Malownicze zbiorniki wodne działają jak magnes na turystów spragnionych wypoczynku w pięknych okolicznościach przyrody, ale nie tylko na nich. To także raj dla wędkarzy i nurków eksplorujących tajemniczy, podwodny świat. Z niektórymi z jezior w Kujawsko-Pomorskiem wiążą się ciekawe legendy, inne zapewniają widoki, które dosłownie zapierają dech w piersiach. Pozostałe oferują typowo plażowe atrakcje.

O tym, że największe atrakcje w Kujawsko-Pomorskiem to przede wszystkim malownicze zbiorniki wodne, decyduje położenie tego magicznego regionu. Obszar województwa obejmuje fragmenty pięciu makroregionów: Doliny Dolnej Wisły, Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, Pojezierza Iławskiego, Pojezierza Chełmińsko-Dobrzyńskiego, Pojezierza Wielkopolskiego i Pojezierza Południowopomorskiego. To sprawia, że jeziora stanowią integralny element tamtejszego krajobrazu.

Niektóre z nich rozciągają się pośród lasów, z dala od ośrodków miejskich, inne zlokalizowane są bliżej miast. Z jednej strony, tak duża ilość kąpielisk stwarza niezwykle dogodne warunki do wypoczynku, tak samo dla mieszkańców, jak i dla przyjezdnych. Zaś z drugiej strony - mnogość zbiorników wodnych wcale nie ułatwia wyboru konkretnego miejsca. Aby uprościć nieco tę kwestie, poniżej opisujemy najpiękniejsze jeziora w województwie kujawsko-pomorskim.

Jezioro Gopło

Zaczynamy od atrakcji nie mniejszego kalibru niż zamki w Kujawsko-Pomorskiem. Jezioro Gopło to jedna z najbardziej wyrazistych wizytówek regionu, która rozsławia go w całym kraju. Największy akwen województwa legitymuje się długością 25 km, szerokością 3,5 km (w najszerszym punkcie) i powierzchnią 21,8 km kw. Jego maksymalna głębokość przekracza 16 m, a średnia - 4,7 m.

Dla Gopła charakterystyczna jest niezwykle urozmaicona linia brzegowa z licznymi zatoczkami i półwyspami. Z lustra wody wyrastają też liczne wyspy. To siedlisko wielu gatunków ptaków i miejsce, w którym odpoczywają ptaki wędrowne. Otaczają je tereny Parku Krajobrazowego Nadgoplański Park Tysiąclecia (obszar Natura 2000 "Ostoja Nadgoplańska"), które decydują o niepowtarzalnych walorach krajobrazowych tego miejsca.

Jan Długosz nazwał Gopło Mare Polonorum (Morze Polaków). Nic dziwnego. W czasach średniowiecznych jego powierzchnia była trzykrotnie większa od obecnej! Skoro o historii mowa, z jeziorem wiąże się wiele ciekawych legend i opowieści. To tam urodził się Piast Kołodziej - ojciec Siemowita, legendarny protoplasta dynastii Piastów. Kolejna traktuje o królu Popielu - złym władcy, który w wieży zlokalizowanej w Kruszwicy, na półwyspie jeziora Gopło, miał być pożarty przez myszy. 

 Co Gopło oferuje przyjezdnym? Właściwie wszystko, o czym można zamarzyć - czystą wodę, dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną i niezliczone atrakcje w okolicy. Mysia Wieża, z którą wiąże się wspomniana wcześniej legenda o królu Popielu, to tylko jedna z nich.

Jezioro Wikaryjskie

Kolejny zbiornik wodny na naszej liście to Jezioro Wikaryjskie, położone w pobliżu Włocławka. Jego powierzchnia to 60 ha. Jezioro Wikaryjskie należy do płytkich akwenów - średnia głębokość to 4 m, a maksymalna 11 m.

Sama nazwa jeziora jest dość tajemnicza. Przed II wojną światową, nazywało się Kowalewicze. Kiedy zmieniono nazwę na Wikaryjskie? Trudno powiedzieć.

O popularności tego miejsca decyduje przede wszystkim jego położenie. Akwen jest usytuowany w bliskim sąsiedztwie miasta. Od centrum Włocławka dzieli go ledwie kilka kilometrów. Mimo to, nad brzegiem jeziora można bez trudu znaleźć wytchnienie od miejskiego zgiełku. Niemal całą linię brzegową otacza las.

Najbardziej rozbudowaną infrastrukturę turystyczną znajdziemy na zachodnim brzegu zbiornika. Działa tam ośrodek wypoczynkowy, wypożyczalnia sprzętu wodnego i kilka lokali gastronomicznych. Znajdziemy tam też piaszczyste kąpieliska - Plażę Miejską oraz Bahama.

Jeżeli jednak zależy nam na bardziej intymnych warunkach, znajdziemy je tam bez problemu. Wystarczy udać się na spacer wzdłuż linii brzegowej, by po chwili trafić na jedną z wielu dzikich plaż, pozwalających odpocząć w ciszy i spokoju.

Jezioro Żurskie

Kolejne polecane przez nas miejsce to sztuczny zbiornik wodny na Wdzie, zlokalizowany na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego, w Borach Tucholskich. Jego powierzchnia to 440 ha. Maksymalna głębokość zalewu dochodzi do 18 m, a średnia - do 8 m.

Zbiornik został utworzony w 1929 roku, celem zapewnienia energii elektrowni wodnej Żur. Na uroczystości otwarcia tego obiektu gościł sam prezydent Ignacy Mościcki. 

Już samo położenie Jeziora Żurskiego wskazuje na walory tego miejsca. Bory Tucholskie uchodzą przecież za jeden z najbardziej malowniczych obszarów w województwie kujawsko-pomorskim i nie sposób nie zgodzić się z tym stwierdzeniem.  

Niektóre obszary jeziora są dobrze zagospodarowane pod kątem przyjmowania turystów. Ośrodki wczasowe i gospodarstwa agroturystyczne znajdziemy przede wszystkim w obszarze wsi Tleń i Osie. Wystarczy jednak zapuścić się w głąb borów, by móc cieszyć się kontaktem z naturą. Zgadza się, to miejsce spodoba się przede wszystkim miłośnikom przyrody, nie tylko ze względu na bogatą florę, ale i faunę. W obszarze jeziora bytują bobry i wydry, spotkać tam można też zaskrońca i liczne gatunki ptaków. Zbiornik stwarza też niezwykle dogodne warunki do wędkowania.

Jezioro Kamionkowskie

Naszą listę zamyka Jezioro Kamionkowskie, zlokalizowane w pobliżu Torunia. Powierzchnia zbiornika to 71,4 ha, a jego maksymalna głębokość dochodzi do 15 m.

Przy jeziorze działa obszerna baza turystyczna, obejmująca kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy, pole biwakowe, domki letniskowe, wypożyczalnie sprzętu pływackiego i lokale gastronomiczne. Tamtejsza plaża jest strzeżona przez ratowników WOPR-u, obszerna, piaszczysta i świetnie zagospodarowana. Nie brakuje tam atrakcji dedykowanych najmłodszym, wśród których na pierwszym miejscu należy wymienić zjeżdżalnię.