Strasburg: co warto wiedzieć?

Strasburg (fr. Strasbourg) zlokalizowany jest w Alzacji, krainie historycznej położonej nad Renem i sąsiadującej bezpośrednio z granicą niemiecką. Owo sąsiedztwo wywarło bardzo silny wpływ na stosunki francusko-niemieckie, które przez stulecia trudno byłoby określić mianem przyjacielskich. W wyniku rozmaitych zaszłości dziejowych Alzacja przechodziła z rąk do rąk, aby ostatecznie, po zakończeniu II wojny światowej, na stałe znaleźć się w granicach Francji.

Historia samego Strasburga sięga czasów starożytnych. Miasto powstało jako niewielka osada celtycka. Następnie zainteresowali się nim Rzymianie, tworząc tu swój obóz. We wczesnym średniowieczu (rok 500 n.e.) Strasburg znalazł się w granicach państwa Franków, a w 1262 r. otrzymał status wolnego miasta niemieckiej rzeszy. Status ten zachował także po wcieleniu do Francji przez Ludwika XIV (1681). Niemal dwieście lat później, w 1871 roku, znowu przeszedł w ręce niemieckie, zaś po I wojnie światowej po raz kolejny zaanektowali go Francuzi. 

Wybuch kolejnej wojny oddał Strasburg w ręce III Rzeszy, jednak panowanie nazistów w Alzacji nie było naznaczone szczególnym okrucieństwem. Okupacja tych terenów posiadała dość łagodny charakter, w niektórych osadach górskich ludność nadal bez obaw używała na co dzień języka francuskiego (oficjalnie zakazanego przez władze niemieckie). Po wojnie te tereny powróciły  do Francji, zaś sam Strasburg miał się w niedalekiej przyszłości stać centrum Europy.

 

Skomplikowana historia miasta odcisnęła na nim oczywiście swe piętno. Turyści często podkreślają jednak, że panująca w Strasburgu atmosfera bardzo pozytywnie ich zaskoczyła. Opisują ją jako połączenie francuskiego poczucie smaku i niemieckiej solidności nad którymi unosi się nowoczesny, dynamiczny europejski duch. 

Za wielki turystyczny plus Strasburga należy uznać fakt, że wszystkie liczące się atrakcje zlokalizowane są dość blisko siebie, bez trudu dotrzemy więc do nich pieszo lub na rowerze. Wypożyczalnie rowerów cieszą się tu dużym zainteresowaniem - najlepiej odwiedzić którąś z nich, mając przy sobie tzw. "strasburską przepustkę" (Strasbourg Pass). Jest to w istocie pakiet promocyjny w formie kolorowej książeczki z kuponami, które uprawniają nas do zniżek w muzeach, komunikacji miejskiej (także na tramwaj wodny!) czy właśnie podczas wynajmu jednośladów.

Koszt Strasbourg Pass to niecałe dwadzieścia euro, jego posiadanie pomoże nam zaś sprawnie zorganizować wycieczkę... oraz nieco mniej za nią zapłacić.