Fara Poznańska zaprosi chętnych na zwiedzanie z przewodnikiem. A będzie co oglądać, bowiem istniejąca od roku 1253 Fara – pierwsza parafia miasta – była i jest ważnym ośrodkiem kultu dla mieszkańców. Obecny budynek świątyni pełni funkcję Fary raptem od trzech wieków. Zbudowany został w latach 1651 – 1701 przez jezuitów – wyposażenie kościoła wciąż o tym przypomina.

Wyjątkowym osiągnięciem ostatnich lat jest przeprowadzony przy udziale funduszy unijnych i dotacji miasta Poznania remont generalny wnętrza kościoła. Przywrócił on świątyni pierwotny blask – teraz doskonale widać jej monumentalizm i bogactwo szczegółów, przepych i subtelność. W ramach remontu została odrestaurowana także zakrystia farna – unikatowa w skali kraju ze względu na niezwykłą wartość artystyczną i historyczną oraz walory wizualne oraz kunsztownie zdobione barokowe pomieszczenie na emporze wschodniej – kapitularz.
Na remont czekają jeszcze ogromne podziemia farne, w których po wojnie urządzono skład win importowanych, dewastując znajdujące się tam pochówki. Dziś powoli przywracany jest im właściwy charakter i wygląd – w jedynej odnowionej krypcie znajduje się masywny marmurowy sarkofag, w innej trumna ks. Kaspra Drużbickiego – jezuity.

Centrum Kultury Zamek również zaprasza na bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem 3 i 4 maja o 12, 16 i 18. Obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne od 28 kwietnia w kasie CK Zamek, a w ramach zwiedzania będzie można także zwiedzić odbywające się tam wystawy. Na wystawę World Press Foto będzie można kupić bilety o połowę taniej, do Galerii Fotografii pf oraz Galerii Profil będzie obowiązywał wstęp bezpłatny, a Bookowski Księgarnia w Zamku przygotuje specjalny regał z promocjami. Uwaga! W dniu 1 maja CK Zamek jest zamknięte.

Na wycieczki zaprasza także Centrum Wycieczkowe LECH, które przy poznańskim browarze istnieje od 2003 roku. Miłośnicy piwa i wszyscy ciekawscy mają szansę poznać największe tajemnice produkcji złocistego napoju. Wizyta w Centrum Wycieczkowym LECH to niesamowita przygoda. Podglądanie procesu produkcji piwa to świetna zabawa! Zwiedzanie browaru jest nietypowym połączeniem klasycznej wycieczki z wizytą w najnowocześniejszym centrum multimedialnym. Wycieczka kończy się degustacją zimnego piwa prosto z browaru.

Miłośnicy sportu będą mogli zajrzeć na INEA Stadion i zobaczyć, jak stadion przy Bułgarskiej prezentuje się od środka. Będzie można zobaczyć Szatnię Gości, Korytarz Sław, Loże Prezydencką, Trybunę Prasową czy Pokój Piłkarzy udostępniony specjalnie na „Poznań Za Pół Ceny”. Cennik biletów: bilet normalny: 15 pln / 7,50 pln. Międzynarodowe Targi Poznańskie proponują natomiast zwiedzanie Sali Ziemi – najnowocześniejszej sali kongresowej w Polsce, która ma ruchome ściany, ekran multimedialny o powierzchni 120 metrów kwadratowych i nagłośnienie sali koncertowej.

Z przewodnikiem będzie można zwiedzić także Port Lotniczy Poznań – Ławica, a także Stary Browar (4 kwietnia), ale tu chętni będą wcześniej musieli zapisać się na zwiedzanie w Punktach Informacyjnych. Warto jednak zadać sobie trochę trudu, bo uczestnicy wycieczki odwiedzą m.in. miejsca na co dzień niedostępne. Godziny oprowadzeń: 12, 14, 16,
Warto będzie także wybrać się na bezpłatny spacer w towarzystwie przewodnika na Wzgórze św. Wojciecha. Tu będzie można nie tylko dowiedzieć się wielu rzeczy o historii tego miejsca, ale też kupić za pół ceny książki, przewodniki i albumy Wydawnictwa Miejskiego Posnania.
A może Wycieczka Na Dwóch Kółkach Po Poznaniu? Na taką będzie można się wybrać 3 maja o godz. 10 lub 14 i 4 maja o tych samych godzinach. Wycieczka rowerowa z przewodnikami City Guide Poznań to wyjątkowa propozycja dla tych, którzy chcieliby odkryć nasze miasto. Pokażemy Wam zarówno historyczne centrum stolicy Wlkp., jak i miejsca, do których turysta nigdy nie dociera, a są warte poznania. W małej, 10-osobowej grupie będziecie się czuć bezpiecznie, a tempo jazdy z pewnością pozwoli cieszyć się pięknem miasta wszystkim uczestnikom wycieczki, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej.
Wycieczka jest bezpłatna, potrwa około 3 godzin, a wystartuje sprzed wypożyczalni rowerów przy CH Malta (koło kładki). Można tam wypożyczyć rower, można też przyjechać własnym – wymagana wcześniejsza rezerwacja w terminie do 1 maja na adres: cityguide.poznan@gmail.com.
Przewodnicy PoPoznaniu.pl zapraszają na wycieczkę „Śladami Powstania Wielkopolskiego”. Wycieczka wyruszy 3 maja o 19, zbiórka przy Ratuszu,a  zakończenie przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich. Będzie to spacer po teatrze wydarzeń, czyli miejscach związanych z przygotowaniami do odzyskania niepodległości, jak i samym Powstaniem Wielkopolskim. Nie zabraknie wspomnień uczestników tamtych wydarzeń, a także kilku słów o dowódcach jednego z nielicznych zwycięskich powstań w historii naszego kraju.

A może Zakochany Poznań? Przewodnicy PoPoznaniu.pl zapraszają na taką wycieczkę 4 maja o godzinie 15. Start przy koziołkach na placu Kolegiackim, a bohaterami wyprawy będą zakochani poznaniacy. Stereotyp przedstawia poznaniaków jako lud pragmatyczny, z góry planujący swoje działania (których z reguły nie cechuje polot i fantazja). Uczestnicy wycieczki sprawdzą, czy mieszkańcy miasta trafieni strzałą Amora tracą głowę czy też nawet zakochani zachowują typowo poznańskie cechy. Będzie to spacer śladem poznańskich historii miłosnych – wielkich i małych, tych szczęśliwych, ale też tych smutnych i niespełnionych. Zapraszamy – zakochaj się w Poznaniu razem z nami!

Źródło: codziennypoznan.pl