama instytucja prowadzi od pewnego czasu sprzedaż czekolady on-line. 

Rozmyślając na temat Strasburg Francja ciekawe miejsca, z pewnością trafimy do browaru Kronenbourg, gdzie dowiemy się tego i owego w kwestii warzenia piwa. Z kolei przy placu Gutenberga przez kilka dni w tygodniu wystawia się kiermasz książek, na który także z pewnością warto rzucić okiem.

 

Strasburg: parki

Tereny zielone odgrywają w mieście bardzo istotną rolę, pozwalając mieszkańcom i turystom odizolować się na chwilę od zgiełku. Do najpopularniejszych miejsc wypoczynku zaliczamy Ogród Botaniczny, otwarty w 1884 roku, a zatem za czasów niemieckich. Ogród rozciąga się na czterech hektarach ziemi, licząc ok. 500 drzew, 1500 krzewów oraz 6000 rodzajów roślin z całego świata. 

Inną zieloną atrakcję stanowi park Orangerie, mieszczący się niedaleko Parlamentu Europejskiego. Jest to największy park Strasburga, zajmuje bowiem 26 hektarów. Wprost idealnie nadaje się do pieszych przechadzek, co zresztą skwapliwie wykorzystują zakochani w nim mieszkańcy.

Strasburg: kiedy jechać?
Pod względem atmosferycznym Strasburg Francja niczym raczej Polaków nie zaskoczy - może z wyjątkiem letnich burz, które lubią się zrywać gwałtownie, w dość nieprzewidywalnych momentach. 

Zupełnie inną sprawą są ceny, niezbyt przyjazne dla przeciętnego polskiego portfela. Urlop w Alzacji warto zaplanować ze znacznym wyprzedzeniem, śledząc w sieci serwisy z noclegami czy transportem oraz wypatrując okresowych obniżek. 

 

Strasburg: pamiątki

Najbardziej charakterystyczna pamiątka z pobytu w Strasburgu to z pewnością pluszowy bocian. Stoiska z suwenirami dosłownie uginają się pod ciężarem tych maskotek, same ptaki uważa się natomiast za jeden z kluczowych symboli miasta.

Dlaczego? Aby się przekonać, wystarczy wyruszyć na spacer po kilku bulwarach w centrum - powiedzmy, Boulevard de l'Orangerie. Na każdym niemal drzewie dojrzymy tam bocianie gniazdo, co pokazuje, jak dobrze czują się w Alzacji te piękne, biało-czerwone ptaki.