Anna Jaklewicz, podróżniczka, archeolożka i ekoaktywistka, laureatka Travelera w kategorii Społeczna Inicjatywa Roku za akcję ekologiczną „Książka za worek śmieci”, która dotarła do wielu Polaków i zaangażowała ich w prosty sposób w ratowanie planety, opowiada  Michałowi Cessanisowi o tym, czy trudno było zmobilizować tysiące ludzi do sprzątania planety, a także o swoich podróżach życia do Indonezji i Chin. Odpowiada też na pytanie, na czym polega etyczne podróżowanie.

„Książka za worek śmieci” to społeczna akcja sprzątania świata zainicjowana przez Annę Jaklewicz w marcu 2019 roku. Jej uczestnicy wspólnie sprzątają lasy, brzegi rzek, miejskie parki - wszystkie te miejsca, które z powodu zaśmiecenia wymagają interwencji. Prezentem i podziękowaniem za ich zaangażowanie są książki. W 2019 roku odbyło się dziewięć edycji akcji. Do akcji przyłączyło się ponad 700 osób z 14 miast Polski. Udało się zebrać około 18 ton śmieci.

Anna Jaklewicz jest autorką książek „Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta” oraz „Indonezja. Po drugiej stronie raju”. Organizatorka wypraw do Azji i pilot wyjazdów trampingowych. Relacje z podróży publikowała m.in. w National Geographic Traveler i Magazynie Podróżników TamTam. Od kilku lat zajmuje się edukacją międzykulturową i ekologiczną. Za działania na rzecz natury otrzymała EkoJanosika - nagrodę przyznawaną przez Narodową Radę Ekologiczną.

Zobacz wideo: