Laos: gdzie leży?

Laos to niewielkie państwo azjatyckie, które znajduje się na półwyspie indochińskim w południowo-wschodniej Azji. W części północnej graniczy z Chinami, vis a vis z kolei Kambodżą i Tajlandią. Zachodnia część graniczy z Mjanmą, a wschodnia z Wietnamem. To jedyny kraj w tamtej części Azji, który nie ma bezpośredniego dostępu do morza czy oceanu. Charakterystycznym elementem Laosu zdecydowanie jest to, że niemal w 100% teren kraju porośnięty jest lasem. Kraj wydaje się na mapie niezbyt duży, jednak w praktyce jest mniejszy od Polski raptem o 20%. Według danych demograficznych w Laosie żyje aktualnie około 6,5 miliona mieszkańców. Z czego koło niespełna 700 tysięcy mieszka w stolicy, czyli Wientian.

 

Laos: co warto wiedzieć?

Laos to kraj egzotyczny, który mimo całkiem dużej powierzchni sumarycznie zamieszkuje około 6,5 miliona mieszkańców. Laos to państwo, w którym ogromną ilość całej powierzchni stanowią lasy. W Laosie religią dominującą jest buddyzm, wyznaje ją 61% wszystkich mieszkańców tego kraju. Warto dodać, że będąc w Loasie nie można zakupić żadnej pamiątki religijnej, jest to w tym kraju zakazane. Za złamanie przepisów grożą surowe grzywny.

 

Laos: co zobaczyć?

Laos to kraj relatywnie niewielki jak na standardy azjatyckich państw. Owszem, powierzchniowo mamy do czynienia z krajem niewiele mniejszym od Polski, jednak liczba mieszkańców jest znacznie mniejsza. Większość obywateli Laosu zamieszkuje tereny wiejskie, a miasta są niewielkie i liczące niezbyt dużą ilość mieszkańców. Dlatego też przylatując do Laosu trzeba się nastawić na przede wszystkim lasy, które są dzikie i wiele miejsc jest praktycznie niedostępnych. Jednak mimo wszystko jest kilka miast, które warto odwiedzić będąc w Laosie.

Laos co warto zobaczyć? Po pierwsze Luang Prabang, to dawna stolica Laosu i jedno z najbardziej malowniczych miast w tej części Azji. Ta miejscowość liczy raptem nieco ponad 50 tysięcy mieszkańców jednak jest to jedno z najbardziej klimatycznych miejsc. W czasie swojej świetności na terenie miasta można było znaleźć 66 świątyń buddyjskich, jednak do dzisiejszych czasów przetrwały tylko 32. Najważniejszymi i najczęściej zwiedzanymi spośród wszystkich tamtejszych świątyń to Wat Mai Suwannaphumaham, Wat Manorom oraz Wat Xieng Thong. Każda z nich ma swój własny klimat i niepowtarzalny wygląd. Wokół samej wioski znajdziecie sporą ilość wodospadów i jaskiń, do nich z kolei można się dostać za pomocą łodzi. Luang Prabang jest wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Unesco.

Kolejnym punktem na wartym zwiedzania na mapie Laosu jest niewielkie miasteczko Champasak. Można tutaj znaleźć całą masę niewielkich hotelików, które oferują nocleg nad brzegiem rzeki. Największą atrakcją turystyczną Champasak jest kompleks świątynny Wat Phu. To ruiny buddyjskiego kompleksu świątynnego powstałego w XI wieku. Zbudowany był przez Khmerów na zboczu góry, aktualnie niewiele budynków przetrwało kilkaset lat, stąd większość świątyni to fragmenty starych budowli.