Oman: gdzie leży?

Oman (Sułtanat Omanu) to azjatyckie państwo położone na Półwyspie Arabskim. Jest członkiem utworzonej w 1945 roku Ligi Państw Arabskich. Całkowita powierzchnia Omanu wynosi ponad 300 000 km². To niezwykle ciepły kraj, leżący w strefie klimatu zwrotnikowego suchego. Nie ma tu wód śródlądowych, jedynie graniczący z Omanem Ocean Indyjski (Morze Arabskie oraz Zatoka Omańska). Państwo graniczy także z Jemenem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi oraz Arabią Saudyjską. Na południu leży pustynia Ar-Rab al-Chali, a na północy - pasmo górskie. Większość powierzchni kraju jest jednak płaska. Roślinność i żyjące tu zwierzęta to gatunki przystosowane do pustynnego, gorącego i suchego klimatu. Pora postawić jedno z najpopularniejszych pytań, gdy celem staje się Oman - gdzie jest i jak się do niego dostać? Bezpośrednie loty są możliwe z Warszawy, Gdańska, Wrocławia. Ile trwa lot do Omanu? Bez międzylądowania (na przykład we Frankfurcie) czas przelotu wynosi około 6 - 8 godzin.

Kraj Oman to dość egzotyczne miejsce, szczególnie z punktu widzenia europejskiego turysty. Panuje tutaj monarchia dziedziczna, a głową państwa jest sułtan. Obowiązuje szariat, czyli prawo muzułmańskie. Oman nie ma konstytucji, partii politycznych ani parlamentu. W teorii sułtan dysponuje władzą absolutną, w praktyce jednak często zasięga rad i konsultuje się doradcami, by budować powszechną zgodę. Jeśli celem podróży jest Oman informacje o kraju warto zebrać możliwie skrupulatnie - panujące tu zwyczaje znacznie różnią się od europejskich. Mimo tego Oman jest jednym z chętnie wybieranych kierunków. Nie brakuje tu malowniczych plaż, charakterystycznej architektury i niezwykłego klimatu, którego warto doświadczyć. Mieszkańcy Omanu słyną też z gościnności.

 

Oman: co warto zobaczyć?

Oman to kraj w większości pustynny, może więc wydawać się niegościnny i niezbyt ciekawy. Nic bardziej mylnego - turyści znajdą tutaj zabytki i naturalne obiekty, które z pewnością ich zachwycą. Gdy celem podróży jest Oman - co zobaczyć przede wszystkim, by lepiej poznać to państwo?

 

Kanion Wadi Bani Khalid

To jeden z pięknych, omańskich kanionów - jezior położonych pomiędzy skałami. Woda o pięknym odcieniu, egzotyczna roślinność i wodospady sprawiają, że trudno opuścić to miejsce. Wadi Bani Khalid to także miejsce świetnie zorganizowane turystycznie. Nie brakuje zaplecza gastronomicznego z pysznym, lokalnym jedzeniem i małych knajpek. Zwiedzając omańskie kanony, warto też odwiedzić Wadi Ghul, nazywany drugim Wielkim Kanionem. Na jego terenie znajduje się między innymi opuszczona górska wioska.

 

Ras al-Dżinz - rezerwat żółwi

Samice ogromnych żółwi zielonych co roku przypływają tu przez cały Ocean Indyjski, by złożyć jaja na tej konkretnej plaży. Można tam wejść w nocy, gdy żółwie wychodzą na brzeg, by złożyć jaja. Uwaga - wstęp na plażę możliwy jest jedynie z przewodnikiem! Zorganizowane obserwacje żółwi odbywają się dwa razy na dobę. Największa szansa na ich spotkanie przypada na okres od czerwca do września, choć także poza tym okresem można tu spotkać majestatyczne, piękne zwierzęta.

 

Jebel Akhdar

Jebel Akhdar to szczyt na wysokości 2000 m., z którego rozciągają się naprawdę piękne widoki. Można tu wejść pieszo lub wjechać samochodem, z zastrzeżeniem, że musi to być pojazd z napędem na cztery koła. Z góry widać położone niżej zabudowania, szczyty sąsiadujących gór. To spokojne, piękne miejsce, któremu warto poświęcić chwilę. Państwo Oman w swej górzystej części słynie z podobnych widoków. Na szczycie Jebel Akhdar, który ma charakter płaskowyżu, panują niższe temperatury, a roślinność jest zdecydowanie bardziej zielona.

 

Fort Bahla

Fort Bahla to jeden z nielicznych zabytków architektury znajdujących się w Omanie. To ogromna, gliniana twierdza, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pierwotny fort został tu wybudowany prawdopodobnie jeszcze przez Persów. W XVII wieku został zburzony, a odbudowała go dynastia Nabhani w wieku XVIII. To przykład lokalnej, zabytkowej architektury, który z pewnością warto zobaczyć.

 

Systemy nawadniania typu afladż

Kolejnym obiektem wpisanym na listę UNESCO jest kilka z wielu wciąż czynnych systemów nawadniania. To podziemne kanały, które wciąż działają i czerpią wodę, choć powstały w V. w. n. e. Kanały te rozprowadzają wodę po polach uprawnych działając jedynie w oparciu o siłę grawitacji. Z systemami nawadniającymi powiązane są wieże obronne, meczety, domy, zegary słoneczne. Pozyskiwanie wody było tu od zawsze sprawą życia i śmierci, dlatego wokół kanałów nawadniających powstawała niezwykle bogata infrastruktura, w tym obronna.

Oman - czy warto odwiedzić "jedyne państwo na literę o"? Z pewnością warto, szczególnie w nastawieniu na poznanie innej kultury, świata, przyrody.