Puszcza Białowieska jednym z 25 TOP kierunków na podróż w 2020 roku według międzynarodowego Jury National Geographic Traveler.

To tradycja, że w styczniowym wydaniu Travelera redakcja ogłasza kierunki, miejsca i wydarzenia, na które trzeba zwrócić uwagę, planując swoje podróże w 2020 r. Obecny ranking jest wyjątkowy, ponieważ po raz pierwszy powstał w wyniku zaangażowania wszystkich 17 międzynarodowych edycji National Geographic Traveler, które zgłosiły w sumie aż 100 nominacji w czterech kategoriach; natura, miasto, kultura i przygoda. Cieszymy się, że wśród finalistów znalazła się Puszcza Białowieska, nasze narodowe dobro, które jest jedynym obiektem przyrodniczym w Polsce, który trafił na listę UNESCO – obok m.in. Parku Narodowego Yellowstone w USA czy Wielkiej Rafy Koralowej.

Puszcza Białowieska to tysiąc pięćset kilometrów kwadratowych zwartego leśnego kompleksu. To cud, że przetrwała. Jest w tym zasługa polskich królów i rosyjskich carów, dla których przez kilka wieków była prywatnym łowiskiem. Wszystko to przez żubra. Władcy chronili zwierzę i puszczę, dzięki czemu na początku XX w. stała się jedynym i ostatnim miejscem w Europie, gdzie żubr występował na wolności. W polskiej części żyje ponad 600 żubrów – to najliczniejsze wolne stado na świecie!

Sercem polskiej części puszczy jest Rezerwat Ścisły. Trzeba tam pójść, bo rezerwat to inna bajka. Ściśle chroniony od niemal stu lat daje wyobrażenie o tym, jak wyglądały pierwotne lasy na nizinach środkowo-wschodniej Europy, zanim człowiek zaczął w nie ingerować.

W puszczy rośnie kilka tysięcy dębów o wymiarach pomnikowych (co najmniej 3 tys. po naszej stronie) – co pozwala na ostrożne stwierdzenie, że puszcza jest największym nagromadzeniem tak wielkich dębów w Europie. Rekordziści mają wysokość ponad 40 m. Jeszcze wyższe są jesiony i świerki.

 

ZWIEDZANIE

– Rezerwat Ścisły Białowieskiego Parku Narodowego można zwiedzać tylko z licencjonowanym przewodnikiem – kontakty do biur przewodnickich są np. na stronie parku (m.in. Biuro Turystyki Przyrodniczej Sóweczka, Agencja Turystyczna Czajka).

– W Rezerwacie Pokazowym Żubrów zobaczy się wszystkie duże ssaki leśne – prócz żubrów także łosie, jelenie, sarny, dziki, wilki, rysie. Są też koniki typu tarpana oraz żubronie – sztuczna krzyżówka krowy i żubra.

– W parku i w części gospodarczej puszczy jest wiele szlaków pieszych i rowerowych oraz wież widokowych. Najbardziej popularne szlaki to kładka Żebra Żubra i Szlak Dębów Królewskich.

 

WARTO WIEDZIEĆ

W Białowieży-Grudkach jest przejście graniczne – można się wybrać bez wizy na białoruską stronę puszczy. Trzeba mieć paszport, przepustkę z tamtejszego parku narodowego i białoruskie ubezpieczenie. Przepustkę można uzyskać przez stronę bezvizy.npbp.by.

 

Oto jak prezentują się wszystkie kategorie

 

KULTURA:

 1. Asturia, Hiszpania
 2. Guizhou, Chiny
 3. Gobekli Tepe, Turcja
 4. Gwatemala, Maya
 5. Mendoza, Argentyna
 6. Abu Simbel, Egipt

 

MIASTO

 1. Filadelfia, USA
 2. Telcz, Czechy
 3. Fort Kochi, Indie
 4. Mostar, Bośnia i Hercegowina  
 5. Parma, Włochy 
 6. Puebla, Meksyk

  

NATURA 

 1. Wyspy Magdalen, Kanada   
 2. Kalahari Desert, Botswana
 3. Bialowieza, Polska
 4. Blue Trail, Węgry
 5. Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania
 6. Malediwy
 7. Wielki Kanion, Arizona USA

  

PRZYGODA

 1. Tasmania, Australia
 2. Grossglockner, Austria
 3. Wales Way, Wielka Brytania
 4. Tohoku, Japonia
 5. Kamczatka, Rosja
 6. Zakuma, Czad

 

Reportaże o wszystkich wyróżnionych miejscach znajdziecie w polskim wydaniu Travelera, który w sprzedaży jest do 16 stycznia 2020 roku