Nie jest tajemnicą, że kolejowi przewoźnicy nie cieszą się dużą sympatią pasażerów. Powodem są przede wszystkim ogromne opóźnienia, które zniechęcają do podróżowania pociągiem po kraju. Warto jednak wspomnieć, że kończący się rok 2023 był niezwykle udany dla polskiej kolei. Jak wynika z danych PKP Intercity, od stycznia do końca sierpnia udało się przewieźć aż 45 mln podróżujących, czyli o 8 mln więcej niż 12 miesięcy wcześniej.  

– Kondycja spółki PKP Intercity jest bardzo dobra. Jesteśmy w świetnej sytuacji finansowej i przewozowej. Naszą misją jest przewożenie pasażerów koleją. I ten rok jest absolutnie rekordowy w porównaniu do poprzednich okresów. Od stycznia do końca sierpnia przewieźliśmy 45 mln pasażerów. To o 8 mln więcej niż w analogicznym okresie roku temu, a na koniec roku z pewnością przekroczymy liczbę 60 mln osób – podkreśla Tomasz Gontarz, wiceprezes spółki PKP Intercity w rozmowie z PAP. 

Milion promocyjnych biletów od PKP Intercity

Przedstawiciele PKP Intercity nie zamierzają jednak spoczywać na laurach. Chcąc utrzymać tegoroczny trend, wraz z początkiem października ruszają z wyjątkową promocją. Państwowy przewoźnik zaoferuje aż milion biletów w niezwykle atrakcyjnych cenach zaczynających się od 19 złotych, np. na trasie Warszawa-Kraków czy Gdańsk-Warszawa. 

Co ważne, promocyjna oferta dostępna jest także na połączenia obsługiwane przez Pendolino. W tym przypadku za najtańszy bilet trzeba zapłacić 49 zł.  

– Od 1 października zaoferujemy milion biletów w superpromocyjnych cenach. Będą one zaczynały się od 19 zł, a na Pendolino od 49 zł – zaznacza Tomasz Gontarz, cytowany przez Polska Agencję Prasową.  

Z promocji skorzystać może każdy, również osoby uprawnione do zniżek, jak np. uczniowie, studenci czy renciści. W takim przypadku bilet będzie jeszcze tańszy.  

Przypomnijmy, że przed rokiem PKP Intercity, także po udanym sezonie wakacyjnym, zdecydowało się na udostępnienie pasażerom miliona promocyjnych biletów. W ten sposób przewoźnik chciał zachęcić do jeszcze częstszego podróżowania po Polsce i odkrywania kolejnych turystycznych perełek na mapie kraju. 

Plany PKP Intercity na kolejne lata

PKP Intercity, po noworocznej podwyżce cen, z której finalnie się wycofało, próbuje zdobyć zaufanie podróżujących. Według wstępnych zapowiedzi, w 2030 r. liczba przewożonych pasażerów ma wynosić rekordowe 88 mln. W kolejnych latach liczba ma być jeszcze większa. Pomóc ma w tym uruchomienie 800 pociągów dziennie, które będą poruszać się po torach z prędkością 160–250 km/godz. 

– Po 2030 roku chcemy przewozić rocznie nawet 88 mln podróżnych. Nasza cała flota będzie nowa lub zmodernizowana, a na tory wyjeżdżać będzie nawet 800 pociągów dziennie, czyli dwa razy więcej niż obecnie. Nasze inwestycje, na niespotykaną dotąd skalę (24,5 mld na nowy tabor), pozwolą zrewolucjonizować polską kolej. Pojedziemy bardziej komfortowo dzięki wagonom w nowym designie. Standardem staną się podróże z prędkością 160–250 km/godz., co pozwoli skrócić czasy przejazdów – twierdzi Tomasz Gontarz. 

PKP Intercity planuje również rozwój kanałów sprzedaży, co ułatwi pasażerom zakup biletów. Obecnie podróżujący mogą m.in. skorzystać z graficznej rezerwacji miejsc w składach wagonowych na wybranych trasach

Źródło: PAP MediaRoom, intercity.pl