Korea Południowa to kolejny kraj, obok Australii czy Nowej Zelandii, otwierający się po dwóch latach dla turystów zza granicy. Wcześniej granice otworzyły między innymi Maroko, Izrael i indonezyjska wyspa Bali.

Korea Południowa znosi kwarantannę dla zaszczepionych

Od 1 kwietnia zaszczepieni podróżni będą mogli przylecieć do Korei Południowej bez obowiązku odbycia kwarantanny na miejscu. Koreańska Organizacja Turystyczna poinformowała, że osoby, które przyjęły pierwszą dawkę szczepionki dłużej niż 180 dni temu, przed przylotem będą musiały przyjąć tzw. booster, czyli dawkę przypominającą.

Podobnie jak w przypadku podróży do innych państw, przyjezdni są zobowiązani do wypełnienia formularza zawierającego informacje o szczegółach pobytu. Dodatkowo muszą też okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego najpóźniej 48 godzin przed wylotem. Wszyscy niezaszczepieni podróżni powyżej piątego roku życia będą musieli izolować się przez siedem dni po przybyciu.

Jeszcze przed otwarciem się dla reszty świata Korea Południowa, wzorem Australii i Nowej Zelandii, otworzyła tzw. bańkę podróżniczą z Singapurem. Swobodne podróże między państwami były możliwe dla zaszczepionych podróżnych po okazaniu negatywnego testy na COVID-19.

Koreańska popkultura towarem eksportowym

Korea Południowa była zamknięta przez dwa lata. Co ciekawe, w tym czasie koreańska popkultura mocno zyskała na popularności. Wzmożone zainteresowanie koreańskimi filmami zaczęło się jeszcze pod koniec 2019 r., kiedy do kin na całym świecie trafił nagrodzony Oscarem „Parasite”. Mimo pandemii kolejne sukcesy świeciły też koreańskie boysbandy i girlsbandy wykonujące muzykę k-pop. Za ambasadorów tego gatunku, a właściwie zjawiska, uważa się zespół BTS. Wyświetlany w multipleksach zapis koncertu grupy „BTS Permission to Dance on Stage – Seoul Live Viewing” okazał się kasowym hitem nie tylko w krajach azjatyckich. Tylko poza granicami USA film zarobił 25,8 mln dolarów.

Nie można przejść obojętnie obok rosnącej popularności koreańskich seriali. Jeszcze zanim świat podzielił brutalny „Squid Game”, internauci z Europy i Ameryki coraz chętniej oglądali tzw. k-dramy. Na początku 2022 r. jedną z platform streamingowych podbił serial „All of Us Are Dead” przedstawiający pandemię zombie.

Ile kosztuje bilet do Korei Południowej?

Czy dzięki popkulturze Korea Południowa stanie się turystycznym hitem 2022 r.? Bardzo możliwe. Azja od dłuższego czasu podbija serca turystów. Do tej pory najchętniej wybieranymi kierunkami były Tajlandia, Indonezja, Wietnam czy Sri Lanka. Korea Południowa nie jest co prawda tak tania, ale czego się nie robi dla spełnienia marzeń.
Choć Seul wydaje się bardzo odległy od Warszawy, to bezpośrednie połączenie skraca dystans – przynajmniej w głowie. Z Polski do Korei Południowej polecimy bez przesiadek Polskimi Liniami Lotniczymi LOT. Za bilety w dwie strony (wylot 5 kwietnia, powrót 19 kwietnia) zapłacimy 2 338 zł.

Jeśli chcesz zobaczyć kwitnące wiśnie, najlepszy czas na wizytę w Korei Południowej to okres od końca marca do połowy kwietnia. / fot. Prasit photo/Getty Images

Po tym, jak Unia Europejska zamknęła przestrzeń powietrzną dla Rosji, ruch lotniczy na północnej kuli uległ kolejnym zmianom. Rosja odpowiedziała zamknięciem nieba dla przewoźników brytyjskich, polskich, czeskich i bułgarskich. Zmiany odczują Europejczycy wybierający się do Azji. Loty będą dłuższe średnio o 1,5-2 godziny. Według rozkładu lotów podróż samolotem z Warszawy do Seulu potrwa od 11 do maksymalnie 13 godzin.