Majówka to swego rodzaju zapowiedź wakacji. Dla miejscowości turystycznych to z kolei pierwszy sprawdzian przed zbliżającym się dłuższym urlopem. W tym roku początek maja daje naprawdę duże możliwości wyjazdowe. Gdyby wziąć wolne 2, 4 i 5 maja, można przedłużyć swój weekend majowy aż do 9 dni. Tak długi czas pozwala już myśleć o dłuższym wyjeździe.

Majówka nad morzem w Polsce to strzał w dziesiątkę

Chociaż egzotyczne kierunki i tak zwane ciepłe kraje są zawsze kuszące, to majówka nad morzem w Polsce ma swój niepowtarzalny urok. Dni są coraz bardziej słoneczne, a natura już na dobre przebudziła się do życia po długiej i szarej zimie.

Początek maja to okres, w którym zakwitają konwalie i bez, na łąkach zobaczyć już można pierwsze tulipany i mak, jaśminowiec wonny zachwyca swoim zapachem, a w lasach pojawia się głóg. Majowa feeria barw w połączeniu z promieniami słońca i wiosennym powietrzem działają znacznie lepiej, niż najlepsze zabiegi relaksacyjne. Gdyby do tego wszystkiego dodać morze, możemy śmiało uznać, że majówka nad Bałtykiem to strzał w dziesiątkę. 

Linia brzegowa Polski wynosi 770 km razem z Zalewem Szczecińskim i Zalewem Wiślanym. Wybrzeże składa się w sumie z trzech odcinków: wybrzeża zachodniego o długości ponad 500 km, wybrzeża środkowego nad Zatoką Gdańską o długości zaledwie kilkudziesięciu kilometrów oraz wybrzeża wschodniego o długości ponad 114 km. Ze względu na erozję i akumulację osadów wybrzeże ciągle się zmienia, a jego długość ulega niewielkim zmianom. To, co pozostaje niezmienne, to przepiękne miejsca nad Bałtykiem, których nad polskim morzem jest pod dostatkiem. 

Gdzie wyjechać na majówkę?

Wyjątkowym i urokliwym kierunkiem, który warto rozpatrzeć w kontekście weekendu majowego, jest gmina Rewal. W siedmiu miejscowościach – Rewalu, Pobierowie, Pustkowie, Niechorzu, Pogorzelicy, Trzęsaczu oraz Śliwinie – można spędzić pierwsze dni maja, wypoczywając na przepięknych i szerokich plażach. To region, który uwielbiają rodziny z dziećmi ze względu na ciszę i spokój oraz bliskość natury.

Pomorze Zachodnie to jednak propozycja również dla osób, które chcą połączyć plażowanie z doświadczeniem gwaru większego miasta i zwiedzaniem zabytkówSzczecin, stolica województwa zachodniopomorskiego, oferuje bliskość do wybrzeża oraz szereg ciekawych atrakcji. W tym historycznym mieście położonym nad Odrą można zobaczyć m.in.:

 • Zamek Książąt Pomorskich,
 • Rynek Sienny,
 • Bazylikę Archikatedralną św. Jakuba,
 • Bramę Portową,
 • Cmentarz Centralny, czyli największy w Polsce, a trzeci pod względem wielkości w Europie cmentarz, założony pod koniec XIX wieku,
 • Wały Chrobrego,
 • Filharmonię im. Mieczysława Karłowicza. 

Nie można zapomnieć również o Wyspie Wolin. To przepiękna i największa polska wyspa, która zachwyca przede wszystkim Wolińskim Parkiem Narodowym, wyjątkową fauną i florą i imponującymi klifami. Co ciekawe, legenda głosi, że to właśnie tutaj został pochowany jeden z najsłynniejszych wikingów – Harald „Bluetooth" Sinozęby. 

Weekend majowy w Trójmieście

Gdynia, Sopot i Gdańsk to trzy jakże różne od siebie miasta, ale razem tworzą niezwykłą, pełną kontrastów aglomerację. To miejsce, w którym historia jest wiecznie żywa, zarówno solidarnościowa, jak i z czasów II wojny światowej i okresu międzywojennego. W Trójmieście znajdziemy bowiem muzea, które w znakomity sposób opowiedzą turystom historię zarówno regionu, jak i naszego kraju. Oto lista muzeów, do których trzeba się wybrać, odwiedzając Zatokę Gdańską: 

 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku,
 • Muzeum Emigracji w Gdyni,
 • Europejskie Centrum Solidarności,
 • Muzeum Narodowe w Gdańsku,
 • Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni,

Gdańsk słynie z przepięknego starego miasta i charakterystycznego niderlandzkiego stylu. To miasto wygląda zjawiskowo o każdej porze roku, ale spacery wzdłuż Motławy w słoneczne dni, to czysta przyjemność. Sopot, najmniejsze z trzech miast, jest świetnym wyborem dla miłośników pięknych kamienic oraz dobrych restauracji i klubów. Wiele osób uważa, że to właśnie w dawnym uzdrowisku założonym przez Jeana Georga Haffnera, lekarza wojsk napoleońskich z XVIII wieku, znajdują się najpiękniejsze plaże w całej zatoce. 

Trójmiasto to miejsce, które nigdy nie śpi, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Na szczególną uwagę zasługuje Gdynia, które jest najmłodszym miastem. To przykład przedwojennego polskiego modernizmu, który można kochać lub nie, ale nie da się przejść obok niego obojętnie. Co ciekawe, mieszkańcy Gdyni uważani są za najszczęśliwszych ludzi w Polsce. To nie może być przypadek. 

Półwysep Helski dla miłośników ciszy i spokoju

Półwysep Helski latem jest rajem dla surferów, miłośników kempingów i osoby uwielbiające nocne życie. Trochę inna atmosfera panuje tam jednak wiosną. To czas, w którym każdy może docenić piękno tego regionu Polski. To obszar, który charakteryzuje się swoistym mikroklimatem. Znajdują się tam niezwykle czyste i szerokie plaże, przepiękne lasy i bory oraz duże wydmy. Hel to znakomity wybór dla osób, które cenią sobie zarówno ciszę i spokój w maju, jak i aktywny wypoczynek. Warto zwrócić uwagę, że cały półwysep można przejechać rowerem po wybudowanych ścieżkach rowerowych. 

Na samym końcu Helu znajduje się miasto o tej samej nazwie. To małe miasteczko, które jest otoczone wodami Zatoki Puckiej i Morza Bałtyckiego. Każdego roku turyści zachwycają się przede wszystkim niezwykle czystym powietrzem. To miejsce jest idealne dla wszystkich, którzy chcą odetchnąć od zgiełku i zanieczyszczeń dużych miast. W Helu znajdują się również ciekawe atrakcje. To między innymi: 

 • Fokarium,
 • Latarnia Morska,
 • Muzeum Rybołówstwa,
 • Muzeum Obrony Wybrzeża,
 • Kościół św. Piotra i Pawła w Helu,
 • Ulica Wiejska, czyli główny deptak,
 • Port rybacki.