Niedawno pisaliśmy o pierwszej polskiej restauracji z dwoma gwiazdkami Michelin. „Klucze Michelin" to zupełnie nowe odznaczenie, które trafi do najlepszych hoteli na świecie. Przez 4 lata zespół inspektorów Michelin odwiedził tysiące hoteli w 120 krajach. Zdecydował o wyróżnieniu 5000, które trafiły do wąskiej selekcji. Wśród wybranych hoteli jest aż 30 miejsc z Polski. Pierwsze klucze zostaną przyznane w 2024 roku

Czym są klucze Michelin?

W przypadku gwiazdek sprawa jest prosta. Zgodnie z założeniem, jedna gwiazdka ma wyróżniać te restauracje, dla których warto zatrzymać się podczas podróży. Dwie gwiazdki oznaczają restauracje, dla których warto zawrócić, a trzy – te restauracje, które powinny być celem podróży same w sobie. 

Z kluczami Michelin jest podobnie. Klucze Michelin mają być wyróżnieniem, które pomoże w wyborze najbardziej wyjątkowych hoteli na świecie. Pod uwagę będzie branych 5 kryteriów, którym przyjrzą się inspektorzy Michelin:

  1. hotel jako część lokalnej społeczności,
  2. architektura i projekt wnętrz,
  3. jakość usług i komfort gości,
  4. wyjątkowość odzwierciedlająca niepowtarzalny charakter hotelu,
  5. stosunek jakości do ceny.

Jak zaznacza Gwendal Poullennec, dyrektor marki „Przewodnik Michelin", inspekcja hoteli będzie przebiegać zgodnie ze ściśle ustalonymi wytycznymi. Przede wszystkim inspektorzy nie przyjmują zaproszeń od hoteli. Inicjatywa zawsze wychodzi od autorów przewodnika. Co więcej, jeden hotel musi być oceniono wysoko przez przynajmniej dwóch różnych inspektorów. Ma to na celu utrzymanie wysokiej jakości przewodnika i zaufania wobec publikowanych rekomendacji.

To, ilu jest inspektorów Michelin oraz kim są, pozostaje najbardziej strzeżoną tajemnicą firmy. Gwendal Poullennec zdradził jednak, że prawdopodobnie pierwsi z nich pracują już także w Polsce. Szukają najbardziej interesujących hoteli, które zyskają rekomendację słynnego przewodnika. 

Michelin uruchamia platformę do rezerwacji hoteli

„Przewodnik Michelin”, choć od 123 lat cieszy się estymą na całym świecie, wymagał zmodernizowania. Ma w tym pomóc utworzenie wirtualnej platformy, gdzie szybko i sprawnie będzie można znaleźć i zarezerwować pokój w jednym z 5 tys. hoteli na całym świecie. Stronę Michelin ma wyróżnić niezależny system rekomendacji oraz specjalnie wbudowany chat, gdzie w każdej chwili będzie można skorzystać z pomocy wirtualnego asystenta. 

Wraz ze stroną Guide.michelin.com ruszy też specjalna aplikacja Guide.