Dubaj upodobali sobie nie tylko turyści i ekspaci, ale też sportowcy. To właśnie tam Łukasz Czepiela wiosną 2023 r. jako pierwszy na świecie wylądował samolotem na helipadzie na dachu hotelu Burdż al-Arab. W grudniu na kartach historii zapisał się kolejny wyczynowiec.

Tak wyglądał pierwszy „WakeBASE” w historii

Brian Grubb jest dwukrotnym mistrzem świata w wakeskatingu. To ekstremalna dyscyplina sportowa, łącząca w sobie elementy surfingu, snowboardu i nart wodnych. Jakby tego było mało, ostatnio Amerykanin połączył wakeskating napędzany dronem i skok BASE (skakanie z nieruchomych obiektów i lądowanie ze spadochronem).

Przez ostatnie kilkanaście lat sportowiec uprawiał wakeskating w wyjątkowych miejscach, takich jak kanion Wadi al-Hidan w Jordanii, góry lodowe Cape Cod czy basen Kleopatry w Turcji. To doświadczenie pozwoliło mu nabrać umiejętności i pewności siebie. Jego apetyt rósł jednak w miarę kolejnych dokonań. Tak zrodził się pomysł, aby zostać pierwszą osobą, która wykona kombinację wakeskatingu i BASE jumpu.

Co dokładnie wydarzyło się w Dubaju na początku grudnia? Najpierw Grubb pokonał 94 metrów na desce napędzanej dronem. Następnie przeskoczył przez krawędź basenu, przechodząc do skoku BASE z wysokości 77 pięter i wylądował z powodzeniem na plaży 294 m niżej. To niezwykłe osiągnięcie nazwano „WakeBASE”. Jego wyczyn został uwieczniony na nagraniu.

https://www.national-geographic.pl/traveler/artykul/turcja-ciekawostki-15-rzeczy-ktore-warto-wiedziec-o-tym-kraju-chetnie-odwiedzanym-przez-polakow

– Po wymyśleniu tego pomysłu, szukaliśmy odpowiedniej lokalizacji. Gdy zobaczyliśmy Address Beach Resort w Dubaju i jego basen z niewidoczną krawędzią, stwierdziliśmy, że jest idealny. Budynek jest dobrze przygotowany do takich zadań, nawet basen jest odpowiednio zakrzywiony. Gdy tylko zobaczyliśmy go na własne oczy, wiedzieliśmy, że to jest to i wtedy zaczęła się prawdziwa misja – mówi Grubb.

W ramach przygotowań Grubb wspierał się wiedzą legendy skoków BASE, Milesa Daishera. Wyczynowiec ma na koncie ponad 4500 takich skoków. To właśnie Daisher przygotował dla niego rygorystyczny program szkoleniowy. Warto dodać, że do grudnia 2022 r. Grubb wykonał w swoim życiu tylko 26 skoków BASE.

Brian Grubb zobaczył Dubaj z nietypowej perspektywy

„WakeBASE” okazał się projektem nie tylko sportowym, ale też... modowym. W trakcie historycznego dokonania Grubb miał na sobie niestandardowy kombinezon Prada Linea Rossa. Kostium został zoptymalizowany pod kątem uprawiania obu sportów. Projektanci połączyli wysoką wydajność i innowacyjność. Dodatkowo buty Grubba zostały przerobione tak, aby zapewniały optymalną przyczepność na desce.

Swoją pracę musiał wykonać również deweloper dronów, Sebastian Stare. Wraz z zespołem stworzył drona dostosowanego specjalnie do tego projektu. Od standardowych modeli wyróżnia go między innymi ulepszone zachowanie podczas lotu dla ruchów wyróżniających wakeskate.

– Jest to nasza własna unikatowa idea, od komponentów sprzętowych po oprogramowanie, takie jak elektronika, kontroler lotu, algorytmy, czujniki, śmigła i ogon bezpieczeństwa. Dzięki spostrzeżeniom samego Briana, funkcjonalność drona została ulepszona i przetestowana kilka razy, aby optymalnie dopasować ją do wykonania „WakeBASE” – wspomina Stare.