Często zdarza się, że panujące stereotypy przysłaniają nam faktyczny obraz danego miejsca. Tak też jest w przypadku Bułgarii, która wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z nadmorskimi plażami. Tymczasem okazuje się, że tereny górskie i wyżynne pokrywają ponad 60 proc. powierzchni kraju i to one definiują tamtejszy krajobraz. Każdy z bułgarskich masywów ma swój unikalny charakter, a większość tras turystycznych charakteryzuje się doskonałym przygotowaniem. Także typowo zimowa infrastruktura nie pozostawia nic do życzenia.

Góry w Bułgarii - czym się charakteryzują?

Różnorodność - to słowo najlepiej opisuje tamtejsze szlaki górskie. W Bułgarii znajdziemy zarówno niewysokie pasma, idealne na relaksujący hiking, jak i szczyty dedykowane wyłącznie doświadczonym turystom. 

Charakterystyczną cechą bułgarskich gór jest piętrowość klimatyczna. Na znacznych obszarach występuje klimat umiarkowanie ciepły, ale zimą należy spodziewać się znacznych mrozów. Warto też mieć na uwadze, że na obszary górskie spada nawet 1000 mm wody rocznie.

Wspólną cechą bułgarskich masywów jest dobrze rozbudowana infrastruktura turystyczna. Nie brakuje tam miejsc, w których można odpocząć i znaleźć schronienie w przypadku załamania pogody. Oznaczenia na szlakach są dobrze widoczne.

Najwyższe szczyty w Bułgarii

Bułgarskie góry oferują 7 szczytów, które przekraczają 2500 m n.p.m. i aż 90 przekraczających wysokość 2000 m n.p.m. Najwyższym szczytem Bułgarii, jak i całego Półwyspu Bałkańskiego, jest Musała (masyw Riła). Majestatyczna góra osiąga 2925 m n.p.m. 

Drugi w kolejności szczyt to Wichren. Najwyższa góra pasma Piryn osiąga 2914 m n.p.m. Trzecie miejsce na tej liście zajmuje kolejny szczyt Piryn - Kuteło, który osiąga wysokość 2908 m n.p.m.

Najwyższe szczyty Bułgarii są dość wymagające, zarówno pod względem kondycyjnym, jak i technicznym. Nie oznacza to, że tamtejsze szlaki są zarezerwowane wyłącznie dla wytrawnych górołazów. Poniżej wymieniamy najpiękniejsze miejsca we wszystkich najważniejszych masywach.

 

Witosza

O popularności tego masywu decyduje przede wszystkim jego położenie - Witosza rozpościera się na obrzeżach Sofii. Właściwie można powiedzieć, że to przedmieścia bułgarskiej stolicy. Zimą warto skorzystać z tamtejszych tras zjazdowych, a jeżeli planujemy pobyt wiosną lub latem, koniecznie trzeba odwiedzić okolice jaskini Duchłata. Podziemne korytarze tworzą niemal 17-kilometrową sieć, a widok podziemnych rzek dosłownie zapiera dech w piersiach. Osoby czujące się na siłach mogą zdobyć Czarny Wierch - najwyższy szczyt masywu, osiągający 2290 m n.p.m.

Riła

Najwyższy na Bałkanach masyw kusi nie tylko perspektywą zdobycia Musały. Tamtejsza przyroda zachwyci każdego miłośnika natury (2 rezerwaty biosfery). Obowiązkowym punktem w planie wycieczki jest Monastyr Rilski - pochodzący z X wieku kompleks klasztorny. Zimą warto obrać kurs na Borowiec - jeden z najbardziej znanych kurortów narciarskich.

Pirin

Masyw położony tuż przy granicy z Grecją zachwyca polodowcowymi jeziorami, zielonymi łąkami i różnorodną florą. Działa tam jeden z najbardziej znanych w Bułgarii ośrodków narciarskich - Bansko. Miłośnicy trudniejszych przepraw powinni obrać kurs na środkową lub północną część łańcucha, gdzie panuje typowo alpejska rzeźba terenu. Odwiedzając masyw Pirin, warto udać się do pobliskiego miasteczka Melnik (najmniejsze miasto w Bułgarii), słynącego ze znakomitych win. 

