Panteon jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Rzymu. Historyczną budowlę każdego roku odwiedza około 6 milionów turystów. Nieodłącznym elementem zwiedzania Panteonu jest stanie w, niekiedy bardzo długich, kolejkach. To dlatego, że wejście do środka nic nie kosztuje. Przynajmniej na razie.

Według jednego z zestawień, najpopularniejsze obiekty UNESCO na Instagramie znajdują się właśnie we Włoszech. Wśród nich jest oczywiście Panteon. Wejście do świątyni to jeden z obowiązkowych punktów do wycieczki do Rzymu. Zwłaszcza, jeśli jesteśmy w Wiecznym Mieście po raz pierwszy.

Ile będą kosztowały bilety do Panteonu?

Panteon w RzymiePanteon w Rzymie / fot. Jorg Greuel/Getty Images

Panteon zawdzięcza swoją popularność nie tylko walorom historycznym i architektonicznym, ale także darmowym wejściom. To ma się niedługo zmienić. Turyści odwiedzający Panteon wkrótce zostanę obciążeni opłatą za wstęp w wysokości pięciu euro. To decyzja włoskiego ministerstwa kultury i urzędników kościelnych. Wpływy z biletów zostaną podzielone między ministerstwo (70%) a rzymską diecezję (30%).

Zgodnie z nowym planem, zwiedzający poniżej 25. roku życia zapłacą tylko 2 euro. Darmowy wstęp nadal będą mieli mieszkańcy Rzymu, nieletni, osoby uczestniczące we mszy świętej oraz personel.

Nie wiadomo jeszcze, od kiedy wstęp do Panteonu będzie biletowany. Obecnie wejścia są bezpłatne, a w weekendy i święta obowiązują zapisy.

Ciekawostki o rzymskim Panteonie

  1. Panteon został pierwotnie zbudowany jako świątynia wszystkich rzymskich bogów, stąd jego nazwa.
  2. Jest to jeden z najlepiej zachowanych zabytków starożytnego Rzymu i jest w ciągłym użyciu od czasu jego budowy w 126 r. n.e.
  3. Panteon został zaprojektowany przez architekta Apollodora z Damaszku, który był zatrudniony przez rzymskiego cesarza Hadriana.
  4. Panteon jest jedynym budynkiem ze starożytnego Rzymu, który ma nietkniętą kopułę.
  5. Kopuła Panteonu jest wykonana z betonu i jest największą niezbrojoną betonową kopułą na świecie, mierzącą 43,3 metra średnicy.
  6. Panteon służył jako kościół od VII wieku i nadal jest używany przez Kościół katolicki.
  7. Panteon jest miejscem pochówku dwóch włoskich królów, Vittorio Emanuele II i Umberto I.

Darmowe atrakcje turystyczne w Rzymie

Rzym, tak jak inne europejskie stolice, można zwiedzać bez wydawania fortuny. W Wiecznym Mieście nie brakuje darmowych atrakcji turystycznych. Od kultowych zabytków po piękne parki i ogrody. Oto niektóre z najlepszych bezpłatnych atrakcji turystycznych, które warto zwiedzić podczas następnej wizyty w Rzymie.

Koloseum

Koloseum to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Rzymu. Wejście do słynnego amfiteatru jest bezpłatne w pierwszą niedzielę miesiąca. Po wejściu do środka można zobaczyć pozostałości tej starożytnej budowli i poznać jej fascynującą historię.

Forum Romanum

Forum Romanum to starożytne miejsce, które służyło jako polityczne i gospodarcze centrum Cesarstwa Rzymskiego. Chociaż większość budynków została zniszczona, nadal można zwiedzać ruiny i poznawać ich historię. Wstęp na Forum Romanum jest bezpłatny w pierwszą niedzielę miesiąca. Wycieczka między jego pozostałościami to świetny sposób na poznanie bogatej przeszłości miasta.

Villa Borghese (Ogrody Borghese)

Villa Borghese to rozległy park położony w sercu Rzymu. Można tam uciec od zgiełku miasta i cieszyć się ciszą i spokojem. Wstęp jest bezpłatny. Na odwiedzających czekają malownicze ogrody i wspaniałe rzeźby. Bystre oko może wypatrzyć w stawach kaczki, a nawet żółwie.

Fontanna di Trevi

Fontanna di Trevi jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Rzymu. Barokową fontannę również można oglądać za darmo. Najlepiej wcześnie rano – wtedy są największe szanse na uniknięcie tłumów turystów, a tym samym lepsze widoki.

To tylko kilka z wielu bezpłatnych atrakcji turystycznych w Rzymie. Niezależnie od tego, czy chcesz poznać starożytną historię miasta, czy odpocząć w pięknym parku, w Wiecznym Mieście znajdziesz wiele darmowych miejsc. Na płatne wejście do Panteonu także zapewne nie zabraknie chętnych.