O sile paszportów z poszczególnych krajów możemy dowiedzieć się z Henley Passport Index, czyli regularnie aktualizowanemu co roku rankingowi. Przyglądając się jego ostatniej edycji, należy wziąć pod uwagę fakt, że ranking nie uwzględnia tymczasowych ograniczeń, wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa.

Japonia na szczycie

I tak na szczycie zestawienia (już po raz trzeci z rzędu!) znalazła się Japonia. Posiadacz paszportu Kraju Kwitnącej Wiśni może, bez ubiegania się o wizę, odwiedzić aż 191 krajów z całego świata. To oczywiście efekt polityki władz tego kraju, które dbają o to, aby jego obywatele mogli swobodnie poruszać się po świecie. Podobny cel przyświeca Singapurowi, który znalazł się na drugim stopniu podium – posiadacze singapurskiego paszportu mogą bez problemu udać się do 190 innych krajów na świecie. Podium uzupełniają dwa państwa: Korea Południowa oraz Niemcy (189 krajów bez wizy).

Z zainteresowaniem obserwuje się sytuację Zjednoczonym Emiratów Arabskich. To kraj, który w ciągu minionego roku podpisał najwięcej umów z innymi państwami w sprawie ruchu bezwizowego, co pomogło mu awansować na szesnaste miejsce w zestawieniu. Obywatele ZEA mogą obecnie podróżować bez wizy do 176 krajów na świecie, co jest imponującym wynikiem w porównaniu z 2006 rokiem (wówczas było to możliwe do zaledwie 35 miejsc na świecie).

10 najsilniejszych paszportów na świecie

Warto zaznaczyć, że niewiele zabrakło, aby do rankingu krajów o najsilniejszych paszportach załapała się Polska. W przypadku naszego kraju bez wizy można odwiedzić 181 innych krajów. 

Oto 10 najsilniejszych paszportów na świecie:

  1. Japonia (191 krajów)
  2. Singapur (190)
  3. Korea Południowa, Niemcy (189)
  4. Włochy, Finlandia, Hiszpania, Luksemburg (188)
  5. Dania, Austria (187)
  6. Szwecja, Francja, Portugalia, Niderlandy, Irlandia (186)
  7. Szwajcaria, Stany Zjednoczone, Zjednoczone Królestwo, Norwegia, Belgia, Nowa Zelandia (185)
  8. Grecja, Malta, Republika Czeska, Australia (184)
  9. Kanada (183)
  10. Węgry (182)

Jeśli zaś chodzi o przeciwny biegun tej listy, to najwięcej problemów ze swobodnym podróżowaniem mają posiadacze afgańskiego paszportu, który uprawnia ich do ruchu bezwizowego do zaledwie 26 krajów. Kolejne miejsca zajmują Irak (28) oraz Syria (29).

Źródło: Henley Passport Index