Najważniejsze by nie zawstydzały lub wprowadzały w zakłopotanie obdarowywanego - nie mogą być bardzo drogie, ale też nie powinny być tanie.

Pamiętajcie, że szczęśliwe są kolory czerwony i złoty, zaś czarny i biały są kolorami śmierci. Podarki wręcza się w ozdobnych pudełkach lub torebkach.

Zupełnie inne prezenty Chińczycy wręczają przyjaciołom, inne rodzicom i dziadkom, inne także dzieciom. Przeczytajcie nasz prezentowy poradnik!

 

DLA PRZYJACIÓŁ

Przyjaciele są bardzo ważni. Dlatego ich obdarowuje się herbatą, zestawem do parzenia herbaty, alkoholem (jeśli piją) i papierosami (jeśli palą). Można też im przynieść owoce. Najbezpieczniejsza zdaje się być herbata, którą Chińczycy uwielbiają. pamiętajcie jednak, by przynieść ładnie opakowane pudełko, a nie worek. Owoce „na prezent” obwiązuje się czerwoną wstążką. Ważną symbolikę mają jabłka i pomarańcze symbolizujące odpowiednio bezpieczeństwo i szczęście.

 

DLA RODZICÓW I DZIADKÓW

Mogą być kapelusz (byle nie zielony, bo ten oznacza niewierną żonę lub rogacza), rękawiczki, szalik i ciepłe ubrania. Generalnie: seniorom przynosi się podarki służące zdrowiu i sprawiające im przyjemność. Jeśli dobrze znasz gospodarzy możesz nawet podarować im grzebień (do masażu głowy) czy urządzenie do masażu stóp - wszak w chińskiej medycynie masaż stóp uważany jest za łagodny i skuteczny sposób, by poprawić ukrwienie i zregenerować ciało.

 
DLA DZIECI

Słodycze, zabawki (mile widziane są lalki Barbie, zdalnie sterowane auta, a dla nastolatków szachy), ubrania, książki, przybory szkolne (np. pędzle do kaligrafii, pióra do pisania) i… czerwone koperty z pieniędzmi. Bez takich prezentów nie odwiedzajcie dzieci w Chiński Nowy Rok.

 

TEGO NIE DAWAJ W PREZENCIE

•    Rzeczy w kolorze czarnym lub białym. Kolorem szczęścia w Chinach jest czerwony. Zaś biel i czerń wykorzystywana jest podczas pogrzebów, dlatego nie pakuj prezentów w opakowania w tych kolorach.  
•    Naszyjniki, krawaty i paski można wręczać tylko osobom najbliższym jak mąż czy żona.
•    Zielony kapelusz oznacza, że żona jest niewierna albo mąż to rogacz. Unikaj takich prezentów, bo wpadniesz w tarapaty. To może być koniec przyjaźni z gospodarzami.

 
Michał Cessanis