Czerwone koperty wręczane są podczas rodzinnej kolacji w wigilię Nowego Roku. Obdarowuje się nimi dzieci i nastolatków, babcie i dziadków. 

 

Ile do środka?

I chociaż nie ma ustalonej kwoty, jaką powinno obdarować się najbliższych, to wiadomo, że nie może to być liczba nieparzysta. Według Chińczyków ta przynosi nieszczęście i taką sumkę, owszem można wręczyć, ale przy smutnej okazji jaką jest pogrzeb. Wówczas rodzina zmarłego dostaje pieniądze, ale w białej kopercie, gdyż ten kolor w Chinach jest symbolem żałoby.

Są od tego też wyjątki. Jednym z nich jest ślub, kiedy nowożeńcom można podarować nieparzystą kwotę, trudną do podziału, co ma mieć dobry wpływ na ich wieczną miłość.

 

Wirtualna koperta

Jak podaje serwis coslychacwbiznesie.pl Chińczycy coraz częściej przekazują hong bao, czyli „szczęśliwe pieniądze” schowane w kopercie, za pośrednictwem Internetu.

Global Times opublikował wyniki ankiety, z których wynika, że  jedynie co dziesiąta osoba w wieku od 18 do 30 lat nie korzysta z sieci w swoim smartfonie, zaś wyniki badań niedawno przeprowadzonych w Szangahuju wskazują, że ponad połowa osób woli otrzymać hong bao bezpośrednio na swoje internetowe konto bankowe.

A propos dowodów wdzięczności w kopertach. W Chinach powszechnym zwyczajem jest obdarowywanie pieniędzmi lekarzy czy nauczycieli.

Łapówki w kopertach trafiają też do skorumpowanych urzędników.

 

Tradycja

Skąd wzięła się tradycja wręczania czerwonych kopert? Różne są na ten temat teorie, choć ta najbardziej prawdopodobna mówi o starszych osobach, które w czasach dynastii Qing (1644-1912) wiązały monety za pomocą czerwonych wstążeczek, co miało uchronić je chorobami, a nawet śmiercią. Przez następne lata czerwone wstążeczki zastępowano czerwonymi kopertami, gdy maszyny drukarskie były coraz popularniejsze.

Dzisiaj czerwone koperty wręczają sobie Chińczycy na całym świecie.

 

Michał Cessanis