Islandia: podstawowe informacje

Islandia to coraz częstszy kierunek wypraw Polaków. Państwo to przyciąga zarówno podróżników uwielbiających obserwować piękne krajobrazy, jak i osoby poszukujące atrakcyjnego miejsca do życia. 

Jest to niewielki nordycki kraj, który ulokowany jest w północnej części kontynentu europejskiego na atlantyckiej wyspie o tej samej nazwie oraz kilku mniejszych wchodzących w skład archipelagu Vestmannaeyjar. Całkowita powierzchnia państwa szacowana jest na 103 125 km², a liczba ludności 360 390. Polacy stanowią 5,6% populacji przebywającej w Islandii. 

Pierwszymi osadnikami, którzy pojawili się na wyspie i zaczęli ją zamieszkiwać, byli wikingowie z Norwegii. Proces ten rozpoczął się w roku 874. Islandia zachowała niezależność przez 300 lat. W tym czasie najważniejsze sprawy dotyczące życia na wsypie były ustalane podczas tzw. Altghingów, czyli ogólnych zgromadzeń mieszkańców. Termin ten jest do dziś używany jako określenie parlamentu. Ciekawostką jest, że Islandia to ostatni w kolejności zasiedlony obszar Starego Kontynentu. 

Wiele osób zastanawia się, czy kraj ten jest w Unii Europejskiej. Nie jest to państwo członkowskie ani kandydujące, choć starania o akces trwały. Zostały one jednak zawieszone w 2015 r. na mocy decyzji prawicowego rządu, który przejął władzę w 2013. Islandia złożyła całkowitą rezygnację ze starania się o członkostwo. Należy jednak ona do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dzięki temu kraj ma dostęp do rynku wspólnotowego.