24 lutego 2022 roku ok. godz. 4 rano czasu polskiego Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. Od ponad roku w atakach rakietowych ginie nie tylko wojsko, ale też ludność cywilna. Niestety, agresor wydaje się nie brać pod uwagę wycofania swoich wojsk.

Turystyka w Ukrainie a wojna

W pierwszych tygodniach eskalacji wojny tysiące Ukraińców szukało schronienia w Europie. Większość z nich wyjechała do Polski. Część uchodźców wróciła już do ojczyzny, choć nadal nie jest tam bezpiecznie. Szczególnie na wschodzie. Mimo to miliony mieszkańców Ukrainy każdego dnia starają się prowadzić normalne, na tyle o ile to możliwe, życie.

Przed inwazją Rosji Ukraina była chętnie odwiedzana przez turystów. Dużą popularnością cieszył się między innymi Lwów czy położona nad Morzem Czarnym Odessa. Obecnie nie ma mowy o wczasach u naszych wschodnich sąsiadów, ale krajowa turystyka nadal tam funkcjonuje.

Dla wielu osób z zagranicy zaskoczeniem może być to, że największy ośrodek narciarski w Ukrainie cały czas jest otwarty. W ten sposób właściciele stawiają opór wojnie, zachowując resztki dawnej normalności. Ukraińcy mogą wypoczywać w Bukowelu i choć na chwilę oderwać się od czarnych myśli związanych z wojną.

Tak działa największy ośrodek narciarski

Przed wojną do Bukowelu przyjeżdżali narciarze nie tylko z Ukrainy, ale też z zagranicy / fot. Anadolu Agency/Getty Images

Bukowel znajduje się na zachodzie kraju, w Karpatach. Największy ośrodek narciarski w kraju oferuje 75 kilometrów tras zjazdowych i 17 wyciągów. I choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że nikt nie pamięta tam o wojnie, w rzeczywistości jest inaczej. Rosyjskiej inwazji nie zagłuszą radiowe przeboje wybrzmiewające z barów stylizowanych na górskie.

– W tym roku przyjechało mniej ludzi, ale ci, którzy są, wydają się bardziej to doceniać – mówi cytowany przez Euro News Bogdan Nakonechniy, instruktor narciarstwa. Goście to w większości kobiety i dzieci. Rzadziej mężczyźni zwolnieni ze służby wojskowej.

– Tutaj też czasami wyją syreny, ale ludzie je ignorują, a wyciągi nie przestają działać – dodaje Taras Humenyuk, pracownik sklepu z odzieżą narciarską.

Otwieranie ośrodka narciarskiego w niepewnych czasach to ogromne wyzwanie dla właścicieli. Obsługa wprost mówi niedostatku zagranicznych gości i zaopatrzenia. Przed 2022 rokiem 30 procent klientów narciarskich sklepów stanowili obcokrajowcy, w tym sezonie 90 procent to Ukraińcy.

– Zagraniczne marki nie wysyłają nowego sprzętu, ponieważ obawiają się, że nie będziemy w stanie zapłacić – tłumaczy Humenyuk.

Najpiękniejsze miejsca w Ukrainie

Wojna to wielowymiarowa tragedia dla całego narodu. Niszczy nie tylko społeczeństwo, ale też malownicze krajobrazy i cenne zabytki. A tych w Ukrainie nie brakuje. Jeden z Siedmiu Cudów Przyrody Ukrainy to Synewyr, największe jezioro Karpat ukraińskich. Położone na wysokości 989 m n.p.m., jest częścią Narodowego Rezerwatu Przyrody „Synewyr”, który powstał w 1989 roku. Według naukowców jezioro powstało około dziesięciu tysięcy lat temu.

Odessa przyciągała podróżnych z wielu powodów. Jednym z nich była plaża Arcadia. Mówi się, że to najsłynniejsza plaża Ukrainy. Założyciele miasta wybrali nazwę Arcadia dla tej części miasta z nadzieją, że pomoże odnieść sukces turystyczny. Główna plaża jest połączona z kilkoma mniejszymi.

Charakterystycznym miejscem na turystycznej mapie Ukrainy jest też tak zwany tunel miłości. Nieczynna trasa kolejowa porośnięta z każdej strony lasem nie zawsze przyciągała zakochane pary. Pierwotnie odcinek wykarczowano dla pociągu towarowego z pobliskiej fabryki. Dziś to jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w Ukrainie.