Pociągiem najczęściej jeździmy między miastami, ale PKP co jakiś czas uruchamia międzynarodowe połączenia. Obecnie koleją dojedziemy bezpośrednio między innymi do Berlina, Pragi czy Wiednia. Jeszcze w tym roku pociągi jadące w kierunku naszych zachodnich sąsiadów dotrą kilkaset kilometrów dalej.

Kiedy pojedzie pociąg do Monachium?

Doniesienia o uruchomieniu pierwszego od dawna nocnego połączenia z Polski do Niemiec krążyły w sieci już od jakiegoś czasu. Najpierw o wspólnych planach z PKP poinformowały Koleje Niemieckie i Koleje Austriackie. Wreszcie potwierdził je także polski przewoźnik. Od 10 grudnia pociąg EN Chopin dojedzie do Monachium. To dobra wiadomość nie tylko dla osób zainteresowanych city breakiem w stolicy Bawarii. Cały land jest uważany za jeden z najpiękniejszych regionów w Niemczech i Europie. To zasługa, chociażby malowniczych jezior. Największe z nich, czyli Chiemsee, ma powierzchnię 80 km kw. Mieszkańcy i turyści często nazywają akwen Morzem Bawarskim.

To, że nowe połączenie do Bawarii zostanie uruchomione właśnie w grudniu, powinno zainteresować też narciarzy. W końcu niedaleko od Monachium są położone Alpy Bawarskie. Jest to jeden z najbardziej zjawiskowych fragmentów całego łańcucha górskiego Alp. To w Alpach Bawarskich znajduje się Zugspitze – najwyższy szczyt górski w Niemczech.

Nowe połączenie do Niemiec

– Chopin oprócz grupy wagonów do Monachium będzie prowadził również z Warszawy grupę wagonów do Pragi przełączaną w Bohuminie oraz grupę wagonów do Budapesztu, która przełączana będzie w Breclaviu. W tej chwili trwają ostatnie uzgodnienia z zagranicznymi partnerami – przekazał Cezary Nowak, rzecznik prasowy PKP Intercity „Rynkowi Kolejowemu”.

Jak nowe, wydłużone połączenie wpłynie na dotychczasową siatkę? Trasa ominie aglomerację śląsko-zagłębiowską. Pociąg nie będzie więc zatrzymywał się już w Katowicach. Pojedzie za to wyremontowaną linią przez Oświęcim i Czechowice-Dziedzice. Będzie to ułatwienie dla turystów z zagranicy zainteresowanych zwiedzeniem Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Ile potrwa podróż koleją do Bawarii?

Niemieckie i Austriackie Koleje opublikowały już rozkład jazdy, z którego dowiadujemy się, że pociąg ze stacji München Hbf do Warszawy Gdańskiej wyruszy o 18:35. Po drodze zatrzyma się między innymi w Salzburgu, Wiedniu, Breclaviu, Ostrawie i Krakowie. Przejazd ma zakończyć się o 8:51, co oznacza, że kurs na całej trasie potrwa ponad 14 godzin.

Pociąg z Warszawy do Monachium ma z kolei startować o 19:59 i dojeżdżać do stolicy Bawarii na godzinę 10.01. Jak na razie ceny biletów na pociąg do Monachium są owiane tajemnicą. Kiedy tylko PKP poda informację, artykuł zostanie zaktualizowany.

Źródło: Rynek Kolejowy.