Strandża

Po stronie bułgarskiej leży tylko niewielka część pasma Strandża. To niskie góry, idealne dla osób, które szukają niezbyt wymagających tras. Na terenie pasma utworzono park narodowy, chroniący występujące tam unikalne okazy przyrody. Warto odwiedzić te góry, choćby dla samych widoków.

Sakar

Sakar to prawdopodobnie najrzadziej odwiedzane przez turystów góry w Bułgarii. Dzięki temu, można cieszyć się tam ciszą i spokojem. Krajobraz wydaje się niemal dziewiczy, a niskie szczyty nie stanowią wyzwania, nawet dla mniej doświadczonych piechurów. W górach Sakar panuje typowo śródziemnomorski klimat, co dodatkowo sprzyja pieszym wędrówkom

Stara Płanina

Stara Płanina to główny masyw górski Bułgarii, przebiegający od zachodniej części kraju aż po wybrzeże Morza Czarnego. Co warto zobaczyć, odwiedzając te tereny? Z całą pewnością słynną Dolinę Róż, którą dosłownie pokrywają plantacje róży damasceńskiej. W planie wycieczki warto też uwzględnić miasto Kazanłyk z zabytkowymi grobowcami i budowlami trackimi. Jedną z największych atrakcji tego masywu jest rozciągający się na całej jego długości szlak Kom-Emine - najdłuższy górski szlak Bułgarii, o długości przekraczającej 650 km.

 

Kiedy jechać w góry do Bułgarii?

Odpowiadając na postawione wyżej pytanie - kiedy tylko zechcemy. Bułgarskie góry urzekają o każdej porze roku. Miłośnicy białego szaleństwa powinni wybrać sezon zimowy i obrać kurs na Borowiec lub Bansko.

Wiosną i latem możemy podziwiać wspaniałą przyrodę, a najbardziej zachwycające okazy cudów matki natury znajdziemy w masywie Riła i Stara Płanina.

Nawet jesienią możemy liczyć na spacer w przyjemnych warunkach, zwłaszcza jeżeli wybierzemy się w rejon masywu Sakar, gdzie panuje niezwykle sprzyjający pieszym wędrówkom śródziemnomorski klimat. 

 

Jak się przygotować na wycieczkę po bułgarskich górach?

Bułgarskie góry charakteryzują się znaczną różnorodnością. Jeżeli nie zamierzamy zdobywać najwyższych szczytów, w zupełności wystarczy podstawowy ekwipunek - solidne buty trekkingowe, kije turystyczne, a w miesiącach zimowych - także raczki.

Jeżeli jednak mamy w planach wyższe wycieczki, wspomniane raczki warto zamienić na pełnowartościowe raki, nie zapominając, że te mogą być założone wyłącznie na specjalnie przygotowane do tego buty. Przyda się też czekan, lonża i kask chroniący głowę przed spadającym materiałem skalnym. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepsze wyposażenie nie zastąpi doświadczenia, więc przede wszystkim - mierzymy siły na zamiary. 

W bułgarskich górach nie brakuje cieków, z których spokojnie możemy czerpać wodę. Jeżeli jednak nie znamy terenu, obowiązkowo należy ją uzdatnić przed wypiciem. Przyda się zatem turystyczny filtr do wody lub tabletki uzdatniające

Bułgarskie góry charakteryzują się świetnie przygotowanymi szlakami. Oznaczenia są wyraźnie widoczne, więc trzymając się wyznaczonej trasy, raczej nie zabłądzimy. Warto jednak pamiętać, że w górach "chuchamy na zimne", więc na wycieczkę (zwłaszcza dłuższą) nie wybieramy się bez mapy (najlepiej papierowej, ale turystyczny GPS lub telefon z odpowiednią aplikacją sprawdzi się tak samo dobrze, o ile nie wyładuje się bateria) i kompasu.

Mając na uwadze bezpieczeństwo, w pamięci telefonu należy obowiązkowo zapisać numer telefonu do tamtejszego górskiego pogotowia ratunkowego (prowadzonego przez Czerwony Krzyż). Możemy też skorzystać z europejskiego numeru ratunkowego 112.

Nie można zapomnieć, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie pokryje kosztów ewentualnej akcji ratunkowej. Mając to na uwadze, w góry w Bułgarii nie wybieramy się bez stosownej polisy!