- Choroba? Kiedyś ważyłem 100 kg i gdyby nie filmik z wakacji, na którym wyglądałem jak wielki Mors – pewnie tkwiłbym w tym stanie do dzisiaj. Całe szczęście, że nie było tam działaczy Greenpeace, bo z pewnością wepchnęliby mnie z powrotem do oceanu - wspomina z uśmiechem Piotr Pogon, maratończyk, członek charytatywnej drużyny biegowej Misji: Semper Fi, triathlonista - Ironman, zdobywca szczytów Aconcaqua, Kilimanjaro, Elbrus, Mt. Kenya, skitourowiec, człowiek po resekcji płuca i nawrotach choroby nowotworowej.

Misja: Semper Fi
Od 1976 r. w Waszyngtonie, w październikową niedzielę - słychać odgłos wystrzału z działa. Wojskowa haubica daje sygnał do startu dla ponad 30 000 biegaczy, którzy wyruszają zmierzyć się z pełnym dystansem biegu maratońskiego  (42 km 195 m) - jednego z najstarszych w USA, wyjątkowego i elitarnego, bo organizowanego przez United States Marine Corps  tj. Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Motto Marines: SEMPER FIDELIS (łac. Zawsze Wierni) stało się inspiracją dla biegowej aktywności  zespołu charytatywnego stworzonego w ramach kampanii społecznej Fundacji Dorastaj z Nami. Kampanii wsparcia i zmiany postaw świadomości dotyczącej pełnienia służby publicznej. Beneficjentami pomocy Fundacji są polskie dzieci, których rodzice:  żołnierze, policjanci, strażacy, ratownicy górscy -  zginęli w trakcie pełnienia służby. Tegoroczne działania dobroczynne znajdą  finał 11 listopada 2014 r. w dniu polskiego Święta Odzyskania Niepodległości, kiedy 24 podopiecznym Fundacji (których ojcowie żołnierze zginęli na misjach stabilizacyjnych w Iraku i Afganistanie), zostaną wręczone stypendia naukowe.

W tym roku Fundacja Dorastaj z Nami zbiera na ten cel, ale od początku swojej działalności w 2010 r., pomogła już ponad 160 dzieciom, których rodzice zginęli lub ponieśli ciężki uszczerbek na zdrowiu w trakcie pełnienia służby publicznej.

Więcej o idei projektu oraz Misji: Semper Fi : http://www.mcm2014-dorastajznami.org/misja/

Faceci z turbo i przez duże F

Drużynę biegową Misji: Semper Fi tworzy pięciu Facetów. Nieprzypadkowo pisanych z wielkiej litery. Życiorys każdego z nich może być inspiracją i prawdziwą iskrą do odpalenia „życiowej bomby”, jaką jest zmiana modus vivendi, nieuleczalne zarażenie się sportowymi pasjami, otwarcie na świat i relacje międzyludzkie. O pomysłodawcy wydarzenia, Piotrze Pogonie, już wspominaliśmy. Został doceniony otrzymując nagrodę w kategorii „Wyczyn Roku 2011” w plebiscycie czytelników Travelera. Pozostali to:  Gen. Roman Polko – były dowódca jednostki komandosów GROM, spadochroniarz, maratończyk.

- Bycie Rangersem nie kończy się na ukończeniu kursu, jest się nim przez całe życie – stwierdza Gen. Polko.

Bogdan Bednarz – mechanik z Żywca, ochotnik - ratownik beskidzkiej grupy GOPR, który jako opiekun górski wyprowadził na najwyższe szczyty Afryki, Kaukazu i Andów swoich niepełnosprawnych przyjaciół: Ociemniałych, poruszających się o kulach czy na wózkach.

Ryszard Tyc – biznesmen, filantrop który postępy w bieganiu opiera na treningu medytacyjnym, dla którego pobyt w indyjskim Ashramie stał się punktem zwrotnym w postrzeganiu sensu i wartości życia.

Krzysztof Michalski – były prezes Agencji Mienia Wojskowego, który zatracił się cudnie ze swoim synem w miłości do koni, hippiki i wszelkiej aktywności ruchowej.

Jeżeli dodamy do tego honorowego ambasadora Misji: Semper Fi, mierzącego 211 cm zawodowego koszykarza ligi NBA – Marcina Gortata, który stanowi filar zespołu Washington Wizzards, to wypada usiąść cichutko w kąciku, albo zainspirować tym Dream Teamem do zmian własnego życia i swoich najbliższych.                                              

Wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć Misję: Semper Fi oraz działania statutowe Fundacji Dorastaj z Nami zapraszamy do kontaktu z biurem organizacji, oraz wpłat na konto nr 29 1030 1508 0000 0008 1545 4006; Fundacja Dorastaj z Nami, al. Jana Pawła II 24, 00-133 Warszawa, z dopiskiem „Misja: Semper Fi”.