Nie tylko najdłuższe mosty na świecie są popularnymi atrakcjami turystycznymi. Podróżni jeszcze chętniej odwiedzają te, które są położone w nietypowych miejscach lub wyróżniają się architekturą. Osobna kategoria to tzw. szklane mosty z przeźroczystymi podłogami. Na świecie jest już kilka takich konstrukcji. Kilka dni temu jedna z nich zapadła się pod turystami. Jedna osoba nie żyje.

Zapadał się słynny szklany most

Do tragedii doszło w październiku 2023 r. na jednej z wysp Indonezji, a konkretnie na Jawie. To tam jeszcze do niedawna jedną z najpopularniejszych atrakcji było przejście szklanym mostem nad lasem sosnowym Limpakuwus w Banyumas. Konstrukcja zapadła się 25 października, kiedy przechodziła po niej grupa 11 turystów z indonezyjskiego miasta Cilacap.

Chwilę po tym, jak podzielili się na dwie mniejsze grupy, część szklanego mostu spadła 10 m w dół razem z dwoma turystami. 49-letni mężczyzna zmarł, z kolei 41-latek poniósł lekkie obrażenia. Reszta wycieczka złapała się brzegów mostu, co uchroniło ich przed upadkiem. Tragiczny wypadek został nagrany na monitoringu. Zapis trafił już do miejscowej policji.

Tragiczny wypadek w Indonezji

To, czy szklany most na Jawie rzeczywiście jest bezpieczny, od dawna było kwestionowane chociażby przez internautów. Komentarze w mediach społecznościowych skłoniły Eko Purnomo, prezesa Limpakuwus Pine Forest Cooperative, do oceny bezpieczeństwa mostu. Menedżer konstrukcji nigdy się z nim jednak nie spotkał. Na umówioną konsultację wysłał swojego pracownika.

Dopiero wizja lokalna po wypadku wykazała, że słynny szklany most w Indonezji nie spełniał konkretnych wymogów. Był zdecydowanie za cienki. Choć trudno w to uwierzyć, szklana tafla, po której chodzili turyści, miała grubość poniżej 2 cm. Same ramy konstrukcji również nie odpowiadały zasadom bezpieczeństwa. Na czas dochodzenia obszar turystyczny Limpakuwus Pine Forest został zamknięty.

Gdzie są szklane mosty?

Najdłuższy szklany most na świecie ma ponad 630 m długości. Mowa o moście Bach Long, który został wybudowany w górskim regionie w prowincji Son La, w północno-zachodnim Wietnamie. Znajduje się ok. 120 km od Hanoi. Wcześniej rekordowo długi most ze szkła można było przejść w mieście Guangdong w Chinach. Konstrukcja o długości 526 m znajduje się obecnie na drugim miejscu w tym zestawieniu.

Mimo że nietypowe mosty są charakterystyczne dla krajów azjatyckich, to w Europie również powstaje ich coraz więcej. Jakiś czas temu Czesi otworzyli najdłuższy na świecie spacerowy wiszący most – Sky Bridge 721. Konstrukcja znajduje się bardzo blisko granicy z Polską. Między Górami Orlickimi a Jesionikami, pod szczytem Śnieżnika Kłodzkiego.