Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX za projekt „Na ratunek gniewoszowi” otrzymało nominację w konkursie TRAVELERY w kategorii „Społeczna inicjatywa roku”. - Nasz zespół tworzą osoby, które łączy wspólne zainteresowanie płazami i gadami. Postanowiliśmy założyć stowarzyszenie, aby dalej móc w sposób sformalizowany skutecznie działać na rzecz ochrony przyrody.  – opowiada Aleksandra Kolanek wiceprezes Towarzystwa.

Ośmiu miłośników płazów i gadów z „Natrix” z Wrocławia, Krakowa i Poznania weszło do kopalni wapienia Górażdże, by zinwentaryzować żyjące tam żaby, ropuchy, traszki, jaszczurki i węże, w tym występującego niezwykle rzadko gniewosza plamistego.

W ramach ochrony gniewosza zaproponowali budowę dróg leśnych z obrzeżami pozbawionymi drzew i tworzenie polan leśnych. A wszystko po to, by przy rekultywacji terenów kopalni nie zaszkodzić żyjącym tam zwierzętom.

- Wielką wagę przykładamy do edukacji od najmłodszych lat, a wszelkie nasze działania mają na celu zmianę społecznego nastawienia do tej chyba najmniej popularnej i znanej części fauny – dodaje wiceprezes Towarzystwa. Co zainspirowało Was do realizacji projektu „Na ratunek Gniewoszowi”? Postanowiliśmy wziąć udział w konkursie Quarry Life Award, w ramach którego realizowaliśmy projekt, z dwóch powodów. Po pierwsze, bliska jest nam idea łączenia rozwoju gospodarczego z ochroną środowiska, a konkurs ten umożliwił realizowanie takich działań. Po drugie, gniewosz plamisty (o którego występowaniu na terenie kopalni mieliśmy doniesienia przed przystąpieniem do konkursu) jest rzadkim i cennym gatunkiem w polskiej faunie i każda okazja do opracowania i wdrożenia planów jego ochrony jest na wagę złota. Dzięki wygranej w konkursie Quarry Life Award możemy w kolejnych latach przeprowadzić dokładniejsze badania populacji gniewosza w Górażdżach, z użyciem metod telemetrycznych (tj. za pomocą nadajników) - zebrana w ten sposób wiedza pozwoli nam skuteczniej chronić tego rzadkiego i skrytego węża. Czym jest dla Was nominacja do Travelerów? Przede wszystkim ogromnym wyróżnieniem. Znaleźliśmy się w zaszczytnym gronie, wśród fantastycznych inicjatyw! To także kolejna okazja do popularyzowania wiedzy na temat płazów i gadów. Dlaczego inicjatywa „Na ratunek gniewoszowi” powinna wygrać? Węże (a także ogólnie płazy i gady) nie są dobrze znane przeciętnemu człowiekowi. Wokół nich narosło dużo negatywnych opinii, są przez to postrzegane jako groźne, brzydkie, nieprzyjemne. Może dzięki wygranej uda nam się trochę odczarować te mity oraz zarazić kolejne osoby swoją pasją. Marzę o podróży do... Jest tyle ciekawych miejsc, że naprawdę ciężko wybrać jedno konkretne. Najbardziej marzy mi się kulinarna podróż do różnych zakątków świata, skupiająca się głównie na Azji oraz Ameryce Południowej. W podróżach najbardziej lubię.... Oczekiwanie na to, co zastanę u celu, samą podróż i obserwowanie mijanych krajobrazów, możliwość poznania kolejnego ciekawego miejsca. Moje miejsce w Polsce to... Mazurski Park Krajobrazowy. Od siedmiu lat wracam tam każdego roku przynajmniej na kilka dni. Po całym dniu w terenie, o zachodzie słońca wchodzę ze znajomymi na jedną z ambon nad jeziorem Łuknajno, obserwuję przelatujące ptaki, wsłuchuję się w głosy wydawane przez płazy i cieszę chwilą - to mój najlepszy sposób na relaks i regenerację.

Więcej o Travelerach przeczytacie tutaj.