Sułtanat Omanu charakteryzuje się dość ekstremalnym klimatem. Jest za to całkowicie bezpieczne i gościnne względem turystów.

Gdzie leży Oman?

Oman (Sułtanat Omanu) to azjatyckie państwo położone na Półwyspie Arabskim. Jest członkiem utworzonej w 1945 roku Ligi Państw Arabskich. Całkowita powierzchnia Omanu wynosi ponad 300 000 km². To niezwykle ciepły kraj, leżący w strefie klimatu zwrotnikowego suchego. Nie ma tu wód śródlądowych, jedynie graniczący z Omanem Ocean Indyjski (Morze Arabskie oraz Zatoka Omańska). Państwo graniczy także z Jemenem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi oraz Arabią Saudyjską. Na południu leży pustynia Ar-Rab al-Chali, a na północy – pasmo górskie. Większość powierzchni kraju jest jednak płaska. Roślinność i żyjące tu zwierzęta to gatunki przystosowane do pustynnego, gorącego i suchego klimatu. Pora postawić jedno z najpopularniejszych pytań, gdy celem staje się Oman – gdzie jest i jak się do niego dostać?

Bezpośrednie loty są możliwe z Warszawy, Gdańska, Wrocławia. Ile trwa lot do Omanu? Bez międzylądowania (na przykład we Frankfurcie) czas przelotu wynosi około 6–8 godzin.

Kraj Oman to dość egzotyczne miejsce, szczególnie z punktu widzenia europejskiego turysty. Panuje tutaj monarchia dziedziczna, a głową państwa jest sułtan. Obowiązuje szariat, czyli prawo muzułmańskie. Oman nie ma konstytucji, partii politycznych ani parlamentu. W teorii sułtan dysponuje władzą absolutną, w praktyce jednak często zasięga rad i konsultuje się doradcami, by budować powszechną zgodę. Jeśli celem podróży jest Oman informacje o kraju warto zebrać możliwie skrupulatnie – panujące tu zwyczaje znacznie różnią się od europejskich. Mimo tego Oman jest jednym z chętnie wybieranych kierunków. Nie brakuje tu malowniczych plaż, charakterystycznej architektury i niezwykłego klimatu, którego warto doświadczyć. Mieszkańcy Omanu słyną też z gościnności.

OmanMieszkanka Omanu. Fot. Getty Images

Co warto zobaczyć w Omanie?

Oman to kraj w większości pustynny, może więc wydawać się niegościnny i niezbyt ciekawy. Nic bardziej mylnego – turyści znajdą tutaj zabytki i naturalne obiekty, które z pewnością ich zachwycą. Gdy celem podróży jest Oman – co zobaczyć przede wszystkim, by lepiej poznać to państwo?

Poniżej 5 atrakcji które trzeba zobaczyć w Omanie

  1. Kanion Wadi Bani Khalid
  2. Ras al-Dżinz – rezerwat żółwi
  3. Jebel Akhdar
  4. Fort Bahla
  5. Systemy nawadniania typu afladż

Kanion Wadi Bani Khalid

To jeden z pięknych, omańskich kanionów – jezior położonych pomiędzy skałami. Woda o pięknym odcieniu, egzotyczna roślinność i wodospady sprawiają, że trudno opuścić to miejsce. Wadi Bani Khalid to także miejsce świetnie zorganizowane turystycznie. Nie brakuje zaplecza gastronomicznego z pysznym, lokalnym jedzeniem i małych knajpek. Zwiedzając omańskie kanony, warto też odwiedzić Wadi Ghul, nazywany drugim Wielkim Kanionem. Na jego terenie znajduje się między innymi opuszczona górska wioska.

Ras al-Dżinz – rezerwat żółwi

Samice ogromnych żółwi zielonych co roku przypływają tu przez cały Ocean Indyjski, by złożyć jaja na tej konkretnej plaży. Można tam wejść w nocy, gdy żółwie wychodzą na brzeg, by złożyć jaja. Uwaga – wstęp na plażę możliwy jest jedynie z przewodnikiem! Zorganizowane obserwacje żółwi odbywają się dwa razy na dobę. Największa szansa na ich spotkanie przypada na okres od czerwca do września, choć także poza tym okresem można tu spotkać majestatyczne, piękne zwierzęta.

Jebel Akhdar

Jebel Akhdar to szczyt na wysokości 2000 m., z którego rozciągają się naprawdę piękne widoki. Można tu wejść pieszo lub wjechać samochodem, z zastrzeżeniem, że musi to być pojazd z napędem na cztery koła. Z góry widać położone niżej zabudowania, szczyty sąsiadujących gór. To spokojne, piękne miejsce, któremu warto poświęcić chwilę. Państwo Oman w swej górzystej części słynie z podobnych widoków. Na szczycie Jebel Akhdar, który ma charakter płaskowyżu, panują niższe temperatury, a roślinność jest zdecydowanie bardziej zielona.

Fort Bahla

Fort Bahla to jeden z nielicznych zabytków architektury znajdujących się w Omanie. To ogromna, gliniana twierdza, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pierwotny fort został tu wybudowany prawdopodobnie jeszcze przez Persów. W XVII wieku został zburzony, a odbudowała go dynastia Nabhani w wieku XVIII. To przykład lokalnej, zabytkowej architektury, który z pewnością warto zobaczyć.

Systemy nawadniania typu afladż

Kolejnym obiektem wpisanym na listę UNESCO jest kilka z wielu wciąż czynnych systemów nawadniania. To podziemne kanały, które wciąż działają i czerpią wodę, choć powstały w V. w. n. e. Kanały te rozprowadzają wodę po polach uprawnych działając jedynie w oparciu o siłę grawitacji. Z systemami nawadniającymi powiązane są wieże obronne, meczety, domy, zegary słoneczne. Pozyskiwanie wody było tu od zawsze sprawą życia i śmierci, dlatego wokół kanałów nawadniających powstawała niezwykle bogata infrastruktura, w tym obronna.

Oman – czy warto odwiedzić – jedyne państwo na literę „o"? Z pewnością warto, szczególnie w nastawieniu na poznanie innej kultury, świata, przyrody.

Maskat – stolica Omanu

Oman ma swoją stolicę w mieście o nazwie Maskat. To miasto liczące 646 024 mieszkańców i zajmujące około 3500 km². Jet usytuowane wzdłuż linii brzegowej morza – pomiędzy górami Al Hajar, a Zatoką Omańską. Maskat jest spokojnym miejscem, gdzie życie toczy się raczej powoli. To tutaj znajdują się państwowe instytucje oraz pałac sułtana (Al-Alam). Odwiedzający miasto turyści nie powinni liczyć na wielkomiejski, głośny klimat. Miasto rozwija się, z roku na rok przybywa tu nowoczesnych, luksusowych obiektów turystycznych, przede wszystkim hoteli.

Co warto zwiedzić w stolicy Omanu? Na pewno zjawiskowy Wielki Meczet Sułtana Qaboosa. To świątynia pełna przepychu, zdobiona w naprawdę imponującym stylu. Nad miastem górują jego wieże oraz złocona kopuła. Meczet, mimo stylizowanej architektury, nie jest zabytkiem. Jego budowę ukończono z początkiem XXI wieku, a więc stosunkowo niedawno. Zwiedzić meczet można w godzinach 8–11, od soboty do czwartku. W piątki jest zamknięty dla turystów. W mieście znajdują się także dwa forty z XVI wieku. Z pewnością warto odwiedzić Operę w Maskacie, jeden z najnowocześniejszych budynków teatralnych świata.

MaskatMaskat to stolica Sułtanatu Omanu. Fot. Getty Images

A gdzie spędzić wieczór po całym dniu zwiedzania? W portowej dzielnicy Matrah, która koncentruje towarzyskie życie miasta. Mieści się tutaj znany targ rybny oraz ogromne targowisko Matrah Suk, czynne od 8 do 12 oraz od 16 do 22. Z kolei mniej turystyczne i bardziej lokalne targowisko to Al Seeb.

Warto mieć na uwadze, że w Maskacie nie istnieje sprawna komunikacja miejska, a miasto rozciąga się na odległości kilkudziesięciu kilometrów. Warto więc poruszać się samochodem. A gdzie na spacer? Wartym uwagi miejscem jest promenada pozwalająca podziwiać miasto z góry.

Kiedy jechać do Omanu?

Oman to państwo, w którym zawsze jest ciepło. Największe upały (do 50 stopni Celsjusza!) panują w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu – podróż do Omanu w tym okresie może się okazać dość ekstremalnym przeżyciem. Pozostałe miesiące są naprawdę ciepłe, a deszcz pada tu niezwykle rzadko. Wybierając się do Omanu w styczniu czy lutym, nie należy martwić się o możliwość kąpieli w morzu.

Warto też poruszy kwestię nurtującą turystów zamierzających odwiedzić Oman: jak się ubrać, by czuć się całkowicie komfortowo? Z pewnością sprawdzą się przewiewne, lekkie ubrania z naturalnych materiałów. Oprócz temperatury trzeba również wziąć pod uwagę lokalne zwyczaje. Większość omańskich kobiet zasłania włosy i twarz, choć nie jest to wymagane od kobiet przyjezdnych. Nie należy jednak odsłaniać zbyt wiele ciała – ta reguła dotyczy obu płci.

Co warto wiedzieć przed podróżą do Omanu?

Oman to dość egzotyczne państwo. Panuje tutaj specyficzne prawo, a lokalna kultura jest silna i widoczna niemal wszędzie. Mimo tego Omańczycy są znani jako naród ciepły, pogodny, kontaktowy. Dobrze mówią po angielsku, co stanowi ważną informację dla turysty.

Wiele osób planujących taką podróż zastanawia się też, czy Oman jest bezpieczny. Państwo to uchodzi za najbezpieczniejszy z krajów muzułmańskich. Aby wjechać na jego teren, konieczne jest posiadanie wizy oraz ważnego paszportu. Wizę można uzyskać za pośrednictwem wniosku internetowego lub na miejscu, na lotnisku. Pierwsza opcja jest jednak zdecydowanie bezpieczniejsza.

Jaka waluta w Omanie? Walutą omańską jest rial. Warto zabrać ze sobą dolary i wymienić je w kantorze już na miejscu. Z pewnością nie na lotnisku, gdzie jest najdrożej. Oman jest dość drogim państwem – za nocleg w stolicy trzeba zapłacić od 200 do 250 zł. Ceny jedzenia są za to zbliżone do cen w Polsce.

OmanOman zaskakuje niezwykłą naturą. Fot. Getty Images

Co kupić na pamiątkę w Omanie?

Oman to jedyne miejsce na świecie, w którym rośnie kadzidłowiec. Podstawową i najlepszą pamiątką z Omanu będzie więc oryginalne, bardzo aromatyczne kadzidło. Wielu turystów kupuje także charakterystyczne, omańskie nakrycia głowy.

Miejscem, gdzie można kupić pamiątki jest Matrah Suk. Niestety, większość dostępnych tu wyrobów to typowe pamiątki komercyjne, w dodatku wyrabiane poza granicami kraju. Aby kupić lokalne wyroby czy przyprawy, warto wybrać mniejsze targowisko.