Leżące w środkowym Meksyku miasteczko, a szczególnie jego środkowa część, to labirynt malowniczych ryneczków i wąskich, krętych uliczek biegnących między kolorowymi domami. Spacerując po nim, należy odłożyć mapę i zgubić się.

Dlaczego Guanajuato to miasto zakochanych?

Zresztą mapa spełnia swoje zadanie tylko w niewielkim stopniu. Nigdy nie wiadomo, kiedy wijące się jak piskorz alejki znikną pod ziemią. Pod miastem znajduje się bowiem sieć tuneli, którymi pierwotnie płynęła rzeka Guanajuato. Po latach powodzi wybudowano na niej tamę, a tunele wykorzystano do ruchu samochodowego. Wygięte w łagodny łuk, początkowo sprawiają wrażenie mrocznych i tajemniczych. Palą się tam elektryczne latarnie, których pomarańczowe światło ślizga się po wybrukowanych jezdniach i obłożonych kamieniem ścianach.

Ruch samochodowy w tunelach Guanajuato. / fot. Thomas Fricke/Getty Images

Guanajuato to także urocze zaułki i towarzyszące im legendy. Jedna z nich mówi, że para kochanków spotykała się potajemnie na niemal stykających się balkonach w naprzeciwległych budynkach, i ukradkiem wymieniała czułe pocałunki. Pewnego dnia zobaczył to ojciec dziewczyny i historia miejscowych Romea i Julii skończyła się tragicznie. Dziś zakochani zwiedzający Guanajuato muszą w zaułku (zwanym dziś Zaułkiem Pocałunku) stanąć na trzecim schodku pod wspomnianymi balkonami i gorąco się pocałować. Ma to im zapewnić siedem lat szczęścia.

Spacer po Guanajuato

Guanajuato to jedno z najpiękniejszych miast Meksyku. Figuruje na liście UNESCO i rozkochuje w sobie wszystkich przyjezdnych bez wyjątku. Zostało założone przez złaknionych fortuny osadników, których w XVI w. zwabiły tu bogate złoża srebra i złota.

Spacer warto zacząć od pomnika bohatera miasta El Pípila, uczestnika walk o niepodległość Meksyku na początku XIX w. Stamtąd roztacza się malownicza panorama i łatwo zobaczyć główne atrakcje. Ogromna czerwona kopuła obok Bazyliki Naszej Pani to Teatr Juareza, zaś duży biały budynek należy do uniwersytetu. Ale miasta nie wystarczy podziwiać z góry. Warto wybrać się np. do muzeum mumii. Wiek temu mieszkańcy Guanajuato odkryli, że na ich cmentarzu ziemia balsamuje ciała. I tak amatorzy dreszczyku mogą dziś podziwiać kolekcję ponad stu mumii.

Widok z lotu ptaka na kościół Parroquia de Basílica Colegiata de Nuestra Señora de Guanajuato i kolorowy pejzaż o wschodzie słońca. / fot. Marco Bottigelli/Getty Images

Gdy się zmęczymy umyślnym gubieniem, znajdziemy odpoczynek w kawiarence pod gołym niebem lub na rynku, gdzie kupimy kukurydzę i słodycze. I zapragniemy powrócić tu jeszcze raz.

Guanajuato mumie

Wróćmy do mumii, które są jednym z symboli i największą atrakcją Guanajuato. To naturalnie zmumifikowane ciała ofiar epidemii cholery. Ciała pochowane w 1833 r. ekshumowano w latach 1870–1958. Wtedy okazało się, że zwłoki nie uległy spodziewanemu rozkładowi. To zasługa miejscowego klimatu. Naukowcy wykazali jednak, że niektóre ciała zostały wcześniej częściowo zabalsamowane.

Na początku XX w. pracownicy cmentarza zaczęli pobierać od ludzi kilka pesos za wejście do budynku, w którym przechowywano kości i mumie. W 1969 r. przekształcono je w muzeum El Museo de las Momias. W 2007 wystawa składała się z 59 mumii. Cała kolekcja liczy ich 111. Jej zwiedzanie to nie rozrywka dla wrażliwych.

Guanajuato atrakcje

Nie tylko muzeum mumii zachwyci turystów. Będąc w Guanajuato warto odwiedzić także:

 • Regionalne Muzeum Guanajuato Alhondiga de Granaditas;
 • Muzeum Dom Diego Rivery;
 • Muzeum Ikonograficzne Don Kichota.

W Guanajuato. / fot. Marco Bottigelli/Getty Images

Inne ciekawe obiekty w mieście to:

 • Bazylika kolegialna Matki Bożej z Guanajuato – uważana za jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w mieście Guanajuato w Meksyku. Znajduje się na Plaza de la Paz;
 • Mercado Hidalgo – słynny targ z ciekawą architekturą. Kupimy tam rękodzieła i lokalne przysmaki;
 • Teatro Juarez  – jeden z najpiękniejszych teatrów w całym Meksyku. Od 1903 r. jest centrum i miejscem większości ważnych wydarzeń artystycznych w mieście Guanajuato i całym regionie. Maksymalnie może pomieścić 902 osoby. Projektanci inspirowali się architekturą starożytnego Rzymu i Grecji. Na dachu znajduje się dziewięć muz z mitologii greckiej;
 • Posąg El Pipila – upamiętnia bohatera miasta. Jego odważne działania doprowadziły do pierwszego zwycięstwa w walce o niepodległość Meksyku. Pomnik El Pipila stoi na wzgórzu w najlepszym punkcie widokowym miasta. Przed posągiem znajduje się szeroka platforma widokowa, z której można podziwiać historyczne centrum Guanajuato.

Guanajuato – położenie i historia

Miasto Guanajuato jest położone w środkowym Meksyku. Rozciąga się na stromych zboczach wzgórz na skrzyżowaniu trzech wąwozów na średniej wysokości około 2050 metrów nad poziomem morza.

Guanajuato zostało założone w 1554 r. Status miasta zyskało w 1741 r. Wówczas stało się jednym z trzech największych ośrodków wydobycia srebra. Bajeczne bogactwo było najbardziej widoczne w zdobieniach kościołów San Francisco i San Diego. W 1810 r. Guanajuato splądrowała i zniszczyła rebelia pod przewodnictwem Miguela Hidalgo y Costilli. Do 1822 r. wydobycie minerałów spadło z powodu przemocy, powodzi i exodusu wielu zamożnych rodzin. Miasto zaczęło podupadać. Trwało to do połowy XX wieku, kiedy zaczęła rozwijać się turystyka.

Kolorowa zabudowa Guanajuato / fot. Marco Bottigelli/Getty Images

O srebrnej historii miasta nie zapomniano, a pamięć trwa do dziś. Historyczne centrum miasta Guanajuato i pobliskie kopalnie z epoki kolonialnej zostały wspólnie wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1988 roku.

Obecnie do Guanajuato można dojechać autostradą. W okolicy funkcjonuje też lotnisko w León. Stanowy Uniwersytet Guanajuatoco roku organizuje festiwal Cervantino. Wśród najbardziej znanych osób związanych z miastem wymienia się między innymi:

 • Emmę Godoy, naukowczynię i pisarkę,
 • Jorge Negrete, artystę „Złotego Wieku” meksykańskiego kina,
 • Diego Riverę, meksykańskiego muralistę,
 • José Alfredo Jiméneza, meksykańskiego piosenkarza i autora tekstów.