Przede wszystkim musimy włożyć do niej leki codzienne – te, które przyjmujemy na stałe i takie, których często potrzebujemy. – Jeśli ktoś cierpi często np. na migrenę albo inną dolegliwość i pomaga mu konkretny lek, powinien go zabrać. W każdej apteczce niezbędne są też ŚRODKI NA DOLEGLIWOŚCI ŻOŁĄDKOWE. Tzw. biegunka podróżna może się zdarzyć nie tylko podczas wyjazdu do ciepłych krajów. Profilaktycznie powinniśmy stopniowo wprowadzać miejscową dietę i unikać jedzenia surowych produktów. Kiedy już jednak zatrucie nam się zdarzy, niezastąpiony jest węgiel leczniczy. Trzeba go wziąć dużo (dorośli 10, dzieci 2–5 tabletek).
– Często pacjenci skarżą się, że brali węgiel, ale im nie pomógł. Okazuje się, że łyknęli 2 tabletki, a to za  mało. To lek bezpieczny i nie można  go przedawkować – mówi Artur Zawadzki, internista i lekarz medycyny rodzinnej z Centrum Medycznego Enel-Med. Konieczna jest też głodówka przez 8–12 godzin oraz picie dużych ilości przegotowanej, lekko osolonej i osłodzonej wody lub mięty.
Kolejnym artykułem pierwszej potrzeby są ŚRODKI OPATRUNKOWE – kompresy jałowe, plastry z opatrunkiem, bandaż, woda utleniona, spirytus salicylowy, jodyna. Na stłuczenia i skręcenia – Altacet czy maści zmniejszające obrzęk.
Niezbędne są też leki przeciwbólowe. Najbezpieczniej wziąć paracetamol (Apap, Codipar, Panadol, Paracetamol), silniejszy jest ibuprofen (Ibuprom, Nurofen).
Nawet na wakacjach w ciepłym kraju może nas dopaść przeziębienie. Musimy więc zabrać leki NA PRZEZIĘBIENIE I PRZECIWGORĄCZKOWE: polopirynę czy aspirynę, preparaty wzmacniające odporność (Rutinoscorbin, Scorbolamid), środki przeciwgorączkowe (Paracetamol, Ibuprofen). Warto zabrać coś do płukania bolącego gardła i tabletki do ssania. – Gdy gorączka wzrośnie do 38 stopni, trzeba zgłosić się do lekarza – jej powodem może być nie tylko infekcja wirusowa, alei bakteryjna, wymagająca specjalnych leków – przypomina dr Zawadzki.
Taka apteczka nie wystarczy jednak, jeśli wybieramy się w tropiki. – Przed takim wyjazdem musimy skonsultować się z lekarzem chorób zakaźnych – dowiemy się, jakie są obowiązkowe i zalecane szczepienia i jak bronić się przed miejscowymi chorobami – radzi Artur Zawadzki. Obyśmy jednak naszą apteczkę przywieźli z wakacji w nienaruszonym stanie.