Bałkany to jeden z najpiękniejszych regionów Starego Kontynentu, który słynie nie tylko z wyjątkowo malowniczych zakątków i wspaniałej pogody, ale również z burzliwej historii. Kosowo ogłosiło niepodległość dopiero w 2008 roku, a i tak wciąż jeszcze fakt ten nie jest uznawany przez wszystkie europejskie państwa. Mimo że stolica najmłodszego kraju w Europie wciąż jeszcze nosi wiele śladów trudnej przeszłości, to nie brakuje tam urokliwych miejsc, które warto odwiedzić.   

 

Prisztina - co warto wiedzieć?

Granicę Kosowa przekroczymy na podstawie ważnego paszportu, ale należy pamiętać, że możemy zostać poproszeni o dokumenty potwierdzające cel pobytu. Polacy nie podlegają obowiązkowi wizowemu, jednak jeżeli w Prisztinie (lub w innym kosowskim mieście) chcemy się zatrzymać na czas dłuższy niż 90 dni, powinniśmy zarejestrować się w Biurze Rejestracji Cudzoziemców, które mieści się w kwaterze głównej policji w Prisztinie. 

Przed przyjazdem warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. Trzeba też pamiętać, że na terytorium Kosowa nie działa zielona karta, więc konieczne jest też wykupienie stosownego ubezpieczenia komunikacyjnego.

Kosowo to młody kraj, w którym aparat egzekwowania obowiązujących tam przepisów prawa nadal nie jest w pełni wykształcony. O ile Prisztina jest stosunkowo bezpiecznym miastem, to nie należy zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. 

Jezioro w Prisztinie fot. Getty Images

 

Prisztina - zabytki i atrakcje

Prisztina z całą pewnością nie może być określana mianem najatrakcyjniejszej spośród wszystkich europejskich stolic. Na szczęście nie oznacza to, że na miejscu nie znajdziemy żadnego interesującego obiektu. Poniżej zamieszczamy listę najciekawszych zabytków i atrakcji stolicy Kosowa. 

Meczety

Jako że religią dominującą w mieście (jak i w całym kraju) jest islam, mówiąc o tamtejszych zabytkach, na pierwszym miejscu należy wymienić przede wszystkim meczety. Jednym z najpiękniejszych jest XV-wieczny Meczet Sułtana Mechmeta Fatiha, nazywany też Cesarskim Meczetem. Oprócz tego warto zobaczyć także pochodzącą z XIX wieku świątynię Jashar Paszy i Carshi, potocznie nazywaną kamiennym meczetem.

Wieża zegarowa

Wieża zegarowa w Prisztinie została wzniesiona w XIX wieku. Pierwotnie wyznaczała czas modlitwy. Dziś nie stanowi już istotnego elementu życia mieszkańców miasta, ale nadal jest wpisana w krajobraz stolicy.

Biblioteka Narodowa

Wielu turystów odwiedza stolicę Kosowa tylko po to, by na własne oczy zobaczyć ten budynek. Gmach Biblioteki Narodowej w Prisztinie przez wielu uznawany jest za jeden z najmniej atrakcyjnych obiektów architektonicznych na świecie. Charakterystyczna budowla, stworzona w zgodzie z nurtem brutalistycznym charakteryzującym państwa byłej Jugosławii, została wzniesiony w 1982 roku. Jej najbardziej charakterystycznymi elementami są liczne kopuły i metalowa konstrukcja oplatająca obiekt, której kształt przypomina sieć. 

Pomniki

Wiele osób nazywa Prisztinę miastem pomników. Rzeczywiście, jest sporo racji w tym stwierdzeniu. Ulice stolicy zdobią liczne monumenty, w tym rzeźby przedstawiające Billa Clintona, Matkę Teresę czy Skanderberga. Charakterystycznym i często odwiedzanym obiektem jest Pomnik braterstwa i jedności, który upamiętnia żołnierzy poległych w walkach o wyzwolenie. Najbardziej znanym tego typu obiektem pozostaje jednak rzeźba NEWBORN, która jest symbolem całego kraju.

Katedra św. Matki Teresy

Mimo że w Prisztinie dominuje islam, jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego w mieście jest monumentalna katedra św. Matki Teresy, wzniesiona w 2010 roku. 

 

Zwiedzanie Prisztiny

Piesze zwiedzanie Prisztiny nie będzie żadnym wyzwaniem nawet dla średnio doświadczonych piechurów. Jeżeli zależy nam na czasie, pomiędzy poszczególnymi atrakcjami możemy przemieszczać się samochodem. Warto jednak pamiętać, że miejscowi kierowcy traktują przepisy ruchu drogowego nie jako obowiązujące prawo, a jako sugestię, którą niekoniecznie trzeba brać pod uwagę. Na drodze należy więc zachować szczególną ostrożność i "mieć oczy dookoła głowy".  

Jeżeli chcemy zdać się na transport publiczny, lepiej od razu postawić na taksówki. Przejazd wewnątrz miasta nie jest specjalnie drogi i stanowi lepszy wybór od słabo rozbudowanej sieci autobusów miejskich. 

 

Kiedy jechać do Prisztiny i na ile?

Osoby, które liczą przede wszystkim na dobrą zabawę, stolicę Kosowa powinny odwiedzić wiosną lub jesienią. Prisztina to w dużej mierze studenckie miasto, a kiedy przebywają tam młodzi ludzie, którzy kończą lub rozpoczynają naukę, wtedy dzieje się najwięcej, a życie nocne tętni na całego.

Od maja do końca sierpnia w Prisztinie panuje przyjemna temperatura (ale w lipcu trzeba liczyć się z możliwością wystąpienia upałów), a opadów jest niewiele. Bez względu na to, czy najmłodszą europejską stolicę odwiedzimy wiosną czy latem, możemy liczyć na udany wyjazd.

Prisztina nie jest miastem, do którego przyjeżdża się na dłużej. Najlepiej potwierdza to fakt, że większość turystów, których spotkamy w trakcie zwiedzania, to miejscowa ludność żyjąca na emigracji. Kilka dni w zupełności wystarczy, by poznać specyficzny klimat tego miejsca i zwiedzić wszystkie kluczowe atrakcje

 

Prisztina - ciekawostki

Prisztina to niezwykle charakterystyczne miejsce, gdzie na tle zabytków wyrastają okazy typowej dla tego regionu architektury brutalistycznej i nowoczesne obiekty.

Kosowo ogłosiło niepodległość 17 lutego 2008 roku. Każda rocznica tego wydarzenia jest hucznie obchodzona przez miejscową ludność, ale należy pamiętać, że wybierając się do Prisztiny właśnie w lutym, możemy natknąć się na zamieszki towarzyszące obchodom.

Gmach Biblioteki Narodowej w Prisztinie cieszy się sławą jednego z najbrzydszych budynków na świecie.