Loty samolotem są coraz bardziej powszechne. Dzięki tanim liniom lotniczym w okazyjnych cenach dolecimy z Polski do większości krajów w Europie. Więksi przewoźnicy także poszerzają siatki połączeń o nowe, dalekie kierunki. Z Warszawy dolecimy bezpośrednio między innymi do Seulu czy Nowego Jorku. Nie pozostaje zatem nic innego, jak planować kolejne podróże. Zwłaszcza że lato zbliża się coraz większymi krokami. Pierwszy lot samolotem jeszcze przed tobą? Stres jest jak najbardziej naturalny, ale zapewniam, że niepotrzebny. Jak się przygotować? Co robić na lotnisku? Podpowiadam krok po kroku.

Pierwszy lot samolotem. Pakowanie: jaki bagaż wybrać?

Wakacje zarezerwowane, bilet kupiony, najwyższy czas pomyśleć o pakowaniu. W co się spakować do samolotu? Ile bagaży mogę ze sobą zabrać? To nie żadna tajemnica – informacje znajdują się na stronach internetowych przewoźników. Pasażerowie podróżujący tanimi liniami – na przykład Ryanair i Wizz Air – mogą wziąć na pokład jeden bagaż podręczny o określonych wymiarach i wadze. Jeśli wybierzemy bagaż rejestrowany, będziemy mogli nadać większy plecak lub walizkę. Wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami.


fot. Westend61 / Getty Images

Bagaż podręczny to dobra opcja na krótki wyjazd. Pakujemy do niego tylko najważniejsze rzeczy. Najlepiej unikać podejrzanych przedmiotów, łatwopalnych czy z ostrymi krawędziami (noże, żyletki itd.). Płyny, w tym kosmetyki, pakujemy wyłącznie w butelkach o maksymalnej pojemności 100 ml. Nie martw się o pragnienie. Po przejściu przez bramki bezpieczeństwa możesz kupić wodę w strefie bezcłowej.

Odprawa nie taka straszna

Z rozmów wiem, że to właśnie odprawa wzbudza największe obawy osób, które nie latają samolotami. Być może samo słowo „odprawa” wzbudza w nas negatywne odczucia. Ja mówię „chceck-in”. Jeśli wybraliśmy bagaż podręczny, najprawdopodobniej możemy odprawić się online na stronie przewoźnika. Całość zajmuje nie więcej niż kilka minut. Na koniec wyświetla nam się karta pokładowa. Najlepiej mieć ją i wydrukowaną, i w telefonie (np. jako plik PDF).


fot. Lu ShaoJi / Getty Images

Odprawa jest możliwa także na lotnisku. Żeby uniknąć ewentualnych kolejek, na miejscu najlepiej być około 2 godzin przed wylotem. Na lotnisku szukamy monitorów (są prawie wszędzie) z informacją, na którym stanowisku jest obsługiwany nasz lot. Tam pokazujemy dokument tożsamości i nadajemy bagaż rejestrowany. Do ręki dostajemy kartę pokładową z numerem, przypisanym do naszej walizki. I tyle.

Kontrola graniczna na lotnisku

Z kartą pokładową i biletem (oba dokumenty dobrze mieć pod ręką) idziemy do bramek, a następnie hali odlotów. Tam straż graniczna sprawdza nasz bagaż podręczny. Jeśli mamy ze sobą płyny w butelkach o pojemności powyżej 100 ml, musimy je zostawić. Przed położeniem plecaka lub walizki na taśmę, musimy również położyć w kuwecie smartfona, laptopa, klucze, pasek i inne przedmioty, które mogą uruchomić wykrywacz metali.

Kontrolerzy wyrywkowo biorą też niektórych pasażerów na bok. Sprawdzają wtedy za pomocą specjalnych papierków lub wacików nasze dłonie pod kątem obecności materiałów wybuchowych.

Loty samolotem dla początkujących

Zostały już tylko ewentualne zakupy w strefie bezcłowej i wylot. Gdzie się kierować? Na ekranach znajdziesz informacje, który gate jest przypisany do lotu. Wejście na pokład zaczyna się zazwyczaj około 40 minut przed startem. Ustawiając się w kolejce, przygotuj dokument tożsamości oraz kartę pokładową. Z hali odlotów do samolotu przechodzimy bezpośrednio tzw. rękawem lub podjeżdżamy specjalnym autobusem.

Informację o miejscu w samolocie znajdziesz na karcie pokładowej. Po zajęciu miejsc należy słuchać poleceń załogi. Pamiętaj o tym, żeby nie korzystać z internetu w telefonie, tablecie czy laptopie. Najlepiej przełączyć się na tryb samolotowy. W trakcie lotu możesz korzystać z toalety. Niektóre linie (np. PLL LOT) oferują bezpłatne przekąski i napój. Jeśli boisz się zatykania uszu w trakcie startowania i lądowania, które wywołuje zmiana ciśnienia, polecam żuć gumę.


fot. Swell Media / Getty Images

Po dotarciu ma miejsce nie czekają nas już żadne większe formalności poza ewentualną kontrolą paszportów, o ile podróżujemy poza strefę Schengen. Bagaż rejestrowany odbierzemy z taśmy w miejscu opisanym na ekranie informacyjnym.

Wiele krajów zniosło już obostrzenia dla turystów. Przed wylotem dobrze jednak sprawdzić, czy i jakie dokumenty powinni mieć ze sobą podróżni. W razie potrzeby okazujemy je najczęściej przy wsiadaniu do samolotu.