Trentino to jeden z najciekawszych i najbardziej różnorodnych regionów we Włoszech. Turyści słusznie kojarzą okolice Trydentu z aktywnym spędzaniem czasu. Zimą chętnie przyjeżdżają tu narciarze i snowboardziści nie tylko z Europy. Z kolei latem na górskich szlakach możemy uprawiać nie tylko trekking, ale też kolarstwo. Od kilku lat coraz większą popularnością w Trentino cieszą się rowery elektryczne MTB. W Andalo działa nawet Paganella Bike Academy.

W górach i o górach

Góry to nie wszystko, co oferuje Trentino, ale tym razem zostajemy na wysokościach. Organizowany od 1952 roku Trento Film Festival. Mountains and Culture jest poświęcony właśnie górskiej tematyce. To jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych takich imprez na świecie. Tegoroczna 70. edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 29 kwietnia – 8 maja 2022 r. Tradycyjnie już na gości czekają seanse najlepszych filmów dokumentalnych oraz spotkania z ich twórcami i bohaterami.

Polskie akcenty na Trento Film Festival

Jako że polscy himalaiści są znani na świecie jako Lodowi Wojownicy, na Trento Film Festival nie mogło zabraknąć akcentów z Polski. Film Franciszka Berbeki – syna Macieja Berbeki – „Zniknięcie Janusza Klarnera” startuje w organizowanym w ramach Festiwalu międzynarodowym konkursie filmów górskich i podróżniczych. Dokument przedstawia wybitnego polskiego wspinacza, którego osiągnięcia nigdy nie doczekały się zasłużonej nagrody.

W 1939 roku Janusz Klarner zdobył szczyt Nanda Devi East w Himalajach. Przez kilkadziesiąt lat było to największym sukcesem Polaków w Himalajach. Produkcja Franciszka Berbeki przywołuje zwycięską, lecz okupioną śmiercią przyjaciół i wielkimi trudnościami wyprawę. Wszystko, co się dzieje po dotarciu na szczyt, zdaje się konsekwencją tego czynu. Lawina zdarzeń powraca we wspomnieniach bohatera niczym zły sen. Tym bardziej że złamane tabu nie daje o sobie zapomnieć w kraju, który odradza się w nowym komunistycznym ładzie.

To nie jedyna polska pozycja w programie Festiwalu. 3 maja 2022 r. uczestnicy obejrzą „Na srebrnym globie” w reżyserii Andrzeja Żuławskiego.


fot. materiały promocyjne

Podsumowując, tegoroczna edycja Trento Film Festival. Mountains and Culture to ponad 120 filmów: 27 premier światowych, 13 premier międzynarodowych i 37 premier włoskich. W tych dniach warto odwiedzić Trydent również po to, aby spotkać największych bohaterów światowej sceny alpinistycznej, w tym wybitnego włoskiego wspinacza i podróżnika Reinholda Messnera. Przypomnijmy, że Messner jako pierwszy człowiek w historii zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników świata.

Szczegółowe informacje dot. Trento Film Festival oraz jego program dostępne są na stronie internetowej wydarzenia.

Wypoczynek w Trentino

Festiwal odbywa się w Trydencie, idealnym miejscu do wypoczynku i rozsmakowania się dziedzictwem architektonicznym i kulturalnym. Liczne kościoły, pałace i perły architektury w stylu gotyckim i renesansowym zachęcają do spacerów i chwil relaksu przy filiżance mocnej włoskiej kawy. Kulturalne bogactwo Trydent zawdzięcza m.in. obecności prestiżowego uniwersytetu, licznych muzeów oraz wartych obejrzenia zabytków. Jednym z bardziej urokliwych miejsc jest czarujący plac z Fontanną Neptuna.


fot. materiały promocyjne

W regionie położone jest również jezioro Garda, największe i najczystsze we Włoszech. Akwen jest otoczony szczytami pasma górskiego Prealpi Gardesane. Turyści najchętniej wypoczywają w kurortach Riva del Garda i Torbole, ale urokliwych miasteczek wokół Gardy jest bez liku. To również im jezioro zawdzięcza swoją sławę.

Więcej o Włoszech przeczytasz w najnowszym, majowym wydaniu „Travelera”.