Olka Zagórska-Chabros i Marek Chabros wspólnie prowadzą bloga balkanyrudej.pl. W ramach TMB postanowili pokazać obserującym ich internautom wyjątkowy szlak rowerowy - Świętokrzyskie Green Velo. 

„Kiedy okazało się, że będziemy reprezentować województwo świętokrzyskie w Turystycznych Mistrzostwach Blogerów, od razu wiedzieliśmy, że musimy wpleść w nasze działania jakiś rowerowy wątek. Po niezbyt intensywnej burzy mózgów doszliśmy do wniosku, że ciekawym pomysłem może być Świętokrzyskie Green Velo, które zaczyna się w Końskich, a kończy w Sandomierzu (a zasadniczo kawałek za miastem). Przechodzi więc z północnej do południowo-wschodniej części województwa, pokazując dość przekrojowo potencjał regionu” - piszą autorzy

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo – jak brzmi jego pełna nazwa - to blisko 200 kilometrów trasy wiodącej przez malownicze krajobrazy i ciekawe miejscowości. „Z Grzymałkowa pojechaliśmy do Pępic, w których na chwilę zjechaliśmy z Green Velo. A wszystko po to, by wjechać na znany nam od wielu lat punkt widokowy (…). Rozciąga się stamtąd naprawdę rozległa panorama. Widać Miedzianą Górę, Kielce z górą Telegraf, Chęciny (musi być dość dobra widoczność), kościół w Chełmcach” - piszą Olka i Marek. Te i inne widoki z trasy możecie zobaczyć w naszej galerii. 

Szlak Stu Jezior

„Krainą Wielkich Jezior nazywane są Mazury. Ale niewielu z nas wie, że Wielkopolska też ma swoją Krainę 100 Jezior. Właśnie dlatego zdecydowałam się poznać ją bliżej i wybrałam się na wyprawę rowerową Szlakiem Stu Jezior” - pisze Marta Muszyńska, autorka bloga podróżniczo.pl. 

Szlak Stu Jezior ma  około 110 km długości i ciągnie się od Poznania do Międzychodu. Jego najpiękniejsze odcinki prowadzą przez Pojezierze Międzychodzko-Sierakowskie, zwane właśnie Krainą 100 Jezior. Ale na szlaku znajdziemy nie tylko jeziora i przyrodę, mijane miejscowości mają bogatą historię i architekturę. 

„Pięć kilometrów dalej warto zrobić kolejny postój, aby choć na chwilę zatrzymać się w miejscowości Żydowo. Jej początki sięgają 1383 roku, kiedy to wieś należała do Sędziwoja – kasztelana nakielskiego. Wywodziło się stąd rycerstwo Nałęcze, które przyjęło odmiejscowe nazwisko Żydowskich” - pisze Marta. Fotografie historycznych zabytków oraz krajobrazów rozciągających się wzdłuż szlaku znajdziecie w naszej galerii. 

Te i inne szlaki możecie zobaczyć na stronie Turystycznych Mistrzostw Blogerów