Napoleon Bonaparte jest uważany za jednego z największych dowódców wojskowych w historii Europy. Mimo że od jego podbojów minęło już ponad 200 lat, postać cesarza Francji nadal wzbudza ogromne emocje. O tym, jak wielkim uznaniem cieszy się Napoleon świadczy, chociażby fakt, że jeden z jego kapeluszy został ostatnio wylicytowany za fortunę.

Malta to jeden z ulubionych kierunków filmowców

Eksperci uważają, że rekordowa kwota na aukcji może być powiązana z premierą nowego filmu kinowego „Napoleon” w reżyserii Ridleya Scotta. Tym razem w tytułową rolę wcielił się nagrodzony Oscarem Joaquin Phoenix. Polacy mogą rozpoznać niektóre lokacje przedstawione w filmie, mimo że obraz nie był realizowany w naszym kraju. O jakich miejscach mowa?

Napoleon był częściowo filmowany na Malcie. Wyspiarskie państewko położone między Sycylią a Afryką to jeden z ulubionych turystycznych kierunków Polaków. Nie tylko latem. Nawet w listopadzie można cieszyć się tam temperaturą powyżej 20 stopni Celsjusza.

Malta cieszy się też sympatią filmowców. Napoleon to nie pierwsza produkcja realizowana na wyspach. Wcześniej nagrywano tam między innymi „Grę o Tron”, „Troję” czy „Hrabiego Monte Cristo”. Jeszcze w tym roku na Malcie zostaną wznowione prace nad kontynuacją kultowego „Gladiatora”.

Gdzie na Malcie kręcono film „Napoleon”?

Birgu i Fort Ricasoli

Birgu to jedno z pierwszych miejsc na Malcie, w których Ridley Scott zdecydował się na kręcenie ujęć do „Napoleona”. A że okolica słynie z architektonicznych perełek, wykorzystano usytuowany w tym mieście Fort St. Angelo do stworzenia widowiskowych scen batalistycznych. Jedną z zalet filmu jest właśnie odwzorowanie sześciu najważniejszych bitew w historii cesarza Francji.

Fort St. Angelo w Birgu na Malcie / fot. Malta Tourism Authority

Pierwsza z nich rozegrała się w Tulonie w 1793 roku, kiedy Napoleon miał 24 lata. Na potrzeby filmu Fort Ricasoli zastępował francuski fort. Można powiedzieć, że to ulubione filmowe miejsce dla Ridleya Scotta. To właśnie Fort Ricasoli był główną scenerią pierwszej części filmu „Gladiator”, gdzie powstało koloseum.

Mdina

Mdina, nazywana Miastem Ciszy, jest jednym z najchętniej wybieranych miejsc na Malcie do projektów filmowych. Powstawał tam między innymi serial „Gra o Tron”. Na potrzeby filmu Ridleya Scotta średniowieczne miasteczko zostało przekształcone w Paryż.

Mdina to jedno z najbardziej urokliwych miejsc na Malcie / fot. Malta Tourism Authority

Aby odtworzyć scenerię stolicy Francji w przełomie XVIII i XIX wieku, ulice ozdobiono francuskimi flagami oraz szyldami sklepowymi. W filmie pojawiają się sceny, w których Józefina spaceruje w okolicach Katedry Św. Pawła.

Golden Bay

Zlokalizowana w północno-zachodniej części wyspy Malta zatoka Golden Bay była z kolei scenerią, w której uwieczniono, jak fregata Étoile du Roy zbliżała się do wybrzeża Malty.

Valletta w Napoleonie

Ekipa filmowa zawitała też do obecnej stolicy Malty, czyli Valletty. Nieprzypadkowo. Kiedy armia francuska zaczęła okupować Maltę w 1798 roku, rezydencją Napoleona stało się Palazzo Parisio. Jest to pałac z XVIII wieku ulokowany właśnie w Valletcie. Aktualnie mieści się tam siedziba Ministerstwa Spraw Zagranicznych Malty.

Palazzo Parisio w Valletcie / fot. Malta Tourism Authority

Fenomen Napoleona

Dla jednych Napoleon jest uważany za zbawcę narodów i geniusza na polu bitwy. Dla innych to ciemiężyciel podbitych krajów oraz despota. Zarówno jego przeciwnicy, jak i zwolennicy są jednak zgodni co do tego, że Napoleon miał ogromne znaczenie na kształtowanie mapy Europy w XIX wieku.

Najnowszy film Ridleya Scotta to nie tylko dramat historyczny. To także psychologiczna wiwisekcja dowódcy oraz jego burzliwych relacji z żoną Józefiną (w tej roli Vanessa Kirby). Dzieło twórcy „Gladiatora” wyróżnia się także rozmachem pod względem scen bitewnych. Kluczowe zdjęcia do „Napoleona” powstawały m.in. na Malcie, którą Cesarstwo Francji okupowało od 1798 do1800 r.

Malta już wcześniej uchodziła za jedno z najlepszych państw w Europie do uprawiania tzw. turystyki filmowej. Po premierze „Napoleona” lista miejsc do zobaczenia na miejscu znów się wydłuży, a lokacja znane z innych produkcji otrzymają nowe życie.