Prawdziwy „Zwycięzca”

Dariusz w wieku ośmiu lat został potrącony przez ciężarówkę. Przez kilka miesięcy pozostawał w śpiączce, przeszedł trzy trepanacje czaszki. Lekarze początkowo nie dawali szans na to, że będzie chodził. Po wielu latach rehabilitacji odzyskał częściową sprawność, a pewnego dnia, mimo iż niedowidzi na jedno oko, ma przykurcz prawej ręki i niedowład prawej nogi, zaczął biegać.

Od 15 lat regularnie bierze udział w maratonach i ultramaratonach. Jego największe osiągnięcia?  Przebiegnięcie Spartathlonu w Grecji (247 km) oraz Badwater w Dolinie Śmierci w USA (217km). Dariusz swoimi wyczynami motywuje tysiące ludzi na całym świecie – jest bohaterem wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentalnego „Zwycięzca”.

Wyzwaniem, jakie przed sobą postawił „Zwycięzca”, jest 111-kilometrowy bieg w Himalajach, La Ultra – The High, który odbędzie się w sierpniu 2017 roku.

 

Najtrudniejszy

La Ultra-The High to jeden z najbardziej wymagających ultramaratonów na świecie. Do udziału w biegu rocznie zgłasza się około 30 osób, lecz wymogi stawiane przez organizatora spełniają tylko nieliczni.

Trasa ultramaratonu w Himalajach została wytyczona tak, by sprawdzić granice ludzkich możliwości. Najwyższy punkt na trasie – przełęcz Khardung La – znajduje się na wysokości powyżej 5300 m n.p.m. W trakcie biegu temperatura waha się pomiędzy 10 a 40 stopni. Największym wyzwaniem, z którym zmagają się biegacze, jest brak tlenu – na tej wysokości jest go o 50% mniej niż na poziomie morza.

 

Kolejne wyzwania

Dariusz w La Ultra-The High po raz pierwszy wystartował w 2015 roku, niestety już na początku biegu odezwała się kontuzja łydki z przeszłości, która zaowocowała zejściem z trasy. Druga próba, w 2016 roku, też zakończyła się niepowodzeniem. Na 65. kilometrze stwierdzono u Darka drastyczny spadek poziomu tlenu we krwi. Nazywany w biegowym środowisku „Ultrauparciuchem” biegacz nie zamierza odpuścić i chce wrócić w Himalaje, aby spełnić swoje marzenie i przekroczyć linię mety La Ultra – The High.

 

Każdy może pomóc spełnić marzenie

Koszty wyprawy są ogromne, dlatego na portalu Polak Potrafi powstał projekt „ultramaratON w chmurach”, dzięki któremu można wesprzeć wyjazd Dariusza dowolną kwotą i wybrać swoją nagrodę. Każdy może pomóc w spełnieniu marzeń „Zwycięzcy”. Wszystkie informacje znajdują się pod adresem laultra.pl. Film o projekcie „ultramaratON w chmurach”można obejrzeć na YouTube.