Nordic walking to marsz z kijkami, nieco szybszy niż spacer, ale wolniejszy od biegania. Jednak wydawać by się mogło, że jest to aktywność stosunkowo łatwa. Wymaga jednak odpowiedniej techniki i przygotowania. Nie wystarczy tylko chwycić kijki, założyć sportowe buty i ruszyć do parku czy lasu. Podczas marszu ważny jest ruch rąk, nóg czy bioder, a właściwie całego ciała.

Warto zatem odpowiednio ćwiczyć technikę przed rozpoczęciem marszu, by nie zrobić sobie krzywdy i czerpać przyjemność z aktywności. Utrzymywanie prawidłowej postawy ciała oraz kijków w odpowiedniej pozycji wymaga koordynacji ruchów i trochę siły. Istnieje wiele grup nordic walking, do których bez problemu można dołączyć i razem z innymi spacerować oraz ćwiczyć.

Jakie korzyści z nordic walking?

Oprócz fizycznego przygotowania ważny jest też dobór kijków. W zasadzie w każdym sportowym sklepie można znaleźć odpowiednie dla siebie Jakie są zalety nordic walking? Przede wszystkim angażuje około 90% mięśni i nie obciąża mocno stawów. Dlatego ten rodzaj aktywności jest polecany seniorom i osobom, które mają problemy z układem ruchu. 

Każdy, kto zaczął przygodę z nordic walking przekonuje, że warto dołączyć. Katarzyna Kolmetz, pomysłodawczyni drużyny nordic walking w firmie Polipack opowiada o nordic walking jako o pasji, a wręcz miłości. – Przygodę z nordic walking zaczęłam 15 lat temu. Początkowo miał to być sposób na odchudzanie. Dziś jako sportowiec-amator śmiało mogę podsumować moje chodzenie, że jest to doskonała forma niskobudżetowego sportu dla każdego – opowiada.

Nordic walking przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim:

  • poprawne chodzenie nordic walking angażuje ponad 80% mięśni całego ciała, a przy uśmiechniętej twarzy blisko 100%;
  • dotlenia organizm i oczyszcza głowę;
  • pozwala na nawiązanie znajomości i przyjaźni.

– Według mnie to najlepszy odpoczynek psychiczny przy zdrowym zmęczeniu fizycznym – mówi Katarzyna Kolmetz . – Od kiedy zaczęłam brać udział w zawodach sportowych na terenie Polski, dołączył do tego element rywalizacji. Później wraz z grupą nowo poznanych znajomych wpadliśmy na pomysł stworzenia drużyny. Od 2019 roku jako drużyna Polipack Team GWE zdobyliśmy najwyższe trofea w startach indywidualnych, sztafetach i drużynowych – dodaje.

Najlepsze trasy nordic walking w Polsce

W miarę, jak nordic walking zyskał na popularności w Polsce, zaczęły powstawać specjalne, wyznaczone trasy na dłuższe spacery. Za najlepsze uznaje się trasy:

W Barlinku (woj. zachodniopomorskie) otwarto pierwsze w Polsce Centrum Nordic Walking przy współpracy z Polską Federacją Nordic Walking. 7 najpiękniejszych tras nordic walking w Polsce znajdziesz również w tym artykule. 

Tutaj można się sprawdzić – zawody nordic walking

Pojawiły się również zawody organizowane w podobny sposób do zawodów biegowych. Są organizowane w wielu rejonach Polski i na różnych dystansach. Dzięki temu mogą sprawdzić się zarówno początkujący, jak i zaawansowani. Najpopularniejsze zawody to:

  • Nordikiada (województwo pomorskie),
  • Jurajski Puchar Nordic Walking (województwo śląskie).

Katarzyna Kolmetz wraz z grupą przyjaciół i współpracowników organizuje zawody dla entuzjastów nordic walking. – Obserwując inne imprezy sportowe, w których uczestniczyłam, wpadłam na pomysł stworzenia imprezy, która połączy długi marsz, spotkanie zawodników przy dopingu rodzin w pięknym otoczeniu nadmorskiej przyrody. Tak zorganizowaliśmy z grupą przyjaciół i współpracowników pierwsze Ultra Stilo pod hasłem „złam stówkę na majówkę”. W tym roku postanowiłam połączyć siły kilku organizacji i dzięki temu udało się zorganizować Mistrzostwa Świata w Choczewie, na które przyjechało prawie 800 osób z całego świata. Kocham stawiać sobie cele a później być motorem do działania – opowiada. 

– Jako drużyna również nie odpuszczamy i zaangażowaliśmy się w starty na dłuższych dystansach. Chcemy zdobywać kolejne doświadczenia, choćby w takich imprezach, jak kolejna edycja Ultra Stilo 3. Startuje w niej blisko 350 osób z Polski. Na edycję w 2023 zapisały się osoby z Hiszpanii i Francji – dodaje Katarzyna Kolmetz.

Doskonała impreza dla biegaczy to również Europejski Festiwal Biegowy w Krynicy Górskiej. – Reprezentacja naszej drużyny postanowiła sprawdzić się również z całym ekwipunkiem na świetnej trasie w Dolomitach Alta Via 1. Po takich doświadczeniach mamy apetyt na więcej. W przyszłym roku nie zwolnimy. Zaczynamy od Ultra Stilo 3, przed nami Liga światowa NW, TMB i wiele innych – mówi Katarzyna Kolmetz.

Nordic Walking dziś, to styl życia, który uprawia już ponad 5 milionów Polaków. – Moim marzeniem jest, aby trafił jako dyscyplina sportu na igrzyska olimpijskie. Uważam, że niemożliwe nie istnieje, a wszystkie ograniczenie są tylko w naszych głowach – dodaje.