Jak powstały stany w USA? W XVIII wieku osadnicy z Europy założyli w Ameryce Północnej 13 angielskich kolonii: Connecticut, Delaware, Georgię, Karolinę Północna i Karolinę Południowa, Maryland, Massachusetts, New Hampshire, New Jersey, Nowy Jork, Pensylwanię, Rhode Island i Wirginię. Terytoria zlokalizowane w środkowej i we wschodniej części kontynentu utworzyły podwaliny państwa związkowego, które dziś jest największą potęgą świata, zarówno w kontekście gospodarczym i ekonomicznym, jak i militarnym.  

Czym są stany w USA?

Mówiąc o stanach w USA, na myśli trzeba mieć obszary będące częściami składowymi federacji. Dość często można spotkać się z opinią, że stany to nic innego, jak „amerykański odpowiednik polskich województw”. Trzeba jednak zaznaczyć, że między obiema jednostkami występuje tylko jedna cecha wspólna, a jest nią najwyższy stopień w podziale terytorialnym państwa. Na tym kończą się wszelkie podobieństwa.

Ile jest stanów w USA?

Podział terytorialny USA został określony w Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 roku. Na mocy obowiązującego aktu prawnego, kraj jest podzielony na 50 stanów, z czego 48 leży w kontynentalnej części kraju, jeden – Alaska – jest oddzielony od pozostałych obszarem Kanady, a jeden – Hawaje – leży na obszarze archipelagu o tej samej nazwie. Niemal wszystkie stany dzielą się na hrabstwa, których jest 3048. Niemal, bo Luizjana i Alaska są wyjątkami.

Stany USA a polityka

USA to państwo federalne, co oznacza, że tworzące je stany są podmiotami federacji. W całym kraju obowiązuje najwyższy akt prawny – konstytucja. Na jej mocy, władza państwowa jest dzielona między rządem centralnym a rządami stanów. To właśnie konstytucja, nie rząd federalny, określa zakres uprawnień i kompetencji władz stanowych. 

Można powiedzieć, że każdy ze stanów jest jednostką samowładną z własnym rządem i systemem sądowniczym. Władze stanowe mają szerokie uprawnienia, m.in. w kwestii bezpieczeństwa mieszkańców, szkolnictwa i ochrony zdrowia. Poszczególne stany mogą nadawać swoim obywatelom indywidualne (czyli charakterystyczne dla danego obszaru) prawa, o ile te nie naruszają praw konstytucyjnych. 

Co w sytuacji, w której prawo stanowe stoi w opozycji do federalnego? W takim przypadku organem rozstrzygającym spór jest Sąd Najwyższy. Jednak należy podkreślić, że jeżeli owa nieścisłość nie wpływa na bezpieczeństwo narodowe czy stosunki międzynarodowe, rząd centralny często pozostawia to bez interwencji.

Lista stanów w Ameryce

Wcześniej wspomnieliśmy, że USA jest podzielone na 50 stanów. Poniżej wymieniamy każdy z nich.

 1. Alabama.Alaska.
 2. Arizona
 3. Arkansas
 4. Connecticut
 5. Dakota Południowa
 6. Dakota Północna
 7. Delaware
 8. Floryda
 9. Georgia
 10. Hawaje
 11. Idaho
 12. Illinois
 13. Indiana
 14. Iowa
 15. Kalifornia
 16. Kansas
 17. Karolina Północna
 18. Karolina Południowa
 19. Kentucky
 20. Kolorado
 21. Luizjana
 22. Maine
 23. Maryland
 24. Massachusetts
 25. Michigan
 26. Minnesota
 27. Missisipi
 28. Missouri
 29. Montana
 30. Nebraska
 31. Nevada
 32. New Hampshire
 33. New Jersey
 34. Nowy Jork
 35. Nowy Meksyk
 36. Ohio
 37. Oklahoma
 38. Oregon
 39. Pensylwania
 40. Rhode Island
 41. Teksas
 42. Tennessee
 43. Utah
 44. Vermont
 45. Waszyngton
 46. Wirginia
 47. Wirginia Zachodnia
 48. Wisconsin
 49. Wyoming

Należy podkreślić, że w 1791 roku wydzielony został Dystrykt Kolumbii – okręg stołeczny potocznie nazywany Waszyngtonem. To obszar o specjalnym statusie, który nie jest stanem.

W kontekście USA często mówi się o 51. stanie. To określenie odnosi się do Portoryko – terytorium zależnego, które zostało zajęte przez USA pod koniec XIX wieku. Status tego terytorium nie jest formalnie uregulowany, ale jego mieszkańcy są obywatelami USA. Mimo to nie głosują w wyborach prezydenckich, nie mają prawa głosu w Kongresie i nie płacą federalnych podatków.

Najbiedniejszy stan w USA

Twarde dane jasno potwierdzają, że Stany Zjednoczone plasują się w czołówce najbogatszych państw świata. USA wytwarza aż 1/4 światowego PKB. Trzeba jednak wiedzieć, że słynny „amerykański sen” nie ziścił się dla każdego mieszkańca tego kraju. Pod względem gospodarczym niektóre stany wciąż pozostają wyraźnie w tyle za innymi, co ma bezpośrednie przełożenie na niższą jakość życia.

Który z amerykańskich stanów jest najbiedniejszy? To zależy, jak spojrzymy na ten problem. Pod względem wskaźnika PKB, w ogonie amerykańskiej stawki plasuje się Vermont. Jeżeli jednak wyznacznikiem mają być średnie zarobki, wśród najuboższych stanów należy wymienić Wirginię Zachodnią i Missisipi.

Najbogatszy stan w USA

Który amerykański stan znajduje się na przeciwległym biegunie? Najwyższym wskaźnikiem PKB szczyci się Kalifornia. Należy jednak podkreślić, że pod względem średniej wysokości zarobków ikona Zachodniego Wybrzeża musi uznać wyższość Maryland. Najwięcej w Stanach zarabiają mieszkańcy okręgu stołecznego, ale jako że Dystrykt Kolumbii nie jest stanem, tę informację podajemy jako ciekawostkę.

Największy stan w USA

USA to czwarty największy kraj świata. Geograficzny kolos zajmuje powierzchnię 9 834 000 km kw., a w jego kontynentalnej części obowiązują cztery strefy czasowe. Który z amerykańskich stanów jest największy?

Ten tytuł należy do 49. stanu – Alaski. Jej powierzchnia to aż 1 717 856 km kw. Mówimy tu zatem o obszarze, który jest 5-krotnie większy od terytorium Polski. O tym, jak ogromna jest Alaska, niech świadczy fakt, że drugi największy stan w USA – Teksas – ma „zaledwie” 695 662 km kw.

Najmniejszy stan w USA

W porównaniu z Alaską, najmniejszy stan w USA wygląda jak mały punkcik na mapie. Który z amerykańskich stanów ma najskromniejszą powierzchnię? W tym miejscu należy wskazać na Rhode Island. Obszar graniczący z Massachusetts i Connecticut ma powierzchnię wynoszącą 3 144 km kw.

Najmłodszy stan USA

Który ze stanów został wcielony do federacji jako pięćdziesiąty? Najmłodszy stan w USA to Hawaje. Archipelag rajskich wysp został przyłączony do terytorium Stanów Zjednoczonych dopiero 21 sierpnia 1959 roku. Należy też do najmniejszych stanów, ale należy podkreślić, że mimo to nie zasila ogona stawki. Powierzchnia Hawajów to 28 311 km kw. Są więc większe nie tylko od Rhode Island, ale także od Delaware, Connecticut, New Jersey, New Hampshire, Vermontu i Massachusetts.

Najstarszy stan USA

Najstarszy amerykański stan to natomiast Delaware, drugi najmniejszy obszar USA. To właśnie ten stan jako pierwszy ratyfikował konstytucję Stanów Zjednoczonych. Wydarzenie to jest datowane na 7 grudnia 1787 roku. Właśnie wtedy niewielka kolonia stała się pierwszym stanem nowo powołanego państwa (stąd przydomek First State).

Najbezpieczniejszy stan w USA

Wysoki wskaźnik przestępczości to jeden z największych problemów, z którymi mierzą się Stany Zjednoczone. Warto jednak wiedzieć, że nie wszędzie na ulicach rządzą gangi, a przemoc jest jedynym sposobem na życie. 

Według raportu przygotowanego przez ConsumerAffairs – organizacji pozarządowej zajmującej się ochroną praw konsumentów – w 2021 roku najbezpieczniejszym amerykańskim stanem było New Jersey. Na kolejnych miejscach uplasowały się New Hampshire, Rhode Island, Maine, Vermont, Connecticut, Ohio, Nowy Jork, Wirginia i Massachusetts. Autorzy zestawienia korzystali z bazy danych Biura Spisu Ludności i FBI, a pod uwagę wzięli m.in. liczbę czynnych funkcjonariuszy policji i przestępstwa popełniane przeciwko mieniu i z użyciem siły.

Najpopularniejsze stany Ameryki pod względem turystyki

USA to kraj o ogromnej powierzchni, co przekłada się na znaczne zróżnicowanie geograficzne, kulturowe, historyczne i społeczne. Właściwie każdy stan tworzący ten wielki kraj jest unikatowy i oferuje zupełnie inne atrakcje. Które amerykańskie destynacje są najczęstszym wyborem turystów?

Najczęściej odwiedzanym stanem jest Kalifornia. Nie jest to specjalnie zaskakujące, bo atrakcji tam nie brakuje. Hollywood, Golden Gate Bridge, Park Narodowy Sekwoi, Park Narodowy Yosemite – przykłady można mnożyć prawie bez końca. Turyści chętnie odwiedzają też Florydę, Newadę, Teksas i Nowy Jork.