W Niemczech pojęcie dużego miasta (Großstadt) zostało zdefiniowane przez prawo. Za duże miasta uznaje się ośrodki miejskie zamieszkane przez przynajmniej 100 tys. ludzi. Takich miast obecnie w Niemczech 79. Oto największe miasta Niemiec pod względem liczby ludności. O powodach, dla których warto odwiedzić duże miasta Niemiec, pisaliśmy również tutaj

  1. Berlin, 3 750 000 mieszkańców
  2. Hamburg, 1 845 000 mieszkańców
  3. Monachium, 1 488 000 mieszkańców
  4. Kolonia, 1 083 000 mieszkańców
  5. Frankfurt nad Menem, 763 000 mieszkańców
  6. Stuttgart, 630 000 mieszkańców
  7. Düsseldorf, 620 500 mieszkańców
  8. Dortmund, 588 000 mieszkańców
  9. Lipsk, 598 000 mieszkańców
  10. Essen, 582 000 mieszkańców

Berlin – Stolica i największe miasto Niemiec

Cały obszar metropolitalny, w skład którego wchodzi Berlin, zamieszkuje aż 6 milionów ludzi. Stolica Niemiec jest domem dla przedstawicieli wielu narodowości, które mają wpływ na niepowtarzalny, kosmopolityczny charakter miasta. Berlin jest największym poza Turcją skupiskiem ludności pochodzącej z Turcji. Mieszka tu m.in. ponad 160 tys. Niemców pochodzenia tureckiego, ale także ponad 100 tys. Polek i Polaków. Wszystkie inne główne miasta Niemiec są mniejsze niż Berlin. 

Największe miasta Niemiec – Berlin. Fot. Getty Images

Hamburg – Drugie największe miasto Niemiec

Dawny hanzeatycki port w Hamburgu jest dzisiaj drugim największym ośrodkiem miejskim w Niemczech. Co ciekawe, Hamburg jest najludniejszym miastem Europy, które jednocześnie nie ma funkcji stolicy państwa. Od XVII wieku aż do czasu rozwoju Berlina było to największe miasto niemieckojęzyczne. W Hamburgu mieszka największa w Europie społeczność afgańska. Ponad 20 tys. ludzi przyznaje się do korzeni w Afganistanie. 

Największe miasta Niemiec – Hamburg. Fot. Getty Images

Monachium – Stolica Bawarii

Jeszcze na początku XVIII wieku Monachium było małym miastem, którego liczba mieszkańców nie przekraczała 30 tys. Dziś to trzecie największe miasto Niemiec. Monachium jako kulturowe i historyczne centrum Bawarii różni się od innych miast Niemiec. W przeciwieństwie choćby do Berlina mówi się tu dialektem bawarskim, a dominującym wyznaniem jest rzymski katolicyzm. 

Największe miasta Niemiec – Monachium. Fot. Getty Images

Kolonia – Średniowieczna metropolia

Dzieje miasta sięgają czasów rzymskich. W średniowieczu Kolonia była jednym z najważniejszych miast zachodniej Europy. W 1200 roku żyła tam, ogromna jak na tę epokę, liczba 50 tys. mieszkańców. Dla porównania – w Krakowie żyło wówczas 10 razy mniej ludzi (ok. 5 tys.). Dzisiejsza Kolonia jest miastem wielokulturowym. Jak podają władze miasta, aż 37% jego mieszkańców przyszło na świat poza granicami Niemiec

Największe miasta Niemiec – Kolonia. Fot. Getty Images

Frankfurt nad Menem – Niemiecki Manhattan

Miasto otrzymało swoją nazwę na cześć Franków – zachodniogermańskich plemion, które dały początek późniejszemu Królestwu Francji i Świętemu Cesarstwu Rzymskiemu, stając się fundamentem kultur niemieckiej i francuskiej. Tradycyjnie protestanckie miasto jest dziś zdominowane przez wyznawców katolicyzmu. Frankfurt nad Menem jest uznawany za niemieckie centrum finansów i biznesu. 

Największe miasta Niemiec – Frankfurt. Fot. Getty Images

Stuttgart – Miasto Mercedesa i Porsche

Stuttgart jest ciekawym przykładem miasta niemieckiego, którego populacja w drugiej połowie XX wieku (między rokiem 1960 a 2000) spadła aż o 150 tys. mieszkańców. Dopiero zjednoczenie Niemiec przyciągnęło do Stuttgartu nowych mieszkańców, którzy osiedlili się tu po opuszczeniu terenów dawnego NRD. Dziś stolica Badenii-Wirtembergii jest jednym z najszybciej rozwijających się miast tej części Europy, ze znaczącą społecznością polskiego pochodzenia. 

Największe miasta Niemiec – Stuttgart. Fot. Getty Images

Düsseldorf – Japoński ośrodek w Niemczech

Uznawany za niemiecką stolicę mody i mediów Düsseldorf to siódme największe miasto Niemiec. Co ciekawe, mieszka tu największa u naszych zachodnich sąsiadów społeczność pochodzenia japońskiego, a Düsseldorf jest uznawany za największe japońskie miasto poza Japonią. Migranci z Kraju Kwitnącej Wiśni pojawili się nad Renem w latach 50. XX wieku wraz z ówczesnymi japońskimi inwestorami. 

Największe miasta Niemiec – Düsseldorf. Fot. Getty Images

Dortmund – Centrum Zagłębia Ruhry

Swój rozwój Dortmund zawdzięcza XIX-wiecznej rewolucji przemysłowej. Okoliczne kopalnie soli i huty stali spowodowały ogromny napływ mieszkańców do Zagłębia Ruhry. Większość nowo przybyłych pochodziła ze Śląska i innych ziem polskich. Do dzisiaj w Dortmundzie działa silna społeczność Polska, a aż 10 tys. mieszkańców przyznaje się do polskich korzeni. 

Największe miasta Niemiec – Dortmund. Fot. Getty Images

Lipsk – Najludniejsze miasto NRD

Największe miasto dawnej Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD). Co ciekawe, przed II wojną światową w Lipsku mieszkało aż 100 tys. ludzi więcej niż dzisiaj. Po zjednoczeniu Niemiec tysiące ludzi opuściło Lipsk i udało się na Zachód. Dziś to najludniejsze miasto Saksonii przyciąga nowych mieszkańców, a przede wszystkim artystów i niemiecką bohemę. Miasto jest na tyle blisko Polski, że warto zaplanować tu przedłużony weekend

Największe miasta Niemiec – Lipsk. Fot. Getty Images

Essen – Stolica niemieckiej sztuki

Essen jest częścią ogromnej aglomeracji miejskiej Zagłębia Ruhry. Łącznie mieszka tu ponad 5 milionów ludzi. Za sprawą wielu szkół artystycznych miasto jest uznawane za niemiecką stolicę sztuki i dizajnu. Wbrew pozorom nazwa miasta nie nawiązuje do niemieckiego czasownika jeść (essen). Jest za to przekształconą formą staroniemieckiego słowa Astnide, które oznaczało jesion. 

Największe miasta Niemiec – Essen. Fot. Getty Images