Powodów do odwiedzenia do Rzymu jest wiele i nie sposób zliczyć ich wszystkich. Od znanych na całym świecie atrakcji turystycznych, przez wiekowe kościoły po klimatyczne knajpki i kawiarnie. Jednym ze stałych punktów wycieczek do Wiecznego Miasta jest oczywiście symbol miasta – Koloseum. Już niedługo odwiedzający będą mogli jeszcze lepiej poznać zakątki historycznego amfiteatru.

Koloseum z nowej perspektywy

Rzymskie Koloseum na przestrzeni lat budziło skrajne emocje. To dlatego, że na arenie odbywały się nie tylko przedstawienia teatralne czy udawane bitwy morskie, ale też brutalne walki gladiatorów. Amfiteatr miał być też miejscem publicznych egzekucji chrześcijan, choć co do tego historycy nadal nie mają jednak pewności.

Najciekawsze rzeczy działy się jednak nie na arenie, a pod nią, gdzie przebiega labirynt podziemnych korytarzy i pomieszczeń. To tam przetrzymywano niewolników i dzikie zwierzęta. W czasach świetności amfiteatru goście nie mieli wstępu do podziemi. Rąbek tajemnicy uchylono dopiero w 2010 r., kiedy część korytarzy została udostępniona zwiedzającym.

Renowacja rzymskiego Koloseum

W 2018 r. rozpoczęła się renowacja podziemi Koloseum. Od 26 czerwca goście mogą po raz pierwszy zobaczyć na własne oczy skrywane przez wieki korytarze, komnaty, szyby wind, którymi wjeżdżały zwierzęta oraz zapadnie. Do zwiedzania podziemnej strefy amfiteatru upoważnia bilet Full Experience Colosseum.

To nie koniec zmian w największej atrakcji turystycznej Rzymu. W ramach projektu renowacji powstać ma także nowa wysuwana podłoga o powierzchni 300 m kw., po której będą mogli spacerować turyści.

– „Będzie to poważna interwencja technologiczna, która zaoferuje odwiedzającym możliwość nie tylko zobaczenia podziemnych pomieszczeń, ale także docenienia piękna Koloseum, stojąc w centrum areny” – zapowiada włoski minister kultury Dario Franceschini.

Oryginalna drewniana podłoga została usunięta pod koniec XIX w. w czasie prac archeologicznych. Zastąpi ją platforma wykonana ze stali nierdzewnej. Nowa powierzchnia ma nie tylko urozmaicić turystom zwiedzanie, ale też posłużyć jako ochrona przed deszczem i wiatrem dla świeżo otwartych podziemi. Podłoga ma zostać oddana do użytku w 2023 r.