Jakie są najbardziej irytujące zachowania pasażerów samolotu? Z ankiety opublikowanej na łamach serwisu Only Wanderlust wynika, że podróżni najczęściej skarżą się na tzw. kopaczy. Mowa o osobach, które kopią siedzenia przed sobą. Inne niepożądane zachowania to między innymi głośne rozmowy przez telefon czy konsumpcja posiłków o intensywnym zapachu.

Pierwsza taka linia lotnicza na trasie w Europie

Zdaniem wielu turystów podróż mogą uprzykrzyć też hałasujące dzieci. Aby wyjść naprzeciw osobom, które wolą wypoczywać w ciszy, coraz więcej popularnych kurortów otwiera hotele przeznaczone tylko dla dorosłych lub gości powyżej nastoletniego wieku.

Podobne ograniczenia dotyczą również linii lotniczych. Jak na razie nie jest to jednak popularna praktyka. Na miejsce w tzw. strefie bez dzieci mogą liczyć podróżni latający AirAsia X. Cicha przestrzeń jest zarezerwowana dla pasażerów w wieku 12 lat i starszych. Scoot, tani przewoźnik z Singapuru, oferuje z kolei kabiny ScootinSilence. Mogą z nich korzystać podróżni powyżej 12. roku życia.

Turecka linia lotnicza Corendon wprowadza strefy wyłącznie dla dorosłych na lotach między Amsterdamem a karaibską wyspą Curaçao. Przewoźnik rozpocznie świadczenie usługi w listopadzie 2023 roku.

Podróże samolotem dla ceniących ciszę

Strefa będzie oddzielona od reszty samolotu ścianami i kurtynami. Znajdą się tam 93 miejsca dla podróżnych powyżej 16. roku życia. Aby kupić miejsce w strefie „tylko dla dorosłych”, pasażerowie będą musieli zapłacić dodatkowe 45 euro w jedną stronę. Dostępnych będzie także dziewięć miejsc z dodatkową przestrzenią na nogi, za dodatkowe 100 euro.

Założyciel Corendon, Atilay Uslu, podkreśla, że strefa została utworzona nie tylko z myślą o osobach chcących latać w ciszy, ale też rodziców dzieci, którzy krępują się uciszaniem maluchów. Jak na razie to jedyna linia lotnicza oferująca takie udogodnienie na trasie z Europy